Non Non Biyori / のんのんびより (2013-2015)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Non Non Biyori Recenzja Anime
Non Non Biyori

Ichijou Hotaru, uczennica szkoły podstawowej właśnie przeprowadziła się ze swoją rodziną z Tokio do małego miasteczka zwanego Asahigaoka. Swoją edukację kontynuuje w lokalnej szkole, do której uczęszcza piątka dzieci – z tego względu szkoła ta posiada tylko jedną klasę. Jest to historia pięciu przyjaciółek, przedstawiająca ich codzienne życie.

Non Non Biyori to anime, którego wyczekiwałem najbardziej w okresie letnim (a w zasadzie jego drugiego sezonu), a nawet ogólnie w roku 2015 (podobnie jak w przypadku Charlotte). Zgodnie z przyjętą zasadą postaram się trochę o nim napisać.

Oprawa audiowizualna Non Non Biyori

Zacząć należy od strony graficznej, która jest zwyczajnie NIEZIEMSKA. Non Non Biyori posiada jedne z najpiękniejszych i najdokładniejszych teł jakie dane było mi widzieć w anime. Przy okazji – ręcznie rysowanych. Oddają one w stu procentach klimat małej górskiej wioski na odludziu przy okazji ich kolorystyka (głównie żywe zielone barwy). Wprowadza w stan głębokiego odprężenia. Stronę wizualną zrealizowano po prostu na mistrzowskim poziomie. Bez grafiki 3D, za co serdecznie dziękuję studiu Silverlink (które raczej nie słynie z pięknych produkcji). Ogromnie cieszy także fakt, iż przy animacji postaci (w scenach humorystycznych) nie widzimy deformacji twarzy (chibi-humor jak to nazywam).

Oczywiście oprawa dźwiękowa jest także bardzo ważna i tutaj rzecz jasna także nie uświadczymy zawodu. Aktorzy głosowi dali z siebie wszystko co mogli, lepiej głosów nie dało się dopasować do bohaterów. Kotori Koiwai jako Renge Miyauchi to absolutne mistrzostwo. Za oba świetne openingi odpowiada grupa nano.RIPE, swoją drogą poznałem ich dzięki なないろびより(Nanairo Biyori), czyli pierwszej czołówce. Ścieżka dźwiękowa to także w pewnym sensie dzieło sztuki. Idealnie wpasowujące się w klimat serii oraz nadające się do normalnego słuchania (często do tego wracam). Na uwagę zasługują również dźwięki otoczenia (przyrody).

Fabuła i bohaterowie Non Non Biyori

O czym właściwie opowiada Non Non Biyori? Złośliwi powiedzieliby, że o niczym. Co po części jest prawdą. Serial przedstawia codzienne życie kilku przyjaciółek uczęszczających do szkoły, gdzie funkcjonuje tylko jedna klasa, w której uczą się wszyscy z Asahigaoki, bez względu na wiek. Historię tę jednak zrealizowano w taki sposób, iż nie ma chwili na nudę. Zaprezentowany humor jest naprawdę porządny (szczególnie rozbawi z pewnością osoby posiadające młodsze rodzeństwo).

Non Non Biyori oznaczono tagiem seinen, czyli coś przeznaczone dla starszego widza. DOskonale rozumiem dlaczego. Właśnie ze względu na humor, będący dla młodszego widza raczej nieciekawym. Non Non Biyori to mimo wszystko slice of life w najczystszej postaci, bez fanserwisu czy wybitnie nietypowych settingów. Fani gatunku za pewne będą w stanie zobaczyć w tym anime coś wyjątkowego. Podobnie jak ma to miejsce w seriach typu Aria, Natsu-iro Kiseki czy Tamayura. Non Non Biyori jest w stanie poprawić samopoczucie (chciałem napisać humor, aczkolwiek nie do końca to mam na myśli) prawie w każdej sytuacji.

Non Non Biyori liczy na tę chwilę dwa dwunasto-odcinkowe sezony, co ciekawe, drugi to nie sequel – opowiada bowiem wydarzenia mające miejsce w tym samym czasie co sezon pierwszy, lecz ponownie – zrealizowano to w sposób mistrzowski – przy oglądaniu w ogóle tego nie odczuwamy (sytuacje rzecz jasna są zupełnie inne, czasami się zazębiają z tymi z sezonu pierwszego). Obie serie oceniam tak samo, ponieważ były równie dobre. O  kontynuacji nic nie wiadomo na tę chwilę, jednak manga powstaje nadal (nawiasem mówiąc właśnie kupiłem pierwsze dwa tomy, gdyż komiks ten wydaje jedno z moich ulubionych wydawnictw – Seven Seas), więc całkiem możliwe, że w przyszłości zobaczymy dalsze losy bohaterów.

Ocena i podsumowanie

Produkcja ta należy do jednych z moich ulubionych. Zgodnie z moim systemem oceniania, wystawiam pełne 10/10. Serię pierwszą już obejrzałem ponownie (przed sezonem drugim), a do całości wrócę z pewnością jeszcze nie raz. Polecam przede wszystkim miłośnikom gatunku slice of life, jednak nie tylko (znam osoby, które raczej nie interesują się tym gatunkiem a Non Non Biyori podobało się im równie bardzo jak mnie).

Podobne anime

Galeria

Sezon 1:

Sezon 2:

Ostatnia modyfikacja:
30 listopada 2022
Last modified:
30 listopada 2022