anime jesień 2021 recenzje
Anime Jesień 2021

Kończy się wrzesień – najwyższa pora na przygotowanie kolejnego wpisu na temat nadchodzącego sezonu – anime jesień 2021.

Podsumowanie sezonu letniego

Na samym początku, krótkie podsumowanie poprzedniego sezonu. Polecam zapoznać się z podlinkowanym wpisem, gdyż tutaj wymienię w wielkim skrócie najlepsze letnie serie (finalny komentarz oraz ocenę każdej wymienionej serii może również zobaczyć we wspomnianym wpisie poświęconym poprzedniemu sezonowi). A było ich naprawdę SPORO.

  • Bokutachi no Remake
  • Shiroi Suna no Aquatope
  • Higurashi no Naku Koro ni Sotsu
  • Kanojo mo Kanojo
  • Megami-ryou no Ryoubo-kun.
  • Jahy-sama wa Kujikenai!
  • Kobayashi-san Chi no Maid Dragon S

Rozczarowanie sezonu?

  • Otome Game no Hametsu Flag shika Nai Akuyaku Reijou ni Tensei shiteshimatta… X – mam wrażenie, że gdzieś po drodze cały czar pierwszego sezonu gdzieś uleciał.

Wstępne oczekiwania dla sezonu Anime Jesień 2021

Chciałbym zaznaczyć, że wpis ten będzie uzupełniany w miarę premier pierwszych odcinków. Standardowo będą dostępne opisy, moja opinia oraz zrzuty ekranu, więc polecam zaglądać tu częściej. PV (preview video) znajdują się na liście pod następnym nagłówkiem. Autorem obrazka użytego wyżej jest nima.

Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu 2 – tutaj nie ma w zasadzie czego komentować, oczekiwałem tej kontynuacji jeszcze podczas emisji sezonu pierwszego. Twórcy pozostają bez zmian – Studio Bind. Shuumatsu no Harem – czytam mangę i mam spore oczekiwania względem tej adaptacji. Choć duet – Studio Gokumi oraz AXsiZ raczej nie pasują mi pod ten gatunek (mimo, iż oba studia bardzo szanuję). Tsuki to Laika to Nosferatu Arvo Animation bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło przy Bokutachi wo Benkyou ga Dekinai, PV wygląda ciekawie, do tego otagowane jest jako Sci-Fi. Taishou Otome Otogibanashi – nie było dane mi oglądać jeszcze żadnego anime tworzonego przez studio SynergySP, do tego romans slice of life w erze Taishou? Tego się często nie widzi, dlatego też leci na listę. Komi-san wa, Comyushou desu. – dużo dobrzego słyszałem o materiale źródłowym od wielu osób. Studio OLM raczej ma spore doświadczenie i nie obawiam się o jakość adaptacji. Bardziej martwi mnie fakt, że prawa do niej wykupił Netflix (co wiąże się między innymi z tym, że oficjalne tłumaczenie będzie beznadziejne). SELECTION PROJECTDoga Kobo i seria o idolkach? Długo się nie zastanawiałem nad wrzuceniem tego tytułu na moją listę. Puraore! ~Pride of Orange~ – połączenie serii sportowej o hokeju i tematu idolek? Dlaczego nie. Dodatkowo studio C2C odpowiedzialne jest za animację i jest to ich autorski projekt. Senpai ga Uzai Kouhai no Hanashi – tytuł wleciał na listę ze względu na twórców – studio Doga Kobo. Mieruko-chan – w tym przypadku również słyszałem wiele dobrego o materiale źródłowym. Dodatkowo studio Passione pokazało przy najnowszych seriach z uniwersum Higurashi, że są w stanie zrobić serie na bardzo wysokim poziomie, dlatego też tytuł wlatuje na listę. Kaginado – short, który zasługuje na szczególną uwagę fanów visual novel studia Key, ponieważ jest to projekt crossoveru wielu ich tytułów. Niestety na chwilę obecną nie jest znane studio, które zajmie się animacją. 180 Byou de Kimi no Mimi wo Shiawase ni Dekiru ka? – short w tematyce ASMR. Temat ciekawy, więc wlatuje na listę. Twórcy – EKACHI EPILKA oraz Indivision. Deep Insanity THE LOST CHILD – oryginalny projekt studia Silverlink w klimatach Sci-Fi. Sprawdzę jak im to wyjdzie.

Jeszcze dwie sprawy:

  1. Dlaczego opisy zawsze zaczynam od strony wizualnej? Dlatego ponieważ jest to zazwyczaj pierwsza rzecz, którą widzimy i szczególnie w przypadku pierwszych odcinków – zapada w pamięć.
  2. Dlaczego nie opisuję/oglądam serii X? Przecież jest taka super i w ogóle. Nie wiem co teraz będzie komercyjnym hitem, ale skoro nie wymieniłem tego w moim wpisie, to znaczy, że kompletnie mnie to anime nie obchodzi. Nie wymieniam takich serii ponieważ szkoda mi czasu, żeby je oglądać – tym samym ich nie polecam – ponieważ jak już wiele razy wspomniałem – polecam tylko to, co mnie interesuje.

Moja ramówka Anime Jesień 2021 oraz PV

無職転生異世界行ったら本気だす

Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu 2

Anime Jesień 2022 - rascal.pl

月とライカと吸血姫

Tsuki to Laika to Nosferatu

Anime Jesień 2022 - rascal.pl

大正処女御伽話

Taishou Otome Otogibanashi

Anime Jesień 2022 - rascal.pl

古見さんは、コミュ症です。

Komi-san wa, Comyushou desu.

Anime Jesień 2022 - rascal.pl

SELECTION PROJECT

Anime Jesień 2022 - rascal.pl

世界最高の暗殺者、異世界貴族に転生する

Sekai Saikou no Ansatsusha, Isekai Kizoku ni Tensei suru

Anime Jesień 2022 - rascal.pl

先輩がうざい後輩の話

Senpai ga Uzai Kouhai no Hanashi

Anime Jesień 2022 - rascal.pl

見える子ちゃん

Mieruko-chan

Anime Jesień 2022 - rascal.pl

Deep Insanity THE LOST CHILD

Anime Jesień 2022 - rascal.pl

かぎなど

Kaginado

Anime Jesień 2022 - rascal.pl

180秒で君の耳を幸せにできるか?

180 Byou de Kimi no Mimi wo Shiawase ni Dekiru ka?

Anime Jesień 2022 - rascal.pl

Pozostałości z poprzedniego sezonu

Informacja o zawartości wpisu

Jeszcze raz przypominam o fakcie, że opisy, zdjęcia i moje opinie o Anime Jesień 2021 pojawiać będą się na bieżąco, w miarę ukazywania się pierwszych odcinków. Kolejność opisów poniżej = kolejność premier odcinków. Pełną ramówkę sezonu anime wiosna 2021 można znaleźć np tutaj.

Podobnie jak we wpisie dotyczącym poprzedniego sezonu, pod opisem danego anime pojawi się moja ocena (według schematu dostępnego poniżej) po pierwszym oraz ostatnim odcinku:

Tak – uważam, iż dana produkcja jest warta uwagi.

Nie do końca – w przypadku pierwszego odcinka zazwyczaj znaczyć to będzie, że nie zostało w nim ukazana wystarczająco wiele fabuły, by polecić daną serię. W przypadku szóstego – seria jest przeciętna i można ją pominąć.

Nie – nie polecam, szkoda czasu.

Tak jak zawsze – będę także informować o jakości tłumaczenia. Gdy do danej serii będzie istniała lepsza według mnie alternatywa dla oficjalnych subów, pochodzących od Crunchyroll czy Funimation (a tym samym i HorribleSubs), to pojawi się stosowna notka po wrażeniach z pierwszego odcinka.

Opisy, zrzuty oraz opinie sezon Anime Jesień 2021

SELECTION PROJECT - Recenzja Anime Jesień 2021SELECTION PROJECT

Selection Project to ogólnokrajowy konkurs dla dziewczyn pragnących zostać idolkami. Miyama Suzune od dzieciństwa pragnęła występować na scenie wzorując się na Amazawie Akari – legendarnej idolce, która zginęła w nieszczęśliwym wypadku. W końcu udało się jej spełnić jedno ze swych marzeń – zakwalifikowała się do finału regionalnej części eliminacji 7 edycji Selection Project. Suzune staje jednak przed trudnym zadaniem, udowodnić musi, iż głos i charyzma pozwolą na pokonanie trzech rywalek…

Czy polecam po pierwszym odcinku? Nie do końcazacznę od plusów – jakość rysunku, tła, animacja, aktorki głosowe – wszystko to naprawdę stoi na wysokim poziomie. Jest to jednak muzyczna seria i to, co usłyszałem w odcinku startowym… może inaczej – chyba jeszcze nie słyszałem w muzycznej serii anime czegoś robionego tak na siłę. Aranżacja i kompozycja pozbawione są jakiejkolwiek kreatywności. Oby to była tylko kwestia pierwszego odcinka (choć na logikę – w pierwszym odcinku twórcy powinni pokazać coś co by zachęciło). O samej fabule nie mogę zbyt wiele powiedzieć, ten plot twist pod koniec odcinka dał nadzieję na coś ciekawego, jednak sam styl reżyserii i narracji sprawiał wrażenie bardzo chaotycznego. Oczywiście nie skreślam tej serii ze względu na muzykę – chętnie zobaczę jak potoczą się dalej losy Suzune, lecz na chwilę obecną podchodzę do tego tytułu z rezerwą.

Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak wspomniałem już o tym wyżej – muzycznie niestety było po prostu źle. Jedyny utwór, który mi się spodobał to ten w wykonaniu SuzuRena z ostatniego odcinka. Wielkim zawodem było również dla mnie użycie kawałka z openingu (który delikatnie mówiąc mnie drażnił). Miałem nadzieję, że coś nowego będzie. Jednak cała reszta wypadła po prostu bardzo dobrze. Zaczynając od oprawy wizualnej – świetna robota. Nawet wstawki z występami na scenie bohaterek zrealizowane w 3D dało się oglądać (do tego widać było, iż nie robiono tego na odwal – z pewnością użyty był mocap) – a taki komentarz z mojej strony do elementów 3D to jest rzadkość. Projekty postaci były śliczne, dbałość o szczegóły ogromna. Świetna praca aktorek głosowych no i postacie zwyczajnie dało się lubić. Finalna ocena: 7/10.


Tsuki to Laika to Nosferatu - Recenzja Anime Jesień 2021Tsuki to Laika to Nosferatu / 月とライカと吸血姫

Pod koniec II Wojny Światowej, świat dzieli się na dwa supermocarstwa – Federalną Republikę Zirnitra na wschodzie oraz Zjednoczone Królestwo Arnack na zachodzie. Oba kraje obrały sobie za cel podróże kosmiczne. W roku 1960 przywódca Republiki – Gergiev – ogłasza program lotów w kosmos z udziałem ludzi, który miałby wznieść człowieka ponad Ziemską atmosferę po raz pierwszy w historii. Ma on jednak świadomość, iż porażka spowodowałaby ośmieszenie jego mocarstwa, dlatego powołuje tajny projekt o nazwie Nosferatu, którego zarządcą ma być jeden z kandydatów na astronautę – Lev Leps. Projekt zakłada wysłanie wampirzycy Iriny Luminesk jako pilota testowego, co zapobiegnie oskarżeniom o eksperymentowaniu z udziałem ludzi…

Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak już sam PV mnie dość zaciekawił, jednak sam odcinek trwał jakby pięć minut. W niektórych scenach tania animacja 3D pojazdów trochę w oczy raziła, lecz cała reszta mocno nadrabiała ten aspekt. Szykuje się bardzo porządna seria i nie mogę doczekać się kolejnych odcinków.

Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak Tsuki to Laika to Nosferatu spodobało mi się już od pierwszego odcinka, jednak im dalej tym świat, bohaterowie i historia stawały się jeszcze bardziej bogate. Miejscami było widać problemy z upchnięciem materiału źródłowego do dwunastu odcinków, jednak nie uważam, by było to istotnym problemem dla kogoś, kto nie czytał LN. Zakończenie troche mnie zaskoczyło (szczerze mówiąc na plus), byłem przygotowany na znacznie inny bieg wydarzeń. Finalna ocena 8.5/10.


Mieruko-chan - Recenzja Anime Jesień 2021Mieruko-chan / 見える子ちゃん

Yotsuya Miko to zwyczajna uczennica szkoły średniej. Pewnego dnia jej życie całkowicie się zmienia, ponieważ zaczyna widywać przerażające istoty z zaświatów. Dziewczyna próbuje prowadzić normalne życie jak dotychczas, jednak dosłownie na każdym kroku znajduje się w sytuacjach rodem z horrorów z trudem powstrzymując strach.

Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak o ile sam pomysł wydaje się być ciekawy, to sam osobiście nie przepadam za horrorami. Połączenie komedii z horrorem może wyjść dobrze, jednak muszę zobaczyć jak akcja dalej się potoczy ponieważ obawiam się, że całość może stać się dość szybko wtórna. Na uwagę zasługuje na pewno oprawa wizualna – w wielu scenach, dbałość o szczegóły wręcz poraża (w pozytywnym słowa znaczeniu). Oczywiście aktorstwo głosowe stoi na bardzo wysokim poziomie (inaczej być nie mogło, w końcu obsada głównych bohaterek to Amamiya Sora, Sakura Ayane oraz Hondo Kaede). Czekam na kolejne odcinki – wtedy będę mógł sobie wyrobić zdanie na temat tego anime.

Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – o ile początek nie zrobił na mnie dobrego wrażenie, to z każdym kolejnym odcinkiem zaczęły pojawiać się nowe informacje na temat świata przedstawionego w serialu. Zakończenie (które rzecz jasna nie wyczerpuje materiału źródłowego) sprawiło, że na pewno doczytam mangę. Twórcy adaptacji zostawili mnóstwo otwartych ciekawych wątków, więc nawet jeśli serial ten dostanie kontynuację, to raczej nie będę w stanie na nią czekać. Finalna ocena: 8/10.


Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu 2 - Recenzja Anime Jesień 2021Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu 2 / 無職転生 ~異世界行ったら本気だす~ 2

Trzydziestoczteroletni mężczyzna ginie w wypadku samochodowym ratując nieznajomego. Pogodzony ze śmiercią odzyskuje jednak świadomość jako noworodek w kompletnie nieznanym mu świecie, gdzie używanie magii jest na porządku dziennym. Korzystając z tego, iż udało mu się zachować wspomnienia z poprzedniego życia, od dziecka zaczyna trenować sztukę magiczną. Gdy rodzice odkrywają jego talent, postanawiają natychmiast zatrudnić potężnego nauczyciela magii by pomógł ich synowi rozwijać umiejętności. Owym magiem okazuje się młoda dziewczyna – Roxy Migurdia. Sezon 2.

Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak tutaj to w zasadzie formalność. Wyczekiwałem kontynuacji od końca sezonu zimowego. Cieszy mnie, że nie było obsuwy (tak jak na przykład z Date A Live IV). Wszystko co mnie zachwyciło zimą w tej serii jest obecne również teraz. Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.

Polecam nieco poprawione napisy od MTBB (2 ścieżka napisów), lepsza opcja niż oficjalne od Funimation.

Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – tutaj bez żadnego zaskoczenia, jedna z najlepszych serii tego roku. Już w tym momencie nie mogę się doczekać kontynuacji. Fenomenalna robota pod każdym możliwym względem – dokładnie tak jak pierwsza część, która miała premierę na początku roku. Finalna ocena: 10/10.


Komi-san wa, Comyushou desu - Recenzja Anime Jesień 2021Komi-san wa, Comyushou desu / 古見さんは、コミュ症です。

Tadano Hitohito zaczyna naukę w nowej szkole. Podekscytowany faktem, że w końcu będzie mógł zacząć od nowa i poznać nowych znajomych, pełen optymizmu udaje się na pierwsze zajęcia. Zauważa on piękną dziewczynę z długimi włosami przy szafkach na buty, która bez słowa zabija go wzrokiem. Jak się szybko okazuje, Komi Shouko – bo tak jej na imię, ląduje z nim w tej samej klasie. Żeby tego było mało – zajmuje miejsce naprzeciwko. Hitohito próbuje ponownie nawiązać dialog z Shouko po zajęciach i odkrywa, iż jej nastawienie nie wynika ze złej woli, tylko z jej ekstremalnej nieśmiałości, która nie pozwala dziewczynie nawet na wypowiedzenie prostych słów. Shouko otwiera się przed Hitohito i zaczyna opisywać swoje przeżycia z poprzedniej szkoły na tablicy w ich klasie. W ten sposób szybko zawiązuje się między nimi przyjaźń. Chłopak zobowiązuje się jej pomóc w nawiązaniu wielu znajomości, jednak zważając na fakt, iż ich klasa składa się z bardzo specyficznych ludzi, nie będzie to łatwym zadaniem…

Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak prawdę mówiąc nie spodziewałem się czegoś tak dobrego. Zaczynając od samej animacji – ponieważ OLM odwaliło tutaj kawał wspaniałej roboty, zarówno pod względem wspomnianej animacji jak i ogólnie całej oprawy wizualnej. No i Koga Aoi w głównej roli. Reżyseria obrazu niesamowicie współgra z reżyserią dialogów oraz dźwięku (zarówno muzyki jak i aktorów głosowych). Świetne utwory w openingu i endingu. Nie mogę się doczekać kolejnych odcinków.

Seria niestety ma ekskluzywną licencję na Netflix. Dlatego dobrego oficjalnego tłumaczenia raczej na pewno do niej nie będzie (a fanowskiego pewnie podejmie się ktoś pokroju commie, także polecić tego tak czy inaczej nie będę mógł – jak coś się zmieni to dam znać tłumaczenie od Neuro-C wygląda przyzwoicie), dlatego zdecydowałem się na oglądania w całości po japońsku (na szczęście japońskie napisy są dostępne, więc problem występujący w większości serii zniknął).

Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – choć mimo wszystko całość stała się w pewnym momencie dość wtórna. Spodziewałem się czegoś znacznie lepszego i chyba czytelnicy mangi, którzy mówili,że pierwsze kilka rozdziałów to najlepsza część historii mieli rację. Zapowiedziano również drugi sezon na wiosnę 2022. Finalna ocena: 7/10


Taishou Otome Otogibanashi - Recenzja Anime Jesień 2021Taishou Otome Otogibanashi / 大正処女御伽話

Shima Tamahiko to najmłodszy syn bardzo wpływowej rodziny Shima. Wychowywał się w dostatku, jednak bardzo często brakowało mu bliskości z najbliższymi. Pewnego dnia uczestniczy w wypadku, w którym ginie jego matka a on sam wskutek urazu traci władzę nad prawą ręką. Ojciec się go wyrzeka, gdyż uważa, iż przeniesie on wstyd jego rodzinie i wysyła go do górskiej posiadłości umiejscowionej daleko w górach. Tamahiko traci sens życia i popada tam w głęboką depresję. Jednej nocy słyszy pukanie do drzwi. Po otwarciu widzi młodą dziewczynę, która przedstawia się jako Tachibana Yuzuki i informuje go o tym, iż kupił ją jej ojciec by została jego żoną. Poprzez pozytywne nastawienie i niewyobrażalną życzliwość oraz troskliwość z jej strony chłopak powoli zaczyna odzyskiwać wiarę w siebie…

Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak jestem po prostu zachwycony całością. Rewelacyjna realizacja, świetna oprawa wizualna oraz reżyseria. Genialne aktorstwo głosowe oraz ścieżka dźwiękowa. Mistrzowskie ukazanie relacji między głównymi bohaterami. Na pewno będzie to jeden z moich ulubionych tytułów tego sezonu, a możliwe nawet, że roku. Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.

Polecam napisy od grupy Chihiro.

Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – jedna z najlepszych premier sezonu. Genialnie zrealizowany wątek romansu, świetnie napisani bohaterowie i niesamowity klimat. Finalna ocena: 9/10


Senpai ga Uzai Kouhai no Hanashi - Recenzja Anime Jesień 2021Senpai ga Uzai Kouhai no Hanashi / 先輩がうざい後輩の話

Igarashi Futaba niedawno zaczęła pracę w nowej firmie. Ma ona jednak kompleks odnośnie swojego wzrostu, gdyż – w jej mniemaniu – ludzie nie traktują jej poważnie. Na dodatek w biurze musi współpracować z mężczyzną o zwanym Takeda Harumi, który jest jej odwrotnością – wysokim, dobrze zbudowanym o głębokim i donośnym głosie. Po pewnym czasie, mimo poirytowania dziewczyna zauważa jednak, że Harumi robi wszystko by czuła się komfortowo w nowym miejscu pracy, biorąc nawet jej błędy na siebie.

Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak właśnie za takie seriale kocham studio Doga Kobo. W pierwszym odcinku pokazali wszystko co potrafią najlepiej. W obsadzie jest Hayami Saori, Koga Aoi i nawet Horie Yui (niestety w dalszoplanowej roli), więc dla samych aktorów głosowych warto dać tej serii szansę. Oprawa wizualna również zachwyca – szczególnie płynna animacja i świetny design postaci. Zapowiada się całkiem ciekawa komedia z wątkiem romansu (prawdopodobnie nawet dwoma). Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki!

Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – kolejna wspaniała seria od Doga Kobo. Genialna charakteryzacja, ciekawy setting, mistrzowskie aktorstwo głosowe. Liczę mocno na drugi sezon. Finalna ocena: 8.5/10


Kaginado - Recenzja Anime Jesień 2021Kaginado / かぎなど

Seria zrealizowana w krótkim, trzyminutowym formacie przedstawiająca interakcje między bohaterami rysowanymi w wersji chibi z różnych visual novel studia Key.

Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak zazwyczaj nie opisuję shortów, ale to jest pozycja obowiązkowa dla każdego fana studia Key. Nie polecam jednak oglądania, jeśli nie czytaliście (lub choć oglądaliście) ich powieści wizualnych, ponieważ zawiera kluczowe spoilery. Całość zrealizowano naprawdę estetycznie, zadbano o to, by większość aktorów głosowych zostało niezmienionych no i tony nostalgii. Szkoda tylko, że odcinki mają tylko trzy minuty.

Polecam napisy od grupy Nyanpasu.

Czy polecam po ostatnim odcinku? Nie do końca – odniosłem wrażenie, że całość była tworzona trochę na siłę. W wielu miejscach humor dość wymuszony. Nie podobał mi się też fakt, że kluczowe (bardzo emocjonalne) sceny tytułów studia Key były obierane w żarty. Finalna ocena: 6.5/10


Sekai Saikou no Ansatsusha, Isekai Kizoku ni Tensei suru - Recenzja Anime Jesień 2021Sekai Saikou no Ansatsusha, Isekai Kizoku ni Tensei suru / 世界最高の暗殺者、異世界貴族に転生する

Najlepszy płatny zabójca na Ziemi kończy właśnie ze swą wspólniczką ostatnią misję i planuje przejść na emeryturę. Niestety organizacja dla której pracował postanawia się ich pozbyć przez zestrzelenie samolotu w którym się .znajdowali Mężczyzna budzi się w zaświatach przywitany przez piękną boginię, która proponuje mu odrodzenie w nowym świecie w zamian za drobną przysługę – ma on zabić bohatera, którego zadaniem jest zabicie władcy ciemności. Oferuje mu dodatkowo sporo benefitów, w tym dobranie umiejętności magicznych według jego upodobań oraz zachowanie wspomnień z poprzedniego życia. Były zabójca postanawia przyjąć propozycję. Rodzi się w prestiżowej rodzinie zabójców jako Lugh.

Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak anime zostało mi polecone przez kilka osób. Przyznam się szczerze, iż całość wydawała mi się zbyt wtórna gdy wybierałem jesienne tytuły do oglądania. Dałem jej jednak szansę i pochłonąłem wszystkie siedem odcinków dostępnych na ten moment na jedno posiedzenie. Silverlink oraz Studio Palette zasługują na słowa pochwały jeśli chodzi o oprawę wizualną. Jest naprawdę dobrze (pomijając kilka scen gdzie użyto mocno dającej po oczach grafiki 3D). Ilość detali i płynność animacji zachwycają. W obsadzie się takie nazwiska jak Tamura Yukari, Ueda Reina oraz Shimoji Shino, czyli jedne z moich ulubionych aktorek głosowych. Fabuła trzyma poziom i mocno angażuje.

Polecam napisy od grupy Nyanpasu.

Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – końcówka zostaje mocno otwarta, jednak zakończenie tego sezonu mocno sugeruje, że zobaczymy prędzej czy później kontynuację. Całość niemiłosiernie wciągała, wszystkie bohaterki dały się lubić, wygrała moja faworytka (co się często nie zdarza). Fabuła również była ciekawa jak na serię tego typu. Rzecz jasna nie pogardzę kontynuacją. Finalna ocena: 8.5/10


Najlepsze openingi i endingi – Sezon Anime Jesień 2021

Sprawa wygląda podobnie jak w podsumowaniach roku, mianowicie – polecam to, co uważam za rewelacyjne w mojej opinii. Poniżej lista moich ulubionych utworów z czołówek i napisów końcowych (wszystkie uważam za warte uwagi, lecz te, które szczególnie katowałem/katuję są zaznaczone pogrubioną czcionką, natomiast te, które uważam wręcz za wybitne – zieloną, pogrubioną czcionką). Schemat jest jasny, ale doprecyzuję:
Artysta – Tytuł (Artysta w romaji – Tytuł w romaji) | Nazwa Anime

Openingi:

  • 青山玲菜, 早見沙織, 古賀葵, 楠木ともり – アノーイング! さんさんウィーク! (Aoyama Reina, Hayami Saori, Koga Aoi, Kusunoki Tomori – Annoying! Sunsun Week!) | Senpai ga Uzai Kouhai no Hanashi
  • SMILE PRINCESS – ファイオー・ファイト! (SMILE PRINCESS – Faiou Fight!) | Puraore! Pride of Orange
  • 雨宮天 – 見えないからね!? (Amamiya Sora – Mienai kara ne!?) | Mieruko-chan
  • GARNiDELiA – オトメの心得 (GARNiDELiA – Otome no Kokoroe) | Taishou Otome Otogibanashi
  • ARCANA PROJECT – とめどない潮騒に僕たちは何を歌うだろうか (ARCANA PROJECT – Tomedonai Shiosai ni Bokutachi wa Nani o Utau Darou ka) | Shiroi Suna no Aquatope
  • Omoinotake – EVERBLUE | Blue Period
  • V.W.P – 輪廻 (V.W.P – Rinne) | Muv-Luv Alternative
  • ニノミヤユイ – Dark seeks light (Ninomiya Yui – Dark seeks light) | Sekai Saikou no Ansatsusha, Isekai Kizoku ni Tensei Suru
  • ALI PROJECT – 緋ノ月 (ALI PROJECT – Aka no Tsuki ) | Tsuki to Laika to Nosferatu
  • 鈴木このみ – 命の灯火 (Suzuki Konomi – Inochi no Tomoshibi) | Deep Insanity: The Lost Child
  • 大原ゆい子 – 目覚めの唄 (Oohara Yuiko – Mezame no Uta) | Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu
  • 大原ゆい子 – 継承の唄 (Oohara Yuiko – Keishou no Uta) | Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu
  • 大原ゆい子 – 祈りの唄 (Oohara Yuiko – Inori no Uta) | Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu
  • 大原ゆい子 – 遠くの子守の唄 (Oohara Yuiko – Tooku no Komori no Uta) | Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu
  • 上坂すみれ – 生活こんきゅーダメディネロ (Uesaka Sumire – Seikatsu Konkyuu Dame Dinero) | Jahy-sama wa Kujikenai!
  • 讃州中学勇者部 – アシタノハナタチ (Sanshuu Chuugaku Yuusha Bu – Ashita no Hanatachi) | Yuuki Yuuna wa Yuusha de Aru: Dai Mankai no Shou
  • ゆいにしお – 息を吸う ここで吸う 生きてく (Yui Nishio – Iki o Suu Koko de Suu Ikiteku) | Shin no Nakama ja Nai to Yuusha no Party o Oidasareta node, Henkyou de Slow Life Suru Koto ni Shimashita
  • H-el-ical// – The Sacred Torch | Saihate no Paladin

Endingi:

  • 結城アイラ – A Promise (Yuuki Aira – A Promise) | Sekai Saikou no Ansatsusha, Isekai Kizoku ni Tensei Suru
  • Chima – ありふれたいつか (Chima – Arifureta Itsuka) | Tsuki to Laika to Nosferatu
  • 大原ゆい子 – 風と行く道 (Oohara Yuiko – Kaze to Iku Michi) | Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu
  • 雨宮天 – ミタナ? ミタヨネ?? ミテルヨネ??? (Amamiya Sora – Mita na? Mita yo ne?? Miteru yo ne???) | Mieruko-chan
  • Poppin`Party – Moonlight Walk | Shinka no Mi: Shiranai Uchi ni Kachigumi Jinsei
  • 内田彩 – Canary Yellow (Uchida Aya – Canary Yellow) | Yakunara Mug Cup mo Nibangama
  • 鈴木愛奈 – Reverse-Rebirth (Suzuki Aina – Reverse-Rebirth) | Gyakuten Sekai no Denchi Shoujo
  • ニノミヤユイ – 散文的LIFE (Ninomiya Yui – Sanbunteki Life) | Tesla Note
  • 原田彩楓 – アイノカタチ (Harada Sayaka – Ai no Katachi ) | Getsuyoubi no Tawawa 
Facebook
X
Pinterest
Telegram
Email

Ostatnia modyfikacja

Last modified:

Gift ~ Eternal Rainbow (2006)

Amaumi Haruhiko jest uczniem Akademii Shimano w mieście zwanym Narasakicho. Miejscowość ta słynie z tego, że przez cały rok, niezależnie od pogody na niebie utrzymuje się tęcza, będąca z kolei powiązana z kolejnym nadzwyczajnym zjawiskiem, dotyczącym mieszkańców. Każdy, kto mieszka w Narasakicho może skorzystać z daru zwanego Gift. Gift jest swego rodzaju jednorazowym prezentem, którym można obdarować kogoś bliskiego.

Onii-chan Dakedo Ai Sae Areba Kankeinai yo ne / お兄ちゃんだけど愛さえあれば関係ないよねっ (2012)

Po śmierci rodziców Himenokouji Akito i Akiko byli zmuszeni do życia z oddzielnymi rodzinami przez sześć lat. Udało im się w końcu odnaleźć i zacząć żyć razem. Szybko okazuje się, że Akiko żywi romantyczne uczucia do starszego brata, jednak Akito widzi w niej tylko młodszą siostrę.

vividblaze – Mirai Music (2012)

Od dawna przymierzałem się do zakupu tego albumu, po prostu lubię mieć w kolekcji to, czego dużo słucham, a Mirai Music autorstwa japońskiego duetu Vividblaze jest właśnie jednym z takich albumów, które zawsze chciałem posiadać w swojej płytotece.

Suzuka / 涼風 (2004) | manga