Gift ~ Eternal Rainbow (2006)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Gift Eternal Rainbow Recencja
Gift ~ Eternal Rainbow

Amaumi Haruhiko jest uczniem Akademii Shimano w mieście zwanym Narasakicho. Miejscowość ta słynie z tego, że przez cały rok, niezależnie od pogody na niebie utrzymuje się tęcza, będąca z kolei powiązana z kolejnym nadzwyczajnym zjawiskiem, dotyczącym mieszkańców. Każdy, kto mieszka w Narasakicho może skorzystać z daru zwanego Gift. Gift jest swego rodzaju jednorazowym prezentem, którym można obdarować kogoś bliskiego.

Haruhiko jako dziecko był związany ze swoją przyjaciółką – Kirino, jednak pewnego dnia ojciec przedstawił mu Riko – dziewczynę która ze względu na sytuację rodzinną wprowadza się do ich domu i staje się jego przybraną siostrą. Szybko staje się jasne, że ich relacja to coś więcej niż miłość między rodzeństwem, co niejako spowodowało częściowe odrzucenie Kirino. Po kilku miesiącach okazuje się, że ojciec głównego bohatera nie jest w stanie utrzymać dwójki dzieci z powodu kłopotów finansowych. Riko zostaje odesłana do swojej dalszej rodziny. Po kilku latach wraca jednak do Narasakicho, ponownie wprowadza się do swojego brata i razem z nim oraz Kirino zaczyna naukę w Akademi Shimano. Fabuła serialu skupia się na relacjach między głównymi bohaterami oraz wyjaśnieniu tajemnicy miasta Narasakicho.

Fabuła i bohaterowie Gift ~ Eternal Rainbow

Anime takie jak Gift ~ Eternal Rainbow się albo kocha, albo nienawidzi. Mamy tutaj dość standardowe zestawienie bohaterów – dwie dziewczyny zakochane w głównym bohaterze,   posiadającym także uczucia do jednej z nich. Jeśli oglądaliście już takie serie, to wiecie, że kluczowym elementem fabuły jest odpowiednie rozegranie elementu romansu, które może być zrealizowane lepiej, lub gorzej. W tym przypadku na pewno nie jest to poziom mistrzowski jednak jako całość wypada całkiem nieźle. Fenomen Giftów, tęczy w mieście oraz romans są ze sobą całkowicie powiązane, co dodatkowo urozmaica historię. Jest kilka nieścisłości (wynikających prawdopodobnie z pobieżnego wyjaśnienia niektórych wątków – np podanie konkretniejszego niż brak pieniędzy powodu konieczności wyprowadzki Riko), jednak nie wpływają one raczej na przyjemność odbioru. Jak już kilka razy wspominałem we wcześniejszych wpisach – ja absolutnie uwielbiam romanse połączone z dramatem oraz elementami science fiction lub fantasy – to był główny powód mojego zainteresowania tym tytułem i jeśli mam być szczery, nie jestem nim w żaden sposób zawiedziony. Setting bohaterów był bardzo podobny do tego, co widziałem w Shuffle!, jednak Gift ~ Eternal Rainbow chyba trochę bardziej przypadło mi do gustu, głównie z tego powodu, że pierwsza połowa Shuffle to dość standardowa, miejscami nudnawa komedia ze wciskanymi na siłę scenami ecchi… oczywiście do samego ecchi nic nie mam jeśli jest dobrze wprowadzone (w zasadzie wystarczy mi, że nie są totalnie randomowe sceny). Gift ~ Eternal Rainbow zawiera o wiele mniej komedii (prawdopodobnie ze względu na połowę krótszy czas antenowy, seria ta liczy dwanaście odcinków), bardziej realistyczny dramat i romans (mimo znacznego podobieństwa), no i samo miejsce akcji w moim odczuciu jest dużo ciekawsze. Moją ulubioną bohaterką jest rzecz jasna Riko, która z nieznanych mi przyczyn jest dość ostro krytykowana na różnych forach. UWAGA SPOILER

Spoiler

Riko w mojej opinii nie zrobiła niczego złego, mimo tego zawsze miała wyrzuty sumienia, w przeciwieństwie do skoncentrowanej na siebie egoistki – Kirino, która co najmniej kilka razy dopuściła się czynów wręcz niewybaczalnych. Kirino z postaci dość neutralnej stała się po prostu niedojrzałą antybohaterką, brakowało tylko tego by ujawniła swoją twarz yandere, do czego na szczęście nie doszło.

[collapse]

Oprawa audiowizualna Gift ~ Eternal Rainbow

Oprawa graficzna jak na rok 2006 wygląda raczej oldskulowo, jednak nie przeszkadzało mi to, lubię taki design postaci. Sama animacja także nie jest jakichś najwyższych lotów, ale czy to było potrzebne tego typu serii? Oczywiście zawsze można dążyć do ideału, jednak nie wpływało to na przyjemność oglądania. Tła dobrze komponowały się z całą resztą.

Ścieżka dźwiękowa jest naprawdę ciekawa, z pewnością zagości w moim odtwarzaczu, podobnie jak utwory z openingu oraz endingu. Do voice actingu standardowo nie można się zbytnio przyczepić.

Ocena i podsumowanie Gift

Podsumowując, jeśli mój opis przekonał cię choćby w niewielkim stopniu do obejrzenia tego anime – nie zastanawiaj się, po prostu zacznij oglądać. Serial posiada ten specyficzny klimat (o którym już wiele razy pisałem) – powodujący chęć obejrzenia całości za jednym zamachem – oraz pozostawia w pamięci oglądającego wyraźny ślad.

Moja ocena to nie naciągane 7/10. 

Podobne serie

Muzyka, której słuchałem pisząc ten tekst:

  • 神前暁 – The Melancholy of Haruhi Suzumiya OST (album)
  • Key Sounds Label – Rewrite Original Soundtrack (album)
  • Santana – Abraxas

Galeria

Ostatnia modyfikacja:
30 listopada 2022
Last modified:
30 listopada 2022