Search
Close this search box.

Shuffle! (2005)

Table of Contents
Spis Treści
Shuffle!
Shuffle!

W czasach gdy ludzie zaczęli koegzystować z bóstwami i demonami, wrota do każdego ze światów zostały otwarte. Tsuchimi Rin jest zwyczajnym uczniem szkoły średniej, większość swojego czasu spędza z przyjaciółką z dzieciństwa – Kaede. Pewnego dnia królowie rasy bogów oraz demonów przeprowadzają się do dzielnicy, w której mieszka główny bohater. Tak się składa, że ich córki – Sia, oraz Nerine są zakochane w Tsuchimim, ponieważ spotkały go już w przeszłości. Jakby tego było mało – do haremu dołączają także o rok starsza Asa i dużo młodsza – Primula.Oprawa audiowizualna Shuffle!

Shuffle! prezentuje się od strony wizualnej całkiem przyzwoicie. Postacie wyglądają naprawdę ładnie, tła – może nie grzeszą szczegółowością, mimo wszystko dobrze uzupełniają całą resztę. Styl animacji bardziej nawiązuje do pierwszej połowy lat ’00, czyli początku mojej złotej ery.

Ścieżka dźwiękowa jest bogata w ciekawe utwory, opening przyjemny dla ucha – z pewnością będę do tego materiału wracał. Voice acting nie wyróżniał się niczym szczególnym.

Fabuła i bohaterowie Shuffle!

Jeśli chodzi o scenariusz – tutaj sprawa się kompiluje. Pierwsza połowa serialu to najzwyczajniejszy szkolny slice of life z dużą ilością fanserwisu. Odcinki nudne nie są, poznajemy w nich wszystkich bohaterów, oraz dużo dowiadujemy się o ich przeszłości – może to jednak wywołać u części widzów chęć zaprzestania oglądania (tym bardziej, że część komediowa najwyższych lotów nie jest). Ta część jest raczej epizodyczna, poszczególne wydarzenia z życia szkolnego nie mają większego wpływu na rozwój wydarzeń. Ma za zadanie – jak już wspomniałem wcześniej – zaznajomienie widza ze wszystkimi postaciami, oraz zbudować pewien ich obraz, który w większości przypadków zostanie prawdopodobnie i tak zburzony pod koniec serialu. Fabuła w Shuffle! zaczyna poważnieć właściwie nagle. Sielankowa atmosfera przeradza się w dość poważny dramat, który wywołuje w widzu spore emocje. Nie ukrywam – doznałem sporego szoku. Twórcy bardzo dobrze zrealizowali tę część serialu, a to z kolei najbardziej wpłynęło na moją ocenę tego anime. Naprawdę warto przebrnąć przez pierwsze odcinki – w zamian za to dostajemy porządną dawkę dobrego dramatu, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na postrzeganie całości materiału.

Ocena i podsumowanie

Shuffle! jest sztandarowym przykładem anime, które mimo otagowania jako harem (a w tym przypadku harem, rzeczywiście oznacza harem – każda z bohaterek walczy o głównego bohatera jak tylko może), okazuje się być bardzo ciekawą i wartą obejrzenia produkcją (co zawsze powtarzam).

Podstawowym problemem przy ocenianiu serii takich jak Shuffle! jest to, że początek w znacznej ilości przypadków wydaje się totalnie nieinteresujący, natomiast wydarzenia mające miejsce przy końcu zmieniają nastawienie widza o 180 stopni. Dlatego też uważam, że seriale należy oceniać po finalnym rozwinięciu fabuły, początek traktując jako prolog do faktycznej treści.

Z racji tego moja ocena to 7/10. Nie spodziewałem się takiego zwrotu akcji, także radzę porządnie się przygotować do oglądania tego anime. Bardzo pozytywne zaskoczenie.

Podobne serie (tutaj miałem pewien problem z wyborem):

  • Kanon (2006)
  • Clannad
  • Higurashi no Naku Koro Ni

Galeria

Facebook
X
Pinterest
Telegram
Email

Ostatnia modyfikacja

Last modified:

Canvas 2: Niji-iro no Sketch / Canvas2 ~虹色のスケッチ~ (2005)

Kamikura Hiroki - student akademii sztuk pięknych, pragnie zostać nauczycielem. Zostaje przyjęty na staż w lokalnej szkole Nadesico. Hiroki opiekuje się tam klubem malarskim, do którego zapisuje się jego kuzynka Housen Elis, pragnąca zostać w przyszłości malarką.

Non Non Biyori / のんのんびより (2013-2015)

Ichijou Hotaru, uczennica szkoły podstawowej właśnie przeprowadziła się ze swoją rodziną z Tokio do małego miasteczka zwanego Asahigaoka. Swoją edukację kontynuuje w lokalnej szkole, do której uczęszcza piątka dzieci – z tego względu szkoła ta posiada tylko jedną klasę. Jest to historia pięciu przyjaciółek, przedstawiająca ich codzienne życie.

Podsumowanie roku: najlepsze anime 2021

Zbliża się nowy rok, najwyższa więc pora na przygotowanie wpisu podsumowującego anime 2021.

Kodomo no Jikan / こどものじかん (2007)

Aoki Daisuke skończył właśnie kurs na nauczyciela klas najmłodszych i niemal od razu dostał pracę w jednej ze szkół podstawowych, po tym jak wcześniejszy wychowawca został zwolniony. Nie spodziewał się, że pierwsza klasa, którą poprowadzi, zapewni mu najtrudniejsze chwile w jego życiu.