Wind: A Breath of Heart (2004)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Wind A Breath of Heart Recenzja Anime
Wind: A Breath of Heart

Okano Makoto zaczyna naukę w szkole średniej znajdującym się w jego rodzinnym mieście. Prowadzi normalne szkole życie ze swoimi przyjaciółmi – Tsutomu, Kasumi, Nozomi, Wakabą oraz swoją siostrą – Hinatą.

Pewnego dnia Makoto słyszy znajomą melodię wydobywającą się z harmoniki, przypominającą mu o czymś z lat dzieciństwa. Wchodzi na dach i zauważa pewną dziewczynę. Okazuje się ona być jego przyjaciółką z lat młodości, która przeprowadziła się do innego miasta.

Wind: A Breath of Heart to produkcja budżetowa (trochę szkoda, ponieważ materiał źródłowy jest naprawdę wysokiej jakości, w końcu opowiada za niego jedno z najlepszych studiów zajmujących się tworzeniem powieści wizualnych – Minori). Oprawa wizualna nie należy do najlepszych, w sumie to nie jest nawet przeciętna. Wiele scen to animacja 3D (najgorsze są pierwsze trzy odcinki, w kolejnych zauważyć możemy znaczną poprawę), jednak co ciekawe nie wygląda to aż tak tragicznie jak to zwykle bywa w przypadku używania tego typu animacji. Postacie są dość standardowe, raczej nie wyróżniają się niczym szczególnym, jednak ich wygląd to jeden z nielicznych atutów strony wizualnej. Koniec końców anime to nie wygląda źle. Na pewno lepiej niż niejedna produkcja z obecnych czasów oparta na 3DCGI.

Oprawa dźwiękowa stoi na bardzo wysokim poziomie, ale tylko dlatego, że ścieżka dźwiękowa jest praktycznie taka sama jak w pierwowzorze (kompozycją zajął się między innymi Tenmon). Voice acting nie wyróżnia się niczym szczególnym, miałem wręcz wrażenie, że do niektórych postaci głosy trochę nie pasują. Spodobał mi się utwór z czołówki.

Historia jest dość ciekawa. Zawiera to, co lubię – małe nadmorskie miasteczko, które kryje w sobie sporo tajemnic (w tym przypadku każdy z mieszkańców posiada jakąś nadprzyrodzoną moc typu umiejętność kontrolowania wiatru czy leczenia obrażeń/ran – podobna sytuacja miała miejsce w serialu Gift ~ Eternal Rainbow), klimatyczna oprawa dźwiękowa i dość dramatyczna historia.

Wind: A Breath of Heart zbiera dużo negatywnych ocen. Jasne, nie jest to fabuła, która będzie się każdemu podobać. Nie ma tutaj sporo akcji, większość to dialogi. Jednak moim zdaniem najbardziej wpływający na ocenę czynnik to brak zapoznania się z całością materiału. Nie mam pojęcia kto wpadł na pomysł, aby odcinki specjalne uczynić kluczowymi do całej fabuły, bez nich praktycznie całe anime nie ma sensu. Sporo ludzi o tym nie wie, ale tak naprawdę Wind: A Breath of Heart posiada nie trzynaście odcinków, a siedemnaście. W jakiej kolejności oglądać? Podstawa to główna seria, która przeplata się z Wind: A Breath of Heart Specials, które są kolejno odcinkami o numerach 9.5, 10.4, 10.8 i 12.5. Całość kończy się na odcinku 12.5, ponieważ trzynasty jest tzw recapem (ponownym opowiedzeniem całości w dużym skrócie). Każdy epizod liczy około dwunastu minut, czyli połowa standardowego czasu antenowego.

Czy polecam całość? Jeśli oglądaliście wcześniej takie serie jak Gift ~ Eternal Rainbow, W: Wish, Myself ; Yourself czy H2O, to z pewnością docenicie także Wind: A Breath of Heart . Generalnie polecałbym zapoznanie najpierw z materiałem źródłowym, jednak zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma na to czas. Moja ocena to 7/10.

Podobne anime:

Muzyka, której słuchałem pisząc ten tekst:

  • Osjan – Księga Deszczu
  • Yellow Magic Orchestra – Service

Poniżej kilka zrzutów:

Ostatnia modyfikacja:
30 listopada 2022
Last modified:
30 listopada 2022