TenPuru (Temple) / てんぷる (2023)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

TenPuru (2023) - recenzja anime - rascal.pl
TenPuru / てんぷる (2023)

Ojciec Akagami Akemitsu słynął z otaczania się wieloma kobietami. Chłopak bardzo podziwiał swojego ojca w dzieciństwie. Niestety, gdy dorastał, zaczęły szerzyć się plotki na jego temat. Akemitsu postanowił nie iść w ślady ojca i prowadzić przyzwoite życie. Z czasem zaczął mocno przesadzać, kompletnie odcinając się od dziewczyn w swoim otoczeniu. Pewnego wieczoru, podczas powrotu z pracy do domu, zostaje poturbowany przez pęk ryżowy. Upuściła go przez przypadek dziewczyna o imieniu Yuzuki, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia.

Najbliższe tygodnie były dla Akemitsu istnym horrorem. Nie potrafił myśleć o niczym innym niż o pięknej Yuzuki. W pewnym momencie, zdając sobie sprawę ze swoich słabości, podejmuje radykalną decyzję. Porzuca szkołę i pracę, by zostać mnichem. Dzięki znajomościom swojego wujka zostaje wysłany do jednej świątyni, by odbyć odpowiedni trening. Na miejscu okazuje się, że zakon został przekształcony z męskiego na kobiecy. Dodatkowo spotyka tam kogoś, kogo nie spodziewał się nawet w swych snach…

Oprawa audiowizualna TenPuru (2023)

Wideo

Całkiem dobrze wypadła oprawa wideo. Projekty postaci są po prostu świetne. Ładne cieniowanie i dość spora dbałość o szczegóły. Z animacją w kilku miejscach były drobne problemy, lecz na to mogę spokojnie przymknąć oko, gdyż nie zaburzało to przyjemności z oglądania.

Większość teł prezentowała się estetycznie – szczególnie tych poza budynkami. Jest to moje pierwsze anime studia Gekkou, które widziałem (z dwóch, przy których pracowali) i jeśli mam być szczery, czekam na więcej.

Dźwięk

Widziałem, że sporo osób przyczepiało się niskiego głosu głównego bohatera w wykonaniu Akasaka Masayuki. Jeśli mam być szczery – nie za bardzo wiem dlaczego. Jak dla mnie, pasował on idealnie do prostego i bezpośredniego charakteru Akagami Akemitsu. Rewelacyjne były również kobiece role. W obsadzie nie zabrakło popularnych nazwisk. Uesaka Sumire, Takahashi Chiaki czy Serizawa Yuu. Nie zabrakło również trochę mniej popularnych seiyuu takich jak Asahina Madoka, Yamashita Nanami lub Itou Ayasa. Każda z nich jednak dała z siebie wszystko. Naprawdę przyjemnie się ich słuchało.

Ścieżka dźwiękowa bardzo dobrze wpasowała się w klimat całości, niestety dla mnie nie ma walorów sprawiających, że będę do niej wracał. Co innego, jeśli chodzi o utwory z openingu oraz endingów. Te zostaną ze mną na długo.

Fabuła i bohaterowie TenPuru (2023)

Wstęp

TenPuru to jedna z serii sezonu Lato 2023, której zdecydowałem się poświęcić całą recenzję. Z wielu powodów. Między innymi dlatego, iż serii tego typu po prostu mocno brakuje. Ich peak był w latach 2000. Love Hina, Ai Yori Aoshi, Ichigo 100% i wiele innych. Są to tytuły, dzięki którym pokochałem anime.

Wstępnie (przed premierą) miałem pewne obawy. Adaptacja poprzedniej mangi tego autora (Yoshioka Kimitake) o tytule Grand Blue po prostu kompletnie mi do gustu nie przypadła. Jednak już po pierwszym odcinku wiedziałem, iż będzie to najprawdopodobniej jeden z najlepszych tytułów sezonu.

Krótko o fabule

Ojciec Akagami Akemitsu słynął z otaczania się wieloma kobietami. Chłopak bardzo podziwiał swojego ojca w dzieciństwie. Gdy dorastał – zauważył, że zaczęły szerzyć się dziwne plotki na jego temat. Akemitsu postanowił nie iść w ślady ojca i prowadzić przyzwoite życie. Z czasem zaczął mocno przesadzać, kompletnie odcinając się od dziewczyn w swoim otoczeniu. Pewnego wieczoru, podczas powrotu z pracy do domu, zostaje poturbowany przez pęk ryżowy. Upuściła go przez przypadek dziewczyna o imieniu Yuzuki, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia.

Najbliższe tygodnie były dla Akemitsu istnym horrorem. Nie potrafił myśleć o niczym innym niż o pięknej Yuzuki. W pewnym momencie, zdając sobie sprawę ze swoich słabości, podejmuje radykalną decyzję. Porzuca szkołę i pracę, by zostać mnichem. Dzięki znajomościom swojego wujka zostaje wysłany do świątyni, by odbyć odpowiedni trening. Na miejscu okazuje się, że zakon został przekształcony z męskiego na kobiecy.

Chłopak postanawia, że mimo wszystko zostanie na miejscu. Tym bardziej, iż przez niego została uszkodzona część świątyni, przez co poniekąd zostaje zmuszony do odpokutowania swoich win, pomagając na miejscu.

Na początku nie każda z dziewczyn go akceptuje. Większość pragnie, by jak najszybciej opuścił teren świątyni.

Treść serialu

TenPuru opowiada o codziennym życiu bohaterów i ich zmaganiach z obowiązkami oraz pokusami cielesnymi. Całość przedstawiono w formie luźnej komedii, jednak nie powstrzymało to autora przed poruszaniem innych wątków. Głównym punktem zaczepienia są działania wszystkich lokatorów na rzecz utrzymania funkcjonowania świątyni. Okazało się to bardzo skomplikowanym tematem wymagającym wiele poświęceń – zwłaszcza u głównego bohatera (Akemitsu) i bohaterki kreowaną na tą główną (Yuzuki).

Bohaterowie

Jak nie trudno się domyślić, większość obsady stanowią piękne dziewczyny, które z jakiegoś powodu wylądowały w świątyni jako młode adeptki żeńskiego klasztoru. To właśnie w tym miejscu tkwi siła TenPuru. Oprócz wydarzeń z życia codziennego poznajemy historię każdej dziewczyny. Oprócz trzech sióstr Aoba (Yuzuki, Kurage Tsukuyo), których matka prowadziła świątynię Mikazuki w przeszłości, mieszkają tam także Christoph Mia i Baldwin Kagura z Niemiec oraz Kiki – kapłanka w zastępstwie mająca za zadanie naukę i trening pozostałych dziewczyn zgodnie z zasadami Buddyzmu.

Z czasem, dziewczyny poznają dobroduszny charakter Akemitsu i zaczynają się na niego otwierać. Chłopak jest przez to narażony na wszelkiego rodzaju pokusy cielesne, których chciał uniknąć, wybierając drogę mnicha. Mimo wszystko, radzi sobie z nimi całkiem dobrze, a jego motywacją jest pomoc w uratowaniu świątyni Mikazuki.

W wydarzenia wplecione były również wątki o tym, w jaki sposób prowadzi się świątynię, jakie obowiązki ciążą na osobach za te miejsca odpowiedzialne oraz jakie formalności muszą być spełnione. O wielu rzeczach nie miałem wcześniej pojęcia. Po zasięgnięciu wiedzy z Internetu okazało się, że jest tego znacznie więcej, jednak to, co było pokazane, było pokazane trafnie i zgodnie z rzeczywistością, czasem w lekko przesadzony sposób.

TenPuru (2023) – Ocena i podsumowanie

Od strony fabuły niezbyt wiele się wydarzyło. Pierwszy sezon nie zdążył nawet rozwinąć wątku z treningiem Yuzuki na kapłankę. Tego typu serie ogląda się jednak głównie po to, by obserwować interakcje między bohaterami i rozwój ich relacji. Fabuła tylko skleja całość i pełni rolę motywu przewodniego. Od strony charakteryzacji, TenPuru to coś, czego szukam i coś, dzięki czemu pokochałem anime bardzo długie lata temu. Każdy miłośnik tego typu klimatów z pewnością będzie zachwycony, oglądając te anime. Mam nadzieję, że będzie dane mi zobaczyć kontynuację dalszych losów postaci w przyszłości.

Trudno byłoby mi wybrać ulubioną bohaterkę. Wszystkie były naprawdę świetne. Jednak jeśli bym musiał, to byłaby to albo Yuzuki, albo Tsukuyo.

Finalny werdykt

Final evaluation

Z jakim tłumaczeniem polecam oglądać Tenpuru (2023)

  • CR – bardzo dobre, oficjalne tłumaczenie. Mógłbym się co prawdą na siłę przyczepić tego, w jaki sposób kilka zdań było przetłumaczonych, jednak jako całość – naprawdę nie mogę narzekać. Jakby tylko tak wyglądały wszystkie oficjalne tłumaczenia.

Galeria

Ostatnia modyfikacja:
17 października 2023

Last modified:
17 października 2023

Podobne Wpisy

Related Posts