Hoshizora he Kakaru Hashi / 星空へ架かる橋 (2011)

Hoshizora he Kakaru Hashi / 星空へ架かる橋 (2011)

Hoshizora he Kakaru Hashi / 星空へ架かる橋 (2011) 640 960 rascal
Hoshizora he Kakaru Hashi recenzja anime rascal

Hoshizora he Kakaru Hashi

Hoshino Kazuma przygotowuje się do rozpoczęcia nowego życia w małym miasteczku Yamabiko, z dala od wielkich metropolii. Przeprowadza się tam ze względu na nawracające problemy układu oddechowego jego młodszego brata Ayumu. Rodzeństwo zamieszkać ma w gospodzie Yorozuyo prowadzonej przez znajomą rodziny – Senkę Yorozu. Po opuszczeniu stacji kolejowej popełniają błąd i wsiadają do złego autobusu, który zawozi ich w sam środek lasu. Podczas oczekiwania na transport powrotny z gęstwin lasu wyskakuje mała małpa. Kradnie ona nakrycie głowy Ayumu, a Kazuma rzuca się za nią w pościg. Po chwili dogania złodzieja i zdaje sobie sprawę, że nie ma pojęcia jak wrócić na przystanek. Dostrzega jednak piękną dziewczynę, która następnie wskazuje mu drogę powrotną.

Oprawa audiowizualna Hoshizora he Kakaru Hashi

Pierwsze co rzuca się w oczy, to niesamowite tła. Już od początkowych sekund wiedziałem, iż będę miał do czynienia z niecodziennie piękną serią. Jeśli mam być szczery – tego się po części spodziewałem, w końcu za produkcję odpowiada jedno z moich ulubionych studiów – Doga Kobo. Całość jest ostra (prawdopodobnie skanowane w natywnym 1080p), tła bardzo szczegółowe a sama animacja (jak przystało na studio Doga Kobo) – płynna i wyrażająca mnóstwo emocji. Po krótkim wstępie widzimy opening i wszystkie postacie. Tutaj również przeżyłem mega pozytywne zaskoczenie – projekty kobiecych postaci są prześliczne. Jakby w ciut starszym stylu (dla mnie spora zaleta – o czym często wspominam – uwielbiam styl rysowania postaci z okresu ~2003~2008). Świetne cieniowanie. Za oprawę wizualna Hoshizora he Kakaru Hashi dostałoby u mnie 9,5/10.

Nie inaczej sprawa wygląda (jak to najczęściej bywa) z udźwiękowieniem – aktorzy głosowi spisali się na medal, ścieżka dźwiękowa idealnie wpasowuje się w klimat małej miejscowości. Mamy także świetny utwór z czołówki (のみこ – 星風のホロスコープ / Nomico – Hoshikaze no Horoscope).

Fabuła i bohaterowie Hoshizora he Kakaru Hashi

Serial ten z powodzeniem możemy zakwalifikować do slice of life. Świetny setting (głównie mam na myśli miejsce akcji) od razu spowodował u mnie pozytywne nastawienie do całości. Naprawdę uwielbiam historie, których akcja ma miejsce w małej górskiej miejscowości (lub nadmorskiej), z olbrzymią ilością lokalnych tradycji, wierzeń czy zasad. Miło ogląda mi się reakcje miejscowych na cudzoziemca, czy wiele sytuacji, w których dochodzi do nieporozumień właśnie ze względu na różnice w tradycjach czy dialekcie.

Z racji tego, że fabułę Hoshizora he Kakaru Hashi oparto o powieść wizualną o tym samym tytule, nie mogło również zabraknąć wielu pięknych dziewczyn. Studio Doga Kobo postanowiła pójść ścieżką adaptacji głównej ścieżki do końca (a zatem mamy pełnoprawne zakończenie) z resztą jako wątki poboczne (coś podobnego do Clannad czy Kanon). Do tego mamy trochę fanserwisu, ale jak już wiele razy wspominałem – mnie ten aspekt nie przeszkadza ani trochę. Ucieszył mnie jednak fakt, o którym przed chwilą wspomniałem – mamy pełnoprawne zakończenie – ogromny plus za to (zwłaszcza, iż po roku 2010 większość adaptacji powieści wizualnych posiada otwarte zakończenia, co generalnie rzecz ujmując jest zwyczajnie słabe).

Jeśli chodzi o bohaterki – żadna mnie nie irytowała. Była wśród nich jedna (bardzo, bardzo) umiarkowana tsundere, jednakże szybko przeszła na tryb dere, więc odebrałem ją także pozytywnie – podobnie jak całą resztę. Z postaci męskich mamy głównego bohatera, jego kolegę (będącego standardowym najlepszym kolegą myślącym tylko o cyckach) oraz młodszego brata Kazumy. Oczywiście do tego mnóstwo postaci drugoplanowych (mieszkańcy wioski itd).

Seria posiada dwanaście odcinków plus jeden specjalny w formie OVA, który w mojej opinii spokojnie można pominąć. Większość czasu tego odcinka poświęcono postaci Daigo (wspomnianego najlepszego kolegi) i jego fantazjom. W zasadzie warto ten odcinek obejrzeć tylko dla ostatniej sceny.

Ocena i podsumowanie Hoshizora he Kakaru Hashi

Mam słabość do tego typu serii. Z jednej strony mam świadomość, iż nie zobaczyłem niczego nadzwyczajnego, z drugiej jednak strony czerpałem ogromną przyjemność z oglądania – a chyba własnie o to chodzi w seriach slice of life. Rzecz jasna zahaczamy tutaj także o romans, czego efektem jest naprawdę przyjemny finał serii, lecz radziłbym podchodzić do Hoshizora he Kakaru Hashi głównie jako do serii slice of life. Oczywiście oprawa wizualna także swoje zrobiła. Momentami cofałem się do niektórych scen, tylko po to, by obejrzeć piękne tła. Warto wspomnieć o wykreowanych postaciach, z którymi bardzo szybko i łatwo się zżywamy. Moja ocena to 7,5/10.

Z jakim tłumaczeniem oglądać Hoshizora he Kakaru Hashi?

 • Doki – jak zwykle nie pozostaje mi nic innego niż polecenie tej grupy. Wierne tłumaczenie z kilkoma przydatnymi notkami. Świetna robota.

Muzyka, której słuchałem pisząc ten tekst:

 • Moshic – Hiloola (album)

Podobne anime:

Zrzuty ekranu:

Ostatnia aktualizacja: 24 października 2020

  Loading...

  Kontakt

   Loading...

   Media Społecznościowe

   Szukaj