Kategoria: Anime & Manga, Japonia | Tagi: , , , ,

Mashiro-iro Symphony / ましろ色シンフォニー -The color of lovers- (2011)


Data publikacji: 4 stycznia 2015     Autor:

anime Mashiroiro SymphonyW mieście, którym ma miejsce akcja serialu zapada decyzja o połączeniu dwóch prywatnych uczelni – Yuihime oraz Kagamidai. Problem w tym, że Yuihime to szkoła żeńska, natomiast do Kagamidai uczęszczały zarówno kobiety jak i mężczyźni. Fakt ten rzecz jasna wzbudził wiele sprzeciwów wśród uczennic Yuihime, więc zdecydowano, że na początek zostanie wysłana tylko część uczniów Kagamidai w celu przeprowadzenia testu. W grupie tej znajduje się między innymi Uryuu Shingo – główny bohater, oraz jego siostra – Sakuno.

Jeśli po przeczytaniu tego opisu myślisz, że szykuje się kolejny generyczny serial w klimacie haremu z tandetnymi wątkami komediowymi i toną ecchi, jesteś w błędzie!

 

Wizualnie to anime jest ucztą dla oka. Tak ładnie zaprojektowanych postaci, ich strojów i starannego narysowania nie widzi się często. Oczywiście przy takim poziomie rysowania postaci, animatorzy nie mogli zapomnieć o tłach, które także bardzo dobrze się prezentują. Sama animacja jest płynna i jak już wsponiałem – staranna. Nawet z przy ujęciach, gdzie bohaterzy są dość daleko od pierwszego planu wszystko jest wyraźne i nie jest zniekształcone. Nie wypada w tym momencie nie wspomnieć również o zbliżeniach na twarze – wszystko jest idealnie ostre, proporcje są starannie zachowane. Wszystko to powoduje, że nie można oderwać oczu od ekranu telewizora. Kolejnym dużym plusem jest (tak, to będę powtarzał za każdym możliwym razem) niemal całkowity brak 3DCGI, natomiast jak nietrudno się domyślić, po przeczytaniu wcześniejszych zdań – rzuty 2D są zrealizowany idealnie. Nie muszę chyba wspominać o tym, że docenić w pełni walory artystyczne możemy tylko wtedy, gdy będziemy oglądać serial z dysku BlueRay, lub chociaż dobrej jakości materiału 1080p. Powtarzam to często, ale myślę, że tego nigdy nie jest zbyt wiele – oglądanie czegokolwiek poniżej 720p , lub tandetnych streamów jest totalnym brakiem szacunku dla twórców i odbieraniem sobie co najmniej 50 procent przyjemności z oglądania.

Muzycznie także jest dobrze. Bardzo dobry opening, oraz soundtrack, który idealnie wpasowuje się w klimat serialu. Mam w planach się z nim bliżej zapoznać w najbliższej przyszłości.

Najważniejsza część, scenariusz/fabuła. Na wielu stronach serial ten otagowany jest między innymi jako harem. Różne są definicje tego gatunku, ale ja osobiście nie uważam, że ta produkcja do niego należy. Owszem, mamy głównego bohatera otoczonego sporą ilością znajomych płci żeńskiej, jednak (mam nadzieję, że to nie będzie zbyt wielki spoiler) tak naprawdę dwie z nich uświadamiają sobie swoje uczucia, jednak obie zachowują to dla siebie. Dużym plusem jest postać głównego bohatera, wyłamuje on się znacząco ze schematów, podobnie jak miało to miejsce w Clannad (lub innych produkcjach Key). Jest on odpowiedzialny, zaradny oraz stały uczuciowo i emocjonalnie. Takich rzeczy nie widzi się często. Cieszę się także z faktu, że praktycznie pozbyto się komedii, owszem – jest kilka śmiesznych sytuacji, ale jest to zdecydowanie nisza jeśli chodzi o tę produkcję. Twórcy skupili się na przedstawieniu każdego z głównych bohaterów, dużo dowiadujemy się o ich przeszłości, oraz o tym, co aktualnie przeżywali. Dramatu może nie ma tutaj zbyt wiele, ale jest on dobrze zrealizowany i w odpowiednich chwilach pobudza emocje oglądającego. Duzo tutaj również slice of life – wiem, istnieje polski odpowiednik tego gatunku – okruchy życia, ale nie lubię go stosować, z racji, że w polskich mediach przyjął on się jako przedstawienie tragedii życiowych bohaterów,  co w przypadku anime gatunku slice of life, jest trochę nie na miejscu. Dosłowne tłumaczenie – kawałek życia znacznie lepiej obrazuje ten gatunek, ponieważ serie tego typu ukazują życie codzienne bohaterów. Można więc powiedzieć, iż jest to zwykła historia o życiu i uczuciach, ale ta zwykłość właśnie powoduje, że dana seria staje się niezwykła. Niewątpliwie gatunek slice of life połączony z romansem i dramatem jest moją ulubioną kombinacją także mając to na uwadze oraz zgodnie z moim systemem oceniania, serial ten dostaje notę 8/10  jestem pewien, że obejrzę go ponownie w przyszłości.

Poniżej trochę zrzutów:

Mashiroiro_Symphony__001 Mashiroiro_Symphony__002 Mashiroiro_Symphony__003 Mashiroiro_Symphony__004 Mashiroiro_Symphony__005 Mashiroiro_Symphony__006 Mashiroiro_Symphony__007 Mashiroiro_Symphony__008 Mashiroiro_Symphony__009 Mashiroiro_Symphony__010 Mashiroiro_Symphony__011 Mashiroiro_Symphony__012 Mashiroiro_Symphony__013 Mashiroiro_Symphony__014 Mashiroiro_Symphony__015 Mashiroiro_Symphony__016 Mashiroiro_Symphony__017 Mashiroiro_Symphony__018 Mashiroiro_Symphony__019 Mashiroiro_Symphony__020 Mashiroiro_Symphony__021 Mashiroiro_Symphony__022 Mashiroiro_Symphony__023 Mashiroiro_Symphony__024 Mashiroiro_Symphony__025 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__026 Mashiroiro_Symphony__027 anime Mashiroiro_Symphony__028 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__029 Mashiroiro_Symphony__030 anime Mashiroiro_Symphony__031 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__032 Mashiroiro_Symphony__033 anime Mashiroiro_Symphony__034 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__035 Mashiroiro_Symphony__036 anime Mashiroiro_Symphony__037 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__038 Mashiroiro_Symphony__039 anime Mashiroiro_Symphony__040 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__041 Mashiroiro_Symphony__042 anime Mashiroiro_Symphony__043 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__044 Mashiroiro_Symphony__045 anime Mashiroiro_Symphony__046 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__047 Mashiroiro_Symphony__048 anime Mashiroiro_Symphony__049 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__050 Mashiroiro_Symphony__051 anime Mashiroiro_Symphony__052 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__053 Mashiroiro_Symphony__054 anime Mashiroiro_Symphony__055 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__056 Mashiroiro_Symphony__057 anime Mashiroiro_Symphony__058 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__059 Mashiroiro_Symphony__060 anime Mashiroiro_Symphony__061 Mashiro-iro Symphony Mashiroiro_Symphony__062 Mashiroiro_Symphony__063