Kud Wafter / クドわふたー (2020)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Kud Wafter - recenzja anime - rascal.pl
Kud Wafter

Po udanej wycieczce szkolnej zaczyna się w końcu długo wyczekiwany okres wakacji letnich. Niemal wszyscy uczniowie wracają do swych rodzinnych domów by zobaczyć się z bliskimi. Po ich powrocie wydarza się nieszczęśliwy wypadek w męskim akademiku – zostaje on całkowicie zalany. Riki pozostaje bez dachu nad głową, jednak Noumi Kudryavka proponuje mu tymczasowe lokum w swoim pokoju.

Oprawa audiowizualna Kud Wafter

Film Kud Wafter został ufundowany przez fanów. Już w pierwszych trzech dniach kampanii zebrano 30 milionów jenów. Takie produkcje zazwyczaj albo się nie udają, albo wyglądają po prostu słabo. Na szczęście inaczej było w tym przypadku, gdzie oprawa wizualna stała na równie wysokim poziomie jak Little Busters! Refrain (no, może nie licząc kilku scen gdzie wyraźnie coś nie grało z perspektywą), zarówno pod względem animacji jak i samych projektów postaci oraz pięknych teł.

Ponownie użyto ścieżki dźwiękowej z pierwowzoru (visual novel), co jest oczywiście ogromną zaletą, ponieważ wszystkie gry studia Key mają genialne soundtracki. W kwestii aktorstwa głosowego nie zmieniło się nic względem powieści wizualnej jak i poprzednich adaptacji samego Little Busters oraz spin-offów (czytaj – jest świetnie).

Fabuła i bohaterowie Kud Wafter

Na początku przybliżę, o co w ogóle chodzi z Kud Wafter. Mianowicie jest to spin-off visual novel Little Busters, która dostała 2 sezony adaptacji anime. Skupia się on na jednej z bohaterek (Noumi Kudryavka) oraz jej zmaganiach z samą sobą – nie będę rozwijał tematu, ponieważ bez znajomości Little Busters (szczególnie drugiej połowy gry lub Refrain jeśli chodzi o adaptację anime) nie ma to i tak sensu, a szkoda bym niepotrzebnie spoilerował kluczowe plot twisty.

Od długiego czasu czekałem na tę adaptację (znając powieść wizualną już od lat), jednak gdy zobaczyłem, że całość materiału z materiału źródłowego (ponad 20 godzin, o ile dobrze pamiętam) ma się zamknąć w niecałych 50 minutach to szczerze zwątpiłem w sens tego przedsięwzięcia. No i niestety miałem rację. O ile twórcom udało się przedstawić niemal całą esencję źródła, to niestety absolutnie nie wywołuje ona nawet w 1/10 emocji oraz uczuć, towarzyszących czytelnikowi oryginału. To się po prostu nie mogło udać. Nie przy tak krótkim okienku czasowym, na jaki wystarczyło pieniędzy ze zbiórki. Nie wiem nawet od czego miałbym zacząć wymienianie tego, co pominięto. I nie ma to raczej za bardzo sensu. Trudno nawet cokolwiek pisać o tym tytule, ponieważ znajomość całego Little Busters! jest absolutnie niezbędna.

Z plusów na pewno wspomniana wyżej oprawa wizualna oraz to, że świetnie udało się oddać klimat i bohaterów, z którymi zżyłem się przez ostatnie lata w świecie Little Busters!

Ocena i podsumowanie

Absolutnie nie polecam oglądania tego filmu nikomu, kto choć trochę zainteresowany jest Little Busters! O ile adaptację anime głównej visual novel mogę jeszcze polecić, to tutaj zaproponować mogę obejrzenie Kud Wafter jedynie po ukończeniu powieści wizualnej o tym samym tytule. Wtedy funkcjonuje to jako całkiem niezły recap i odświeży on emocje, których doświadczyliśmy wcześniej przy czytaniu. Dlatego też oceniam ten film właśnie jako coś, co pozwoliło mi zobaczyć i usłyszeć bohaterów świata Little Busters jeszcze raz, a nie jako pełnoprawną adaptację. 7/10.

Z jakim tłumaczeniem polecam oglądać Kud Wafter

  • oficjalne tłumaczenie jest świetne i mogę je z czystym sumieniem polecić

Zrzuty ekranu:

Ostatnia modyfikacja:
26 listopada 2022

Last modified:
26 listopada 2022

Podobne Wpisy

Related Posts