Paradise Kiss (2005)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Paradise Kiss recenzja anime
Paradise Kiss

Hayasaka Yukari to typowa uczennica szkoły średniej, będąca jednak pod głębokim wpływem swojej rodziny. Pewnego dnia spotyka grupę projektantów mody tworzących nową suknię pod szyldem ich wytwórni odzieży – Paradise Kiss. Okazuje się, że potrzebują modelki, która zaprezentuje się w ich sukni na szkolnym festiwalu. Według nich Yukari nadaje się do tego idealnie. Dziewczyna początkowo wygląda na mocno zniechęconą, lecz szybko zdaje sobie sprawę, iż ekipa Paradise Kiss jest całkiem miła i dzięki sytuacji, w jakiej się znalazła, będzie miała możliwość zrobienia czegoś innego w swoim życiu niż realizowanie celów matki.


Oprawa Audiowizualna

Sposób rysowania postaci Paradise Kiss zdecydowanie odbiega od wszelkich standardów anime. Nie uważam tego za minus, ani plus – jest po prostu inaczej, jednak szybko się przyzwyczajamy do tego stylu. Do tego otrzymujemy naprawdę piękne tła i realizację bez zauważalnych scen z grafiką 3D, co (jak już wiele razy wspominałem) ogromnie plusuje. Paradise Kiss z pewnością wyróżnia się zdecydowanie na tle innych produkcji z tego roku. W tym przypadku polecam wersję z TV (720p), ponieważ jej jakość jest o wiele lepsza niż w przypadku wydania DVD.

Śoundtrack posiada kilka ścieżek zapadających w pamięci. Utwór z czołówki – całkiem przyjemny, lekko zahaczający o electroclash. Motyw z napisów końcowych zdecydowanie pasował do tego anime, przyjemnie się go słuchało, lecz nie na tyle, żebym się zainteresował nim bardziej. Aktorzy głosowi wydawali się trochę ospali, pamiętam sporo scen, w których emocje (moim zdaniem) nie były wyrażane w sposób wystarczający. Wspominam o tym dlatego, ponieważ voice acting to w zdecydowanej większości przypadków jedna z najmocniejszych stron każdego anime. W Paradise Kiss czegoś mi jednak zabrakło. Oczywiście nie było to jakieś porażające doświadczenie, które spowodowałoby chęć sięgnięcia po wersję z angielskim dubbinegiem (swoją drogą najprawdopodobniej nie istnieje takie anime, które by wywołało u mnie taką chęć).

Fabuła i bohaterowie

Paradise Kiss obejrzałem na jedno posiedzenie. Zdarza mi się to rzadko. Wiele ludzi w komentarzach zwraca uwagę na fakt, że anime to jest bardzo realistyczne i dlatego ogląda się go szybko. Moim zdaniem to nie (do końca) prawda, Paradise Kiss jest tak samo realistyczne jak każda inna historia. Czynnik powodujący chęć obejrzenia całości na raz to niewątpliwie ciekawa fabuła, jednak na pewno nie ze względu na realistkę. Oczywiście – ktoś, kto przeżył coś podobnego w swoim życiu będzie uważał, że to wybitnie realistyczne anime, ale to można odnieść do każdej innej historii.

Bardzo podobał mi się wątek z Yukari i jej matką, próbującą na siłę realizować swoje wizje i cele za pomocą swej córki (np zmuszając do nauki w prestiżowych szkołach). Dziewczyna w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać nad swoim życiem, co powoduje przeciwstawienie się chorym wizjom rodziny. Mimo wszystko, główna bohaterka wciąż jest naiwna, co doprowadza ją do podjęcia kilku błędnych decyzji, których zaczyna po pewnym czasie żałować.

Paradise Kiss z pewnością posiada swój niepowtarzalny klimat, jeśli zraża was tematyka środowisk projektantów mody – zapewniam, że nie to główny wątek serii i zdecydowanie nie przeszkadza w odbiorze całości. Dla mnie to w ogóle sąsiedni wszechświat, nie pojmuję specyfiki tych środowisk… ale Paradise Kiss oglądałem z przyjemnością 🙂 Postacie są barwne. Posiadają wyraźne i bardzo zróżnicowane charaktery. Paradise Kiss prezentuje świetne zbalansowanie gatunkowe – jest trochę nienachalnej komedii (choć na początku byłem zniesmaczony sposobem przedstawiania scen humorystycznych – nienawidzę używania chibi-wersji postaci w tym celu – jednak na szczęście nie ma tego zbyt wiele i nie wpłynęło to negatywnie na moją ocenę), dramatu i romansu oraz josei (czyt. dziosei). Czego chcieć więcej?

Ekipa Madhouse zdecydowanie nie przemyślała kwestii zakończenia. Nie chodzi mi tutaj o samą treść (ba, skończyło się nawet w najlepszym dla mnie scenariuszu), tylko o wykonanie. Z ostatniego odcinka spokojnie można by zrobić co najmniej 4 kolejne. Wszystko dzieje się za szybko co skutecznie odebrało mi część przyjemności oglądania. Szkoda, że producenci nie upchali więcej treści w poprzednich epizodach, by sensownie zrealizować zakończenie, które moim zdaniem miało największy wpływ na całość historii. Uwaga drastyczny spoiler dotyczący zakończenia, dla osób, które go nie zrozumiały

Spoiler

Gdyby ktoś się zastanawiał, z kim Yukari wzięła ślub – odpowiedź znajduje się w ostatnim rozdziale mangi, jest nim Tokumori, jej przyjaciel z klasy, któremu kibicowałem od samego początku.

[collapse]

Podsumowanie i ocena Paradise Kiss

Anime to zdecydowanie warto obejrzeć. Nie jest to wybitna produkcja, ale ma w sobie to coś, co nie pozwala oderwać się od ekranu telewizora. Oczywiście fanom szybkiej akcji, podbojów świata czy ogólnie zarzynania anime tego nie polecam (do tej pory raczej żadnego tytułu nie polecałem tej grupie ludzi i raczej szybko to nie nastąpi, gdyż nie interesują mnie serie o takiej tematyce).

Naprawdę trudno mi ocenić Paradise Kiss. Do jedenastego odcinka miałem zamiar dać mocne 8/10, niestety ze względu na odcinek dwunasty (ostatni) ocenę jestem wręcz zmuszony ją zaniżyć (choć może ona się w przyszłości zmienić, jeśli całość zapadnie w pamięci na długo). Moja ocena to 5,5/10. Przy czym nie należy rozumieć tego jako próby zniechęcenia do Paradise Kiss – wręcz przeciwnie, obejrzyjcie i oceńcie sami 🙂

Podobne anime

Muzyka, której słuchałem pisząc ten tekst

  • Heiko Laux – Liquidism (album)
  • Makoto – Believe in My Soul (album)
  • Star One – Space Metal (album)

Galeria

Ostatnia modyfikacja:
30 listopada 2022
Last modified:
30 listopada 2022