White Album 2 / ホワイトアルバム2 (2013)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

anime White_Album_2

White Album 2 to anime, którego akcja ma miejsce w tym samym świecie, co White Album, tyle, że dziesięć lat później. Nie mogę napisać, że to drugi sezon, ponieważ z pierwszą częścią łączy go tylko miejsce akcji oraz kilka nawiązań. Nie trzeba nawet znać poprzednika, także śmiało można zacząć oglądać tę serię bez obawy o to, że coś nas ominie. Anime to oparte jest o powieść wizualną dla dorosłych.
Kitahara Haruki – jeden z uczniów, którego szkolny klub muzyczny został rozwiązany (pół roku przed ukończeniem szkoły średniej), codziennie po lekcjach gra na gitarze w pomieszczeniu, które należało do jego klubu.
Po pewnym czasie do jego gry dołącza się uczeń z sąsiedniej sali, idealnie uzupełniając gitarę dźwiękiem fortepianu. Kolejne wydarzenia sprawiają, że powstaje trzyosobowy zespół, którego celem jest zagranie jak najlepszego koncertu na ich ostatnim szkolnym festiwalu.

Oprawa audiowizualna White Album 2

Wizualnie White Album 2 prezentuje się pięknie. Projekty postaci są ujmujące (zwłaszcza jeśli chodzi o głównych bohaterów), wręcz zostają w pamięci, brak wszechobecnego 3D CGI sprawia, że całość wygląda naturalnie, natomiast efekty końcowe (cieniowanie, oświetlenie oraz filtrowanie) są zrealizowane na bardzo wysokim poziomie. W zasadzie jedynej rzeczy, której mógłbym się czepić, są tła miejscami będące trochę ubogie – jednak nie jest to coś, co psuje odbiór całości.

Oprawa audio – geniusz, zaczynając od świetnego voice actingu, kończąc na pełnym soundtracku. Zarówno opening, ending, wszelkie aranżacje wykonywane przez zespół w serialu, ścieżka dźwiękowa będąca tłem oraz wszystkie utwory wokalne są rewelacyjne – bardzo często do nich wracam i nie zanosi się na to, bym o nich zapomniał. Anime to posiada jeden z najlepszych soundtracków ostatnich lat, więc nawet jeśli komuś sama fabuła nie przypadnie do gustu, to naprawdę warto zapoznać się z muzyką.

Fabuła i bohaterowie White Album 2

Nie bez powodu zabrałem się za opis akurat tego serialu. Oprócz zalet wymienionych przeze mnie powyżej, niewątpliwie wielkim plusem jest tutaj przedstawiona historia. Scena rozpoczynająca pierwszy odcinek to krótką migawka tego, co dzieje się już na samym festiwalu, gdzie zespół (złożony z Haruki Kitahary, Setsuny Ogisy oraz Kazusy Toumy), gra koncert, do którego przygotowywał się pół roku. Ma to na celu uświadomienie widzowi już na samym początku, że całość nie będzie się skupiać wyłącznie na muzyce. Jest to połączenie doskonale zrealizowanego dojrzałego dramatu oraz romansu z tłem muzycznym.
Połączenie tych gatunków, jest jednym z moich ulubionych, co sprawia, że widziałem już naprawdę sporo serii, które trafiają w takie zestawienie. Bywały lepsze i gorsze, jednak White Album 2 to zdecydowanie jedna z najlepszych produkcji tego typu ostatnich lat. Naprawdę mało kiedy widzi się tak dobrze i naturalnie przedstawiony dramat z romansem ze świetną muzyką, która uzupełnia całość. Jeśli lubicie dramaty – jest to zdecydowanie pozycja obowiązkowa.
Mimo, że zakończenie nie było takie, jakie bym chciał – jestem w stanie docenić pracę twórców tego serialu.

Mógłbym pisać i pisać, jednak nie chcę niepotrzebnie spoilerować, także bez wnikanie głębiej w fabułę niestety nie mogę opisywać zalet tej produkcji.

Podsumowanie i ocena

Pierwszy sezon White Album 2 jest zaledwie jedną trzecią całej historii, niestety nie wiadomo czy kiedykolwiek doczekamy się kontynuacji. Na szczęście twórcy dość dobrze przemyśleli zakończenie, co sprawia, że nawet jeśli kontynuacji nie otrzymamy, to nie odniesiemy wrażenia, że coś zostało urwane w połowie.

Moja ocena wydaje się być oczywista, serial dostaje 10/10.

Galeria

Ostatnia modyfikacja:
30 listopada 2022

Last modified:
30 listopada 2022

Podobne Wpisy

Related Posts