Usagi Drop / うさぎドロップ

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Usagi Drop Recenzja Anime
Usagi Drop

Kawachi Daikichi to trzydziestoletni szanowny pracownik znanej firmy, nieposiadający żadnego celu w swoim życiu. Po śmierci dziadka przyjeżdża w rodzinne strony na pogrzeb i niespodziewanie spotyka tam dziewczynkę o imieniu Rin, która okazuje się być nieślubną córką zmarłego. Daikichi zdenerwowany faktem oziębłości i jej odrzucenia przez rodzinę decyduje się wziąć Rin pod swoją opiekę, pomimo braku doświadczenia w wychowywaniu dzieci i życia w pojedynkę.

Oprawa audiowizualna Usagi Drop

Za produkcję tej serii odpowiada studio Production I.G. Usagi Drop to jedno z tych anime, gdzie pokazują swoją prawdziwą klasę. Niema tutaj ani jednego ujęcia, którego mógłbym się przyczepić, wszystko zostało dopieszczone do ostatniej kreski. Przepiękne, bardzo szczegółowe, kolorowe, ręcznie rysowane tła – naprawdę, praktycznie każda klatka (szczególnie gdy wydarzenia toczyły się na zewnątrz budynków) mogłaby być piękną tapetą na monitorze, bądź obrazem na ścianie. Prawdziwe dzieło sztuki! Animacja także stoi na ogromnie wysokim poziomie, ruchy postaci w wielu scenach posiadają dość sporą ilość klatek na sekundę, projekty postaci (mimo iż taki typ nie należy do moich ulubionych) także mi się podobały. Wyrazy twarzy, zachowania, naturalność – żadne dziecko nie zdołałoby zagrać swoich ról w sposób choć trochę zbliżający się do tego, co widzimy w Usagi Drop.

Udźwiękowienie to ponownie piękne wykonana praca, zaczynając od niezmiernie klimatycznej ścieżki dźwiękowej, do której z chęcią będę wracał, dobrego utworu z czołówki i świetnego ending song, kończąc na perfekcyjnym voiceactingu. Głównej bohaterce (Rin) głosu udzieliła Matsuura Ayu – w momencie prac nad serią miała 10 lat. Szokujący jest dla mnie trochę fakt, iż tak dobrze wczuła się postać swojej bohaterki. Dziesięcioletnia seiyuu tym samym zawstydziła zdecydowaną większość zachodnich aktorów głosowych i to w tak młodym wieku! Mistrzostwo! Rzecz jasna reszta postaci – jak to zwykle bywa –  posiadała seiyuu na podobnie wysokim poziomie 😉

Fabuła i bohaterowie Usagi Drop

Fabuła koncentruje się na Daikichim i Rin, lecz ilość rozwiniętych postaci pobocznych także jest dość imponująca. Twórcy pięknie pokazali przemianę głównego bohatera, który nagle znalazł cel w swoim życiu, co wiązało się z licznymi problemami i całkowitą zmianą sposobu zarządzania czasem. Spotyka on na swojej drodze wielu innych rodziców wychowujących dzieci, jednak szczególnie bliską znajomość nawiązuje z pewną samotną matką. Dzieci w tej serii pokazane są dokładnie w taki sposób, jak możemy zobaczyć w normalnym świecie. Mamy tam (pozornie) rozpieszczoną dziewczynkę – Reinę, która wszędzie wkłada swój nos, jest bezpośrednia i zarozumiała. Mamy także chłopca o imieniu Kouki – przedstawionego najbardziej typowo jak tylko można – prosto myślącego, tarzającego się w błocie, mówiącego co tylko myśli. No i w końcu główną bohaterkę – Rin, będącą uosobieniem dziecka idealnego – wdzięczna, słodka, chętna do pomocy, mająca ogromnie pozytywny wpływ na całe swoje otoczenie, szczególnie na swego opiekuna, Daikichiego, do którego bardzo mocno się przywiązała (ze wzajemnością). W całej historii sporą rolę odgrywają także rodzice głównego bohatera- szybko akceptują Rin (ponownie, ze wzajemnością).

Jedenaście odcinków, jakich liczy ta seria (i czterech specjalnych, po pięć minut każdy) pokazuje wydarzenia mające miejsce na przestrzeni około 2 lat, zaczynając od trudnych początków, problemów w pracy, kończąc na… no cóż, to już trzeba samemu zobaczyć 🙂 Jak już wspomniałem w poprzednim podpunkcie – animacja, przekazywane emocje, oraz wyrazy twarzy bohaterów w poszczególnych sytuacjach budowały niesamowity klimat, którego próżno szukać w większości innych serii. Wątki komediowe są tutaj raczej mocno stonowane, jednak wywołują one szczery uśmiech na twarzy.

Ocena i podsumowanie Usagi Drop

Jak to zwykle bywa – Usagi Drop to zdecydowanie nie anime dla każdego, choć nie byłbym zdziwiony, jeśli spodobało by się to komuś, kto zwykle nie ma do czynienia z podobnymi seriami. Całość zrealizowano w sposób mistrzowski, na pewno do tego wrócę. Tylko dwóch rzeczy mogę się właściwie doczepić – zdecydowanie za krótkie i brak mi trochę rozbudowania wątku romansu. Z samego tekstu, być może taka euforia się nie wylewała, lecz Usagi Drop dostaje 9/10. Gdy postanowiłem obejrzeć tę serię, nie spodziewałem się, iż będzie choć w połowie tak dobra.

PS. wydarzenia w materiale źródłowym (manga) mają ciąg dalszy, ale gdziekolwiek by się nie czytało, dosłownie każdy odradza czytania… cóż, w moim przypadku tak nachalne odradzania może poskutkować tylko jednym – jeszcze dziś zabieram się za czytanie materiału źródłowego 🙂

Z jakim tłumaczeniem oglądać Usagi Drop?

  • Doki – dobre tłumaczenie, które najczęściej w sposób pełny oddaje dialogi i w razie potrzeby uzupełniane jest krótkimi notkami – dla mnie przykład bardzo dobrej roboty. Błędów raczej nie widziałem, także z czystym sumieniem mogę je polecić.

Muzyka, której słuchałem pisząc ten tekst

  • Vividblaze – Mirai Music (album)
  • 冨田ラボ – Shiplaunching (album)

Podobne anime

  • Non Non Biyori
  • Tamayura
  • Barakamon

Choć są to podobieństwa głównie w samym klimacie, zachowaniu bohaterów itd.

Galeria

Ostatnia modyfikacja:
30 listopada 2022
Last modified:
30 listopada 2022