Tokyo Magnitude 8.0 Recenzja Anime
Tokyo Magnitude 8.0

Onozawa Mirai, uczennica gimnazjum wybiera się ze swoim bratem Yuukim na wystawę poświęconą robotom odbywającą się na sztucznej wyspie Odaiba w Tokio. Podczas ich powrotu ma miejsce potężne trzęsienie ziemi, błyskawicznie zmieniające krajobraz wielkiej metropolii w pobojowisko. Na swojej drodze spotykają kobietę pracującą jako doręczyciel – Kusakabe Mari, która następnie pomaga im przedostać się do zachodniej części Tokio – Setagaya.

Oprawa audiowizualna Tokyo Magnitude 8.0

Tutaj nie będę owijał w bawełnę, anime to wygląda po prostu słabo. Zaczynając od projektów postaci, które są maksymalnie uproszczone oraz pozbawione detali. Zrozumiałbym sceny, gdzie widzimy ogrom ludzi, ale nie jeśli chodzi o głównych bohaterów. Postacie drugoplanowe to bardzo często modele 3D, niestety raczej nieudolne, przez co wyraźnie widoczne. Otoczenie to także grafika 3D, szczególnie jak pokazywane są walące się budynki, mosty czy inne obiekty. Niektóre sceny posiadają ręcznie rysowane tła – te wyglądają estetycznie i dobrze się z resztą komponują, niestety – nie widzimy ich zbyt wiele. W animacji openingu przedstawione są szkice miasta dotkniętego trzęsieniem ziemi – te wyglądają NAPRAWDĘ pięknie i robią spore wrażenie. Jednak oprawa wizualna biorąc pod uwagę ogół to zdecydowane najsłabszy punkt tej serii.

Lepiej prezentuje się strona audio. Aktorzy głosowi jak zwykle spisali się świetnie i idealnie pasują do charakterów bohaterów. Ścieżka dźwiękowa to raczej nie mój świat, wiele symfonicznych kompozycji charakterystycznych dla produkcji opowiadających o katastrofach. Świetne utwory z czołówki i napisów końcowych.

Fabuła i bohaterowie Tokyo Magnitude 8.0

Serial opowiada o losach Onozawy Mirai, jej brata Yuukiego oraz kobiety, którą spotkali na swej drodze – Kusakabe Mari. Pojawia się także kilku bohaterów drugoplanowych, jednak twórcy koncentrują się na tej trójce.

Mirai to typowa dorastająca nastolatka, uważająca się za osobę dorosłą (obraża się na każdego praktycznie bez przyczyny). Jednak wydarzenia mające miejsce po katastrofie powodują jej przemianę. Yuuki to całkowite przeciwieństwo swej siostry. Pogodny, energiczny i ciekawy życia. W wielu sytuacjach, mimo swojego wieku zachowuje się o wiele odpowiedzialniej niż Mirai. Pozostaje jeszcze Mari, która troszczy się o nich jak o własne dzieci, często narażając swe życie.

O czym właściwie jest to anime? Jak wiadomo, Tokio to ogromne miasto. Sama odległość dzieląca ich od miejsca zamieszkania nie była szokująco wielka, lecz należy wziąć pod uwagę fakt, iż całe miasto popadło w ruinę. Szalały pożary, zawalone budynki uniemożliwiały przejście a wstrząsy wtórne dodatkowo wszystko komplikowały – tak więc w rzeczywistości droga, którą przebyli bohaterowie musiała by co najmniej dwa lub trzy razy dłuższa i wykańczająca.

Droga Odaiba do Setagaya - Tokyo Magnitude 8.0 Recenzja anime

Na powyższej mapie widać mniej więcej tę odległość.

Relacje międzyludzkie ukazano w sposób niezwykle realistyczny. Twórcy wzięli pod uwagę fakt masowej paniki i praktycznie całkowitej zmiany zachowania w sytuacjach kryzysowych, stąd też na przykład częste kłótnie między rodzeństwem przerodziły się w bardzo częste kłótnie, a ogólna znieczulica społeczna podniosła się o kilka poziomów.

Do tego dochodzi jeszcze jeden olbrzymi plot twist, który może niejednego zaszokować.

Ocena i podsumowanie Tokyo Magnitude 8.0

Gdy zaczynałem oglądać to anime, nie spodziewałem się niczego szczególnego. Dodatkowo na samym początku trochę zniechęciła mnie fatalna kreska, jednak już po pierwszym odcinku nabrałem przekonania, że jest to produkcja warta uwagi. Oczywiście, jak to zwykle bywa, zdecydowanie nie trafi ona do każdego. Nie znajdziemy tutaj szybkiej akcji, całość rozwija się bardzo powoli i po prostu pokazuje zmagania głównych bohaterów z żywiołem jakim jest trzęsienie ziemi, oraz ich samymi. Wielbiciele dramatów z pewnością nie będą zawiedzeni. Moja ocena to 8/10. Nie ukrywam, w tym przypadku oprawa graficzna zaniżyła punktację o jedno oczko. Wiele razy wspominałem o tym, że anime to także forma wizualna, więc to, jak wygląda ma znaczenie (w końcu nie czytam książki). Zdecydowanie polecam.

Z jakim tłumaczeniem oglądać?

Mamy szczęście, Tokyo Magnitude 8.0 zostało przetłumaczone przez znakomitą grupę ANBU-Frostii (Ansatsu Senjutsu Tokushu Butai, Ureshii Anime Fansub & Froth-Bite). O samym Froth-Bite (Frostii) wspominałem także w moim wpisie poświęconym doborowi dobrych tłumaczeń). Istnieje ono także pod nazwą Elysium Subs (napisy ANBU-Frostii dopasowane do wersji BluRay). Lepszej opcji nie znajdziecie.

Podobne anime

Niestety brak. Jeden, a nawet dwa tytuły przychodzą mi na myśl, jednak umieszczenie ich tutaj zaspoilerowałoby jeden z kluczowych wątków, także nie umieszczam ich tutaj 🙂

Muzyka, której słuchałem pisząc ten tekst

  • Tangerine Dream – GTA V Soundtrack (album)
  • Yes – Keys to Ascension (album)

Zrzuty ekranu

Kilka pierwszych z rewelacyjnej czołówki:

Facebook
X
Pinterest
Telegram
Email

Ostatnia modyfikacja

Last modified:

Shine Post (2022)

Nabatame Haru, Seibu Rio oraz Tamaki Kyouka tworzą unit idolek o nazwie TINgS. Niestety, mimo niemal rocznej działalności nie są w stanie gromadzić tłumów. Dyrektorka agencji, do której należą – Hinase Yuuki, stawia im ultimatum – jeśli nie będą w stanie zapełnić Nakano Sun Plaza w całości, ich unit zostanie rozwiązany.

Podsumowanie roku: najlepsze anime 2016

Rok powoli się kończy, warto więc zrobić jego podsumowanie biorąc pod uwagę różne czynniki, oto finalne zestawienie anime 2016. Przy okazji zapraszam do polubienia fanpage na Facebooku, Google+ oraz dodania do obserwowanych profilu na Twitterze, dzięki temu nie przegapicie nowych wpisów. Linki w postaci ikonek dostępne są również na samej górze strony po prawej stronie.

Podsumowanie anime z sezonu zimowego 2014 – część pierwsza

Senjou no Valkyria 4: Eastern Front / 戦場のヴァルキュリア4: Eastern Front (Valkyria Chronicles 4)

Claude Wallace i jego przyjaciele z dzieciństwa - Kai Shulen oraz Raz wstępują do Armii Federacji by walczyć z Imperium w Drugiej Wojnie Europejskiej. Decydują się na ten krok, ponieważ nie jest im obojętny los Gallii i ich rodzinnego miasta Hafen. Podczas treningu Kai niespodziewanie dezerteruje zostawiając swoją siostrę Leenę, by ta zajęła jego miejsce. Dzięki wzajemnej pomocy całej trójce udaje się ukończyć kurs żołnierski bez zwracania na siebie uwagi.