Kategoria: Anime & Manga, Japonia | Tagi: ,

Shan Gui (Visual Novel / Magenta Factory)


Data publikacji: 28 lipca 2015     Autor:

Shan Gui Visual NovelDziewiętnastoletnia Han Hui postanowiła wybrać się na górski spacer w ostatnie dni lata. Po drodze spotyka tajemniczą dziewczynę – He Jia, która obiecuje oprowadzić ją po okolicy. Tak zaczyna się ich wspaniała podróż.

Nie pamiętam skąd wzięła się na swoim koncie Steam ta gra, prawdopodobnie kupiłem ją za grosze na Summer Sale, lub była w jakimiś bundlu. Zaciekawił mnie plakat, więc włączyłem (z racji tego, że miałem dziś trochę więcej czasu).

Okazało się, że jest to gra typu visual novel (tego się domyśliłem wcześniej), ale produkcji Chińskiej. Zaciekawił mnie ten fakt, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem styczności z grą tego gatunku pochodzącej z Chin. Jak można się spodziewać, cały voice acting jest także zrealizowany w tym języku – brzmi naprawdę ciekawie, taka odskocznia od japońskiego. Kolejną ciekawostką (celowo użyłem tego słowa) jest dostępność… oficjalnego polskiego tłumaczenia… jednak dla tych, którzy ucieszyli się z tego faktu mam dość przykrą wiadomość – tłumaczenie to jest FATALNE. Bez urazy dla autorów, którzy pewnie tłumaczyli to za darmo, ale taka jest prawda. Teksty wyglądają jakby były żywcem, słowo w słowo, dosłownie przetłumaczone z języka angielskiego (oczywiście pomijam fakt zabawy w głuchy telefon – bo jak inaczej można nazwać tłumaczenia z tłumaczenia, z tłumaczenia?). Teksty są drewniane oraz pozbawione emocji. Nie czytajcie tego po polsku, zepsujecie sobie cały obraz gry przez to. Ciekawym dodatkiem jest dodanie linków do tekstu (prowadzących do Wikipedii – i tutaj ponownie, w zależności od języka, jesteśmy kierowani do Wikipedii danego kraju… jak nie trudno się domyślić – polska Wikipedia jest bardzo uboga w treść), które prowadzą do informacji na temat Chińskich mitów czy miejsc, które odwiedzają bohaterki.

Powieść ta posiada bardzo piękne tła, graficy zrobili kawał dobrej roboty w tym aspekcie. Projekty postaci wyraźnie różnią się od kanonu japońskiego, choć stylistycznie jest oczywiście dużo bliżej niż do całej reszty świata.

Muzyka jest przyjemna, duży plus dla autorów za udostępnienie darmowej ścieżki dźwiękowej dla ludzi, którzy zakupili tę nowelkę.

W grze tej nie występuje duża ilość postaci, w zasadzie są tylko dwie główne bohaterki, oraz jedna epizodyczna postać, która wypowiada tylko kilka zdań.  He Jia oraz Han Hui są bardzo pozytywne, w zasadzie nie da się ich nie lubić. Sporo osób wskazuje na wyraźne elementy shoujo ai, jednak jest tylko chyba szukanie czegoś na siłę. Nie zauważyłem raczej niczego, co by wskazywało na choć namiastkę tego gatunku.

Niestety powieść ta ma jedną poważną wadę, jest STANOWCZO ZA KRÓTKA. Po ukończeniu historii czuję spory niedosyt, wykreowany świat miał spory potencjał, tymczasem całość przeczytałem w nieco ponad godzinę (a i tak raczej nie czytałem tego szybko). Mimo wszystko nie żałuję tego czasu, ponieważ historia jest interesująca a oprawa dźwiękowo-wizualna buduje bardzo przyjemny spokojny, rozluźniający klimat. Do tego cena jej jest wręcz śmieszna.

Podsumowując – jeśli lubisz gry typu visual novel i szukasz czegoś krótkiego na rozluźnienie – jest to produkcja idealna dla Ciebie. Moja ocena to mocne 7, z racji jej długości oraz uczucia niedosytu. Jeśli autorzy dodali by jeszcze choć drugie tyle contentu, ile gra obecnie zawiera, z pewnością ocena także byłaby wyższa. Tutaj znajduję się link do sklepu Steam, gdzie można zaopatrzyć się w ten tytuł.

Poniżej kilka zrzutów:

Shan-Gui-000 Visual Novel Shan-Gui-001 Shan-Gui-002 Shan-Gui-003 Visual Novel Shan-Gui-004 Shan-Gui-005 Shan-Gui-006 Visual Novel Shan-Gui-007 Shan-Gui-008 Shan-Gui-009 Visual Novel Shan-Gui-010 Shan-Gui-011 Shan-Gui-012 Visual Novel Shan-Gui-013 Shan-Gui-014 Shan-Gui-015 Visual Novel Shan-Gui-016 Shan-Gui-017 Shan-Gui-018 Visual Novel Shan-Gui-019 Shan-Gui-020 Shan-Gui-021 Visual Novel Shan-Gui-022 Shan-Gui-023 Shan-Gui-024 Visual Novel Shan-Gui-025 Shan-Gui-026 Shan-Gui-027 Visual Novel Shan-Gui-028 Shan-Gui-029