Make Heroine ga Oosugiru! (2024) (makeine) - recenzja anime - rascal.pl
Make Heroine ga Oosugiru! (2024)

Nukumizu Kazuhiko jest typem obserwatora. Sam określa siebie jako postać drugoplanową. Często obserwuje sytuacje, w których znajdują się ludzie i rozmyśla o tym, co by zrobił, gdyby postawiony był w podobnym scenariuszu. Pewnego dnia, konsumując posiłek w jednej z restauracji, zauważa swoją koleżankę z klasy, Yanami Annę, z jej przyjacielem z dzieciństwa. Orientuje się, iż jest świadkiem odrzucenia jej uczuć na rzecz innej dziewczyny. Po całej zaszłości Anna orientuje się, iż była obserwowana, i postanawia się wyżalić swojemu koledze z klasy, przy okazji zamawiając mnóstwo jedzenia na jego rachunek. Następnego dnia obiecuje mu oddać wszystkie koszty przez codzienne przygotowywanie bento. Od tego momentu, Kazuhiko zaczyna spotykać inne odrzucone dziewczyny, które nazywa przegranymi bohaterkami.

Oprawa audiowizualna Make Heroine ga Oosugiru! (2024)

Wideo

Trochę nie dowierzałem w to, co widzę, oglądając pierwszy epizod serialu. Całość, zarówno od strony detali i szczegółowości teł, jak i samej animacji prezentowała się wręcz niewiarygodnie dobrze. Bardzo ekspresyjne przedstawienie emocji bohaterów przypomniało mi trochę o seriach sprzed dwóch dekad. Z jakiegoś powodu animatorzy studia A-1 Pictures włożyli sporo serca i nakładu pracy przy tworzeniu tej serii. Na pierwszym odcinku jednak się nie skończyło. Trochę obawiałem się o to, że z każdym kolejnym tygodniem następować będzie degradacja jakości oprawy wizualnej. Na szczęście, moje obawy dość szybko zostały rozwiane. Jakość z epizodu startowego Make Heroine ga Oosugiru! została utrzymana do ostatnich minut kończących pierwszy sezon tej adaptacji.

Mógłbym analizować drobne szczegóły i smaczki wizualne przez naprawdę długi czas, jednak zwykle tego nie robię w moich recenzjach, gdyż żadne słowa dobrze nie oddadzą tego, co zobaczymy sami. Nadmienię tylko tyle, że warto obserwować nie tylko pierwszy plan. Sporo charakteryzacji przebiega również na dalszych planach równolegle.

Design postaci dość klasyczny i charakterystyczny dla studia A-1 Pictures. Jakby ktoś pokazałby mi kilka zrzutów ekranu z tej serii, od razu wiedziałbym, jakie studio za nim stoi.

Dźwięk

Czym jednak byłaby sama oprawa wizualna, bez wyśmienitej pracy reżysera dialogów, jak i samych aktorów głosowych, którzy dosłownie ożywiają postacie według wizji twórców za pomocą swoich umiejętności aktorskich i sztuki operowania głosem. W tym aspekcie zdecydowanie lśni tutaj Toono Hikaru, która wcieliła się w główną bohaterkę, Annę. Mógłbym godzinami słuchać dialogów, które przeprowadza z głównym bohaterem. Uczta dla uszu. Rzecz jasna to nie jedyna seiyuu, która błyszczała w obsadzie. Obsadzie, która pełna jest innych fenomenalnych nazwisk takich, jak Uesaka Sumire, Ueda Reina, Saitou Chiwa, Anzai Chika, Morohoshi Sumire czy Waki Azumi. Nie zabrakło także mniej znanych nazwisk, które nie wypadły wcale gorzej.

Ścieżka dźwiękowa nie wyróżniała się jakoś szczególnie, jednak dobrze podkreślała charakter wielu scen. Brzmiała raczej kinowo, co dla mnie bądź co bądź, zaletą zazwyczaj nie jest (o czym nie raz już wspominałem). Mam na myśli chęć powracania do danego soundtracku. Żaden utwór tak naprawdę nie zapadł mi po prostu w pamięć. Szkoda, gdyż ostatnimi czasy, coraz częściej tak wygląda sprawa ścieżek dźwiękowych w anime.

Fabuła i bohaterowie Make Heroine ga Oosugiru! (2024)

Wstęp

Gdy przeglądałem ramówkę lata 2024, tytuł ten z automatu wleciał na moją listę do obejrzenia. Po obejrzeniu PV byłem pewien, że serial mi się spodoba, jednak zdecydowanie nie spodziewałem się serii na takim poziomie. Gdy czytałem komentarze ludzi dotyczące poszczególnych odcinków, to nawet czytelnicy light novel (o tym samym tytule, będącym źródłem adaptacji) byli zachwyceni. Takie reakcje na temat adaptacji light novel należą raczej do rzadkości.

Krótko o fabule Make Heroine ga Oosugiru! (2024)

Nukumizu Kazuhiko jest typem obserwatora. Sam określa siebie pokrótce, jako postać drugoplanową. Często obserwuje sytuacje, w których znajdują się ludzie i rozmyśla o tym, co by zrobił, gdyby postawiony był w podobnym scenariuszu. Pewnego dnia, konsumując posiłek w jednej z restauracji, zauważa swoją koleżankę z klasy, Yanami Annę, z jej przyjacielem z dzieciństwa. Orientuje się, iż jest świadkiem odrzucenia jej uczuć na rzecz innej dziewczyny. Po całej zaszłości Anna orientuje się, iż była obserwowana, i postanawia się wyżalić swojemu koledze z klasy, przy okazji zamawiając mnóstwo jedzenia na jego rachunek.

Następnego dnia obiecuje mu oddać wszystkie koszty przez codzienne przygotowywanie bento. Od tego momentu, Kazuhiko zaczyna spotykać inne odrzucone dziewczyny, które nazywa przegranymi bohaterkami. Jego życie zmienia się diametralnie, gdyż wcześniej unikał bliższych kontaktów z ludźmi. Teraz, każdego dnia spędza właściwie cały swój wolny czas na interakcjach z nowo poznanymi dziewczynami.

Treść serialu

Make Heroine ga Oosugiru! skupia się na dziewczynach, których uczucia zostały odrzucone. Nukumizu Kazuhiko chcąc nie chcąc, zaczyna pełnić funkcję pocieszyciela. Przynajmniej takie wrażenie można odnieść na samym początku serialu. Szybko jednak ich relacje zaczynają się pogłębiać i dotykać innych tematów z życia poszczególnych bohaterek. Same przegrane bohaterki nie zdają sobie również sprawy jak szybko i bardzo zbliżają się do głównego protagonisty.

Nie będzie sporą tajemnicą fakt, że historia ta ma wyraźnie kreślony główny pairing, już od pierwszego epizodu. Mówiąc w skrócie, chemia między Kazuhiko i Anną i to, co między nimi iskrzy, są naprawdę genialnie wykreowane i nie występuje aż do takiego stopnia w relacjach z innymi dziewczynami. Oczywiście, oboje wypierają swoje uczucia, czy wręcz ich nie zauważają, jednak z odcinka na odcinek stają się sobie coraz bliżsi. Nam widzom pozostaje zasiąść wygodnie na kanapie i cieszyć się po mistrzowsku wręcz przedstawioną charakteryzacją i przebiegiem zdarzeń. Każdy odcinek mijał mi tak szybko, że miałem wrażenie, iż dopiero zacząłem go oglądać i już pojawiały się napisy końcowe.

Miejscem akcji serialu jest miasto Toyohashi w prefekturze Aichi. Jest to jednocześnie miasto, z którego pochodzi autor materiału źródłowego.

Bohaterowie

Nukumizu Kazuhiko, czyli główny bohater to typ samotnika. Uwielbia czytać light novel, zbiera figurki i inny anime merch. Nie ma jednak żadnego problemu z kontaktem z innymi ludźmi. Wręcz przeciwnie – doskonale radzi sobie w relacjach ze znajomymi i dziewczynami, które nagle zaczęły go otaczać. Do takiego stanu rzeczy przyczynił się z pewnością fakt, że od najmłodszych lat zajmował się swą młodszą siostrą Kaju i mocno się z nią związał. Jego nadopiekuńczość ukazuje się również w jego kontaktach z przyjaciółmi. Oprócz tego, jego wyniki w nauczaniu stoją na ponadprzeciętnym poziomie – zazwyczaj ląduje w pierwszej pięćdziesiątce szkoły.

Kaju to typ idealnej młodszej siostry o prezencji Yamato Nadeshiko. Posiada bardzo długie, proste czarne włosy, które sięgają aż za talię. Potrafi gotować, jest świetna w nauce, uprzejma i niezwykle szanuje innych, co sprawia, że jest lubiana wszędzie, gdzie się pojawi. Nadopiekuńczość jej brata jest jednak zaledwie namiastką tego, jak bardzo Kaju troszczy się o niego. Wyraża to również w sposobie zwracania się do niego, używając wybitnie grzecznego tytułu Onii-sama. Obsesyjnie śledzi każdy jego krok, chcąc wiedzieć o nim wszystko. W sposób szczególny zainteresowana jest jego życiem romantycznym.

Yanami Anna to bohaterka, której poświęcono najwięcej czasu. Jest ogromnym łakomczuchem, niemal w każdej scenie, w której się pojawia coś je. Twórcy wykorzystali nawet ten fakt, aktualizując co tydzień jej bilans kaloryczny na oficjalnej stronie anime. Ma figlarną osobowość i lubi drażnić Kazuhiko, gdy tylko wyczuje ku temu okazję, po prostu czując się w jego towarzystwie swobodnie. Jest bezpośrednia, nie przejmuje się opinią innych, jednak swoje prawdziwe uczucia skrywa raczej głęboko w sobie. Niejednokrotnie pokazała również, że bardzo troszczy się o ludzi, wśród których czuje się dobrze. Ze względu na swoje osobiste doświadczenia, mocno wspiera dziewczyny mające związki ze swoimi przyjaciółmi z dzieciństwa.

Pozostałe przegrane bohaterki

Yakishio Lemon wyróżnia się radosnym i pogodnym charakterem, który sprawia, że łatwo złapać z nią kontakt. Dzięki temu ma sporo znajomych i trudno jej po prostu nie lubić. Z racji swojego imienia często używa akcesoriów, takich jak spinki do włosów z motywem cytryny. Lemon wyróżnia się znacznymi umiejętnościami sportowymi i dosłownie błyszczy w szkolnym klubie lekkoatletycznym. Komari Chika jest drobną, nieśmiałą i dość niezdarną dziewczyną, co idealnie wpasowuje ją do stereotypu członka Klubu Literackiego. W przeciwieństwie do Kazuhiko, który twierdzi, że jest samotnikiem z wyboru, Chika nie czuje się dobrze w samotności.

Make Heroine ga Oosugiru! (2024) – Ocena i podsumowanie

Ostatni odcinek Make Heroine ga Oosugiru! to oryginalna historia, której nie ma w materiale źródłowym. Napisał ją jednak sam autor oryginału, dlatego można traktować ją jako kanoniczną. Na moment pisania tej recenzji nie ogłoszono jeszcze prac nad drugim sezonem. Trochę mnie to zawiodło, jeśli mam być szczerzy. Naprawdę mam nadzieję, że jednak będzie dane mi zobaczyć kontynuację w niedalekiej przyszłości. Zdążyłem się mocno zżyć z bohaterami przez te dwanaście odcinków i po prostu chciałbym zobaczyć finał tej historii.

Anime to jest w zasadzie pozycją obowiązkową dla miłośników romansów i serii o codziennym życiu. Znajdziemy tutaj dosłownie esencję tego, co sprawia, że serie tego typu po prostu ogląda się z przyjemnością. Oprawa audiowizualna i poziom jej realizacji również mocno się do tego przyczyniają, co finalnie zaowocowało tym, iż Make Heroine ga Oosugiru! wpada na moją listę najbardziej oczekiwanych kontynuacji.

Finalny werdykt

Final evaluation

Z jakim tłumaczeniem polecam oglądać Make Heroine ga Oosugiru! (2024)?

  • Crunchyroll (oficjalne) – zaskakująco dobre i przyjemne tłumaczenie. Kilku szczegółów co prawda mógłbym się przyczepić, jednak są to raczej kwestie estetyczne i moje preferencje niż coś, co powodowałoby że tłumaczenie to zakwalifikowałbym, jako aoglądalne.

Galeria

Facebook
X
Pinterest
Telegram
Email

Ostatnia modyfikacja

Last modified:

Seriale anime zima 2019, które polecam.

Nowy rok już za pasem, serie na kolejny sezon zostały już ogłoszone - pora zatem sporządzić kolejną polecajkę. Przed wami moje propozycje anime zima 2019.

Canvas 2: Niji-iro no Sketch / Canvas2 ~虹色のスケッチ~ (2005)

Kamikura Hiroki - student akademii sztuk pięknych, pragnie zostać nauczycielem. Zostaje przyjęty na staż w lokalnej szkole Nadesico. Hiroki opiekuje się tam klubem malarskim, do którego zapisuje się jego kuzynka Housen Elis, pragnąca zostać w przyszłości malarką.

Kono Sekai no Katasumi ni / この世界の片隅に (2016)

Urano Suzu to młoda, dobroduszna dziewczyna, której pasją jest rysowanie. Dorasta na obrzeżach Hirosimy prowadząc zwyczajne, beztroskie życie. Pewnego dnia dostaje propozycję małżeństwa od chłopaka Houjou Shuusaku z sąsiedniego miasta Kure, którego prawie nie zna, jednak decyduje się ją przyjąć, co skutkuje przeprowadzką do domu rodzinnego Shuusaku.

Goshuushou-sama Ninomiya-Kun (2007)

Ninomiya Shungo jest przeciętnym uczniem szkoły średniej, który mieszka w domu ze swoją starszą siostrą Ryouko – przynajmniej wtedy, gdy ta nie wykonuje swojej pracy jako najemnik. Jednak życie Shungo ulega zmianie w momencie, gdy urocza dziewczyna o imieniu Tsukimura Mayu przylatuje na teren jego szkoły w wojskowym helikopterze. Okazuje się, że Ryouko przysłała ją wraz z jej starszym bratem Mikihiro, by zamieszkała w ich domu.