Lucky Star / らき☆すた (2007)

Lucky Star / らき☆すた (2007)

Lucky Star / らき☆すた (2007) 1000 1459 rascal
Lucky Star - Recenzja Anime

Lucky Star

Lucky Star to opowieść o codziennym życiu czterech licealistek – Izumi Konaty, leniwej fanki wszystkiego co związanego z tematem mangi, anime i gier; sióstr Hiiragi – Tsukasy i Kagami oraz pochodzącej z bogatej rodziny, dobrze wychowanej i niezwykle inteligentnej Takery Miyuki.

Oprawa audiowizualna Lucky Star

Mamy tutaj do czynienia z produkcją studia Kyoto Animation, więc od początku wiadomo, iż dostaniemy coś naprawdę dobrze wyglądającego. Projekty postaci to kwestia gustu, jeśli chodzi o mnie – nie widziałem w nich nic szczególnego, ale jednocześnie – nie odrzucały mnie. Nie chodzi mi to sam styl, gdyż jestem przyzwyczajony do wyglądu postaci serii z gatunku slice of life typu cgdct i go wręcz lubię, po prostu w Lucky Star szału nie ma pod tym względem. Cała reszta natomiast to bardzo wysoka półka – zaczynając od teł, kończąc na samej dynamicznej animacji.

Strona audio jest trochę trudniejsza w ocenie, ścieżka dźwiękowa doskonale się komponuje z całością, poszczególne utwory pasują do klimatu scen, w których są używane ale OST jako całość nie powoduje u mnie chęci ponownego odsłuchania. Inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o czołówkę serialu. Motteke! Sailor Fuku wykonany przez seiyuu użyczających głosów czterem głównym bohaterkom jest zwyczajnie genialne i rzecz jasna na stałe ląduje na mojej playliście.

Jeśli jesteśmy już przy temacie aktorek głosowych – tutaj niespodzianki nie ma – wszyscy spisali się wzorowo. Warto wspomnieć o tym, iż Hirano Aya (tak, ta sama Aya, co użyczyła głosu Haruhi) ponownie występuje w roli głównej bohaterki, tym razem – Konaty.

Fabuła i bohaterowie Lucky Star

Seria ta opiera się o bardzo, bardzo skondensowany humor. Widzimy wiele scen trwających zaledwie 20 sekund, każda sytuacja to w zasadzie scena humorystyczna. Ja osobiście nie przepadam za tak zrealizowanymi komediami i z reguły bardzo mnie męczą na dłuższą metę, tutaj było jednak trochę inaczej. Po pierwsze – jeśli nie widziałeś co najmniej 400 serii, z tego około połowy z lat przed 2007 oraz nie interesuje cię kultura Japonii – nawet nie myśl o zabieraniu za Lucky Star. 80% humoru opiera się o nawiązania do innych serii i samej kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Oczywiście potrzebne jest do tego dobre tłumaczenie, lecz o tym później. Nawiązania dotyczą najczęściej serii Suzumiya Haruhi no Yuuutsu, ale innych naprawdę nie brakuje od mniej oczywistych – Da Capo, To Heart, Kanon, Shuffle, Full Metal Panic po trochę bardziej oczywiste – Pokemon, Dragon Ball,  Code Geass i dziesiątki innych (w tym także gier – choćby z Famicoma –  czy nawet produktów spożywczych). Rzecz jasna daję sobie sprawę, że nie wyłapałem i tak wielu z nich, jednak gdy już się udało – było to bardzo przyjemne, szczególnie dlatego, iż dana scena humorystyczna parodiowała najbardziej oczywiste fragmenty wybranego tytułu.

Poniżej tylko kilka referencji, żeby nie psuć wam frajdy:

lucky-star-01-da-capo

Lucky Star – „Da Capo”

Poniżej warto jeszcze zwrócić uwagę na producenta gry na trybunach, zamiast Konami – Kyoani, a jako pierwszy zawodnik – gówna bohaterka – Konata.

Lucky Star - Track and Field famicom

Lucky Star – Track and Field – Famicom

lucky-star-03-to-heart

Lucky Star – mundurek szkolny z „To Heart”

Jednakże nadal, Lucky Star to seria, której nie byłem w stanie łyknąć na raz. Jeden odcinek na dzień w zupełności zaspokajał moją potrzebę oglądania, co przy tego typu anime jest w moim przypadku dość dziwne. Każdy odcinek posiadał bonusy przy końcu, na początku były to utwory śpiewane przez bohaterki w formie ending song oraz Lucky Channel (odpowiednik jakiegoś talk-show o niczym, pewnie także nawiązanie do czegoś). W okolicy połowy widzimy jednak Shiraishi Minoru we własnej osobie parodiującego utwory z napisów końcowych innych serii (tutaj znowu z naciskiem na Suzumiya Haruhi no Yuuutsu).

Bohaterki to tak naprawdę standard cgdct, mamy nadaktywną i roztrzepaną Konatę, dobrze wychowaną Miyuki, nieśmiałą Tsukasę i cyniczną umiarkowaną tsundere – Kagami. Ta formuła się sprawdza – więc wprowadzanie zmian w tej kwestii nie ma większego sensu.

Ocena i podsumowanie Lucky Star

Prawdę powiedziawszy mam problem z ocenieniem Lucky Star. Standardowo serie z takim typem komedii (nie o sam setting mi rzecz jasna chodzi, tylko o kondensację humoru) zbierają u mnie raczej niskie noty, jednakże nie w tym przypadku. Doceniam starania twórców i ich wielkie zaangażowanie w to, by całość wyszła doskonale oraz była na swój sposób unikalna. Moja ocena to 7/10.

Z jakim tłumaczeniem oglądać Lucky Star?

 • Elysium Subs – jest to poprawione tłumaczenie a.f.k., cały changelog dostępny jest tutaj (wymienione tylko najpoważniejsze zmiany). Nie wyeliminowali oni wszystkich błędów – zostało choćby bipolar zamiast tsundere oraz zamieniona kolejność imion i nazwisk względem oryginału, ale generalnie rzecz ujmując – jest to naprawdę dobre i wierne tłumaczenie i serdecznie je polecam.

Muzyka, której słuchałem pisząc ten tekst:

 • Ozric Tentacles – Curious corn (album)

Podobne anime:

Kusi mnie, aby wypisać inne serie z cyklu CGDCT, ale to jest jednak coś zupełnie innego. Na chwilę obecną daruję sobie wypisywanie podobnych serii.

Zrzuty ekranu:

Ostatnia aktualizacja: 24 października 2020

  Loading...

  Kontakt

   Loading...

   Media Społecznościowe

   Szukaj