Kategoria: Anime & Manga, Japonia | Tagi: , , , , , , ,

Glass no Hana to Kowasu Sekai / ガラスの花と壊す世界 (2016)


Data publikacji: 17 stycznia 2016     Autor:

Glass no Hana to Kowasu Sekai Recenzja Anime

Glass no Hana to Kowasu Sekai

Przestrzeń pozbawiona grawitacji, nieskończona ilość różnokolorowych potoków świetlnych – to wnętrze Kostki Wiedzy, zawierającej wiele światów i linii czasu. Jest to także miejsce, gdzie Dual oraz Dorothy walczą z istotami zwanymi wirusami – zainfekowane światy muszą zostać wymazane, by zapobiec rozprzestrzenieniu wrogich organizmów. Pewnego dnia bohaterki wyczuwają nowe zagrożenie. Po przybyciu na miejsce zauważają młodą dziewczynę zaatakowaną przez chmarę wirusów, którą ratują. Niedługo po tym zdarzeniu Dual i Dorothy dowiadują się, że tajemnicza dziewczyna ma na imię Rimo, a pierwszym wypowiedzianym przez nią zdaniem było : Muszę wrócić na kwiecistą ścieżkę

Oprawa audiowizualna Glass no Hana to Kowasu Sekai

Przyznam szczerze, iż obawiałem się trochę tej kwestii. Ostatnimi czasy filmy anime wyglądają wyjątkowo szpetnie, głównie przez ogromne stężenie grafiki komputerowej (w tym sporej ilości obiektów 3D). Tutaj na szczęście tego nie doświadczamy. Glass no Hana to Kowasu Sekai prezentuje się… ładnie. Nie jest to coś nieskazitelnie pięknego, jednak całość ogląda się bardzo przyjemnie. Mam wrażenie, że producenci nałożyli zbyt wiele efektu blur, bądź materiał był skanowany przy procesie digitalizacji w zbyt małej rozdzielczości. W każdym razie, zobaczyłem to dopiero gdy robiłem zrzuty do tego wpisu, przy oglądaniu na telewizorze czterdziestosześcio calowym z odległości około pięciu metrów wszystko wyglądało odpowiednio.

Ścieżka dźwiękowa – rewelacja, może nie wszystkie utwory, jednak sporo materiału naprawdę mi się podobała. Podobnie jeśli chodzi o utwór z napisów końcowych czy insert songs. Seiyuu jak zwykle spisali się na medal, rewelacyjny voice-acting.

Fabuła i bohaterowie Glass no Hana to Kowasu Sekai

Twórcy rewelacyjne przedstawili miejsce akcji. Cały świat to tak naprawdę wnętrze potężnego komputera, archiwizującego olbrzymie ilości danych. Dual i Dorothy to programy antywirusowe wyposażone w genialne algorytmy heurystyczne – wykrywają walczą z wirusami, infekującymi dane zgromadzone wewnątrz Kostki Wiedzy. Sama tematyka sprawia, iż materiał (przynajmniej dla mnie) jest ciekawy. Całość wyraźnie czerpie wiele z gatunku mahou shoujo (za którym delikatnie mówiąc nie przepadam), jednak pozbawiona na szczęście najgorszych jego cech. Spora część filmu to dobrze zrealizowane slice of life.

Glass no Hana to Kowasu Sekai to jedna z tych produkcji, którą trzeba obejrzeć ponownie, by odpowiednio go zinterpretować. Z pozoru widzimy opowiastkę o trzech przyjaciółkach (choć z pewnego fragmentu, a raczej kilku klatek – dowiadujemy się, że łączy je coś znacznie więcej niż przyjaźń) zwiedzających różne światy. Z pewnością do tego filmu wrócę, mimo iż już po pierwszym obejrzeniu wiele rzeczy stało się dla mnie jasnych i jestem pod wrażeniem całego pomysłu. Glass no Hana to Kowasu Sekai zawiera elementy komedii (dobrze zrealizowanej i odpowiednio wyważonej), slice of life,  dramatu filozoficznego oraz połączenie świata fantasy z sci-fi. Przyznam szczerze, że fuzja tylu gatunków wypadła w tym przypadku świetnie!

Ocena i podsumowanie Glass no Hana to Kowasu Sekai

Z pewnością nie polecam tej produkcji komuś, kto poszukuje nieustannej akcji, superbohaterów, podbojów świata czy taniej komedii. Polecam natomiast tej częsci widowni, która lubi trochę pomyśleć przy oglądaniu i samemu zinterpretować zakończenie. Mnie osobiście Glass no Hana to Kowasu Sekai bardzo się spodobało i polecam obejrzenie tego filmu.

Moja ocena to 8/10. Byłbym nawet skłonny dać jedno oczko więcej, jednak 64 minuty to trochę za mało dla anime tego typu, część wydarzeń miała narzucone zbyt wielkie tempo.

Podobne anime:

  • Neon Genesis Evangelion (podobna atmosfera i emocje towarzyszące oglądaniu)
  • Mahou Shoujo Madoka★Magica (choć idea tych produkcji i finalny przekaz znacząco się różnią)

Muzyka, której słuchałem pisząc ten tekst:

Zrzuty ekranu:

Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-001 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-002 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-003 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-004 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-005 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-006 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-007 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-008 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-009 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-010 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-011 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-012 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-013 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-014 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-015 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-016 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-017 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-018 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-019 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-020 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-021 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-022 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-023 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-024 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-025 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-026 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-027 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-028 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-029 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-030 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-031 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-032 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-033 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-034 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-035 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-036 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-037 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-038 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-039 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-040 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-041 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-042 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-043 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-044 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-045 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-046 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-047 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-048 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-049 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-050 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-051 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-052 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-053 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-054 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-055 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-056 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-057 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-058 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-059 Glass-no-Hana-to-Kowasu-Sekai-060