Glass no Hana to Kowasu Sekai / ガラスの花と壊す世界 (2016)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Glass no Hana to Kowasu Sekai Recenzja Anime
Glass no Hana to Kowasu Sekai

Przestrzeń pozbawiona grawitacji, nieskończona ilość różnokolorowych potoków świetlnych – to wnętrze Kostki Wiedzy, zawierającej wiele światów i linii czasu. Jest to także miejsce, gdzie Dual oraz Dorothy walczą z istotami zwanymi wirusami – zainfekowane światy muszą zostać wymazane, by zapobiec rozprzestrzenieniu wrogich organizmów. Pewnego dnia bohaterki wyczuwają nowe zagrożenie. Po przybyciu na miejsce zauważają młodą dziewczynę zaatakowaną przez chmarę wirusów, którą ratują. Niedługo po tym zdarzeniu Dual i Dorothy dowiadują się, że tajemnicza dziewczyna ma na imię Rimo, a pierwszym wypowiedzianym przez nią zdaniem było : Muszę wrócić na kwiecistą ścieżkę

Oprawa audiowizualna Glass no Hana to Kowasu Sekai

Przyznam szczerze, iż obawiałem się trochę tej kwestii. Ostatnimi czasy filmy anime wyglądają wyjątkowo szpetnie, głównie przez ogromne stężenie grafiki komputerowej (w tym sporej ilości obiektów 3D). Tutaj na szczęście tego nie doświadczamy. Glass no Hana to Kowasu Sekai prezentuje się… ładnie. Nie jest to coś nieskazitelnie pięknego, jednak całość ogląda się bardzo przyjemnie. Mam wrażenie, że producenci nałożyli zbyt wiele efektu blur, bądź materiał był skanowany przy procesie digitalizacji w zbyt małej rozdzielczości. W każdym razie, zobaczyłem to dopiero gdy robiłem zrzuty do tego wpisu, przy oglądaniu na telewizorze czterdziestosześcio calowym z odległości około pięciu metrów wszystko wyglądało odpowiednio.

Ścieżka dźwiękowa – rewelacja, może nie wszystkie utwory, jednak sporo materiału naprawdę mi się podobała. Podobnie jeśli chodzi o utwór z napisów końcowych czy insert songs. Seiyuu jak zwykle spisali się na medal, rewelacyjny voice-acting.

Fabuła i bohaterowie Glass no Hana to Kowasu Sekai

Twórcy rewelacyjne przedstawili miejsce akcji. Cały świat to tak naprawdę wnętrze potężnego komputera, archiwizującego olbrzymie ilości danych. Dual i Dorothy to programy antywirusowe wyposażone w genialne algorytmy heurystyczne – wykrywają walczą z wirusami, infekującymi dane zgromadzone wewnątrz Kostki Wiedzy. Sama tematyka sprawia, iż materiał (przynajmniej dla mnie) jest ciekawy. Całość wyraźnie czerpie wiele z gatunku mahou shoujo (za którym delikatnie mówiąc nie przepadam), jednak pozbawiona na szczęście najgorszych jego cech. Spora część filmu to dobrze zrealizowane slice of life.

Glass no Hana to Kowasu Sekai to jedna z tych produkcji, którą trzeba obejrzeć ponownie, by odpowiednio go zinterpretować. Z pozoru widzimy opowiastkę o trzech przyjaciółkach (choć z pewnego fragmentu, a raczej kilku klatek – dowiadujemy się, że łączy je coś znacznie więcej niż przyjaźń) zwiedzających różne światy. Z pewnością do tego filmu wrócę, mimo iż już po pierwszym obejrzeniu wiele rzeczy stało się dla mnie jasnych i jestem pod wrażeniem całego pomysłu. Glass no Hana to Kowasu Sekai zawiera elementy komedii (dobrze zrealizowanej i odpowiednio wyważonej), slice of life,  dramatu filozoficznego oraz połączenie świata fantasy z sci-fi. Przyznam szczerze, że fuzja tylu gatunków wypadła w tym przypadku świetnie!

Ocena i podsumowanie Glass no Hana to Kowasu Sekai

Z pewnością nie polecam tej produkcji komuś, kto poszukuje nieustannej akcji, superbohaterów, podbojów świata czy taniej komedii. Polecam natomiast tej częsci widowni, która lubi trochę pomyśleć przy oglądaniu i samemu zinterpretować zakończenie. Mnie osobiście Glass no Hana to Kowasu Sekai bardzo się spodobało i polecam obejrzenie tego filmu.

Moja ocena to 7.5/10. Byłbym nawet skłonny dać jedno oczko więcej, jednak 64 minuty to trochę za mało dla anime tego typu, część wydarzeń miała narzucone zbyt wielkie tempo.

Podobne anime

  • Neon Genesis Evangelion (podobna atmosfera i emocje towarzyszące oglądaniu)
  • Mahou Shoujo Madoka★Magica (choć idea tych produkcji i finalny przekaz znacząco się różnią)

Galeria

Ostatnia modyfikacja:
30 listopada 2022
Last modified:
30 listopada 2022