AMD Radeon HD7850 – edycja BIOSu (naprawa fabrycznie podkręconych modeli)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Radeon club3d-radeon-hd-7850-royalking

Jestem posiadaczem karty graficznej Club 3D AMD Radeon HD7850 Royal King. Jest to model z 1GB pamięci RAM. Karta jest podkręcona fabrycznie podkręcona (procesory 910MHz, pamięci 1250MHz). Niestety przez to, jest ona bardzo niestabilna przy obciążeniu (mój egzemplarz, ale z tego co czytałem na forach, problem nie dotyczy tylko mnie). Głównymi objawami są – miganie ekranu na różne kolory (osoby z epilepsją z pewnością od razu dostałyby ataku), oraz całkowite zawieszenia pracy systemu (w większości wypadków pojawiają się szare pasy na wszystkich ekranach).

Po wielu miesiącach borykania się z tym problemem w końcu znalazłem rozwiązanie. Zedytowałem BIOS karty graficznej i od tego czasu nie mam już żadnych [ref]Dodatkowym problemem w moim przypadku był monitor podłączony przez złącze D-SUB przez przejściówkę podłączaną do portu DVI – objawy były identyczne, ale występowały tylko przy przeglądaniu nowoczesnych stron WWW wykorzystujących akcelerację GPU – sterowniki AMD nie radziły sobie z tym, czego efektem było także migotanie ekranu – co ciekawe, tylko jednego – tego na którym była wyświetlana treść korzystająca z GPU, po wyłączeniu przeglądarki w 90% problem ustępował, do czasu następnego włączenia danej strony/aplikacji webowej[/ref] problemów.

Oczywiście ktoś może powiedzieć – po co edytować BIOS i narażać się na ryzyko uszkodzenia sprzętu, skoro można obniżyć taktowania w Catalyst Control Center?
Owszem można to zrobić, ale z doświadczenia wiem, że sterowniki AMD nie są idealne, często występują problemy, ustawienia powracają do wartości domyślnych, czego efektem jest później powrót problemu. Gdy zedytujemy BIOS, wartości domyślne będą na stałe zapisane.

Radeon

Na samym wstępie chciałbym ostrzec wszystkich, którzy zamierzają wykonać poniższe kroki – nie odpowiadam w żaden sposób za ewentualne uszkodzenia sprzętu, spowodowanie pożaru, ani za żadne inne rzeczy spowodowane używaniem tego poradnika.

Poradnik ten jest przeznaczony dla serii kart graficznych AMD HD7000, więc jeśli posiadasz inny model z tej serii, możesz także z niego skorzystać.

Co trzeba zrobić aby edytować BIOS?

Będą nam potrzebne następujące programy:
-GPU-Z
-VBE7
-ATIWinflash

Wszystkie dostępne są w internecie, jednak jeśli komuś nie chce się ich szukać, może pobrać całość w postaci jednej paczki z TEGO linku.

1. Aby edytować BIOS, potrzebujemy pliku z BIOSem naszej karty graficznej, do zrzucenia go, posłuży nam program GPU-Z (w paczce powyżej zamieściłem mój zedytowany BIOS z fabrycznymi taktowaniami czystej 7850, jeśli nie jesteś pewien, że masz identyczny model – Club 3D AMD Radeon HD7850 Royal King – nie wygrywaj go, tylko postępuj według poradnika!)

Zapisujemy nasz BIOS w sposób pokazany na zrzucie poniżej:

Radeon

2. Gdy zapisaliśmy już nasz BIOS do pliku, otwieramy program VBE7 i ustawiamy wszystko jak na zrzutach poniżej (fabryczne taktowanie rdzeni wynosi 860MHz, u mnie 880 nie powoduje problemów, to samo dotyczy pamięci – fabryczne taktowania pamięci wynoszą 1200MHz, ale u mnie są one niestabilne, więc zmniejszyłem taktowanie o 50MHz – jeśli chcesz mieć fabryczne taktowania – wszędzie – zamiast 880MHz wstaw 860MHz, oraz zamiast 1150 – 1200MHz):

Radeon
Radeon
Radeon
Radeon

Możemy także zmienić profil sterowania wentylatorem. Ja lekko go zmieniłem, ponieważ karta pracowała w zbyt wysokiej temperaturze. Poniżej zrzut, jak to wygląda u mnie:

Radeon

Następną rzeczą, którą musimy zrobić, to zapisać te ustawienia do pliku z BIOSem. Najlepiej zapisać go pod inną nazwą, żeby w razie problemów mieć oryginalny plik z BIOSem.

3. Gdy mamy gotowy plik, włączamy (jako administrator) ATIWinflash, otwieramy nasz zmodyfikowany plik z BIOSem (Load Image), a następnie klikamy na Program (najlepiej nie wykonywać żadnych innych operacji podczas wgrywania BIOSu). Na sam koniec (po pomyślnej zmianie BIOSu) ATIWinflash poinformuje nas,że zmiany zostaną wprowadzone dopiero po ponownym uruchomieniu komputera, oraz zaproponuje nam restart.

To wszystko.

Ostatnia modyfikacja:
27 listopada 2022

Last modified:
27 listopada 2022

Podobne Wpisy

Related Posts