OS X Yosemite

Jeszcze do niedawna OS X na procesorach firmy AMD to była totalna abstrakcja, na forach wręcz drwiono z osób, które próbowały cokolwiek w tym temacie robić. Jednak na szczęście to już jest przeszłość. Obecnie OS X działa także na procesorach AMD bez żadnych problemów (prawie, ale o tym za chwilę). Instalacja jest raczej łatwa, ogranicza się do wyboru odpowiedniej dystrybucji oraz odrobiny cierpliwości.

Na wstępie podaję konfigurację, na jakiej ja uruchomiłem OS X Yosemite.

CPU : AMD FX 8350
GPU: AMD Radeon HD7850
MOBO: ASUS M5A97 LE rev. 2
AUDIO: Creative X-FI Audio PCI-e
RAM: 8GB Adata Gaming Series 1600MHz

Na powyższej konfiguracji wszystko działa jak należy.

Przed rozpoczęciem robienia czegokolwiek, należy pobrać pliki potrzebne po instalacji i skopiować je na osobnego pendrive (lub dysk twardy – inny niż ten, na którym instalować będziemy OS X).
Gotowa paczka do pobrania tutaj.

1. Pierwszym krokiem jest zdobycie obrazu z systemem (Polecam Niresh Yosemite Zone 10.10.1, rzecz jasna znaleźć trzeba go samemu – koniecznie 10) oraz stworzenie bootowalnego pendrive. Obraz będzie miał format dmg, więc niezbędne jest posiadanie OS X lub skorzystanie z programu TransMac dostępnego na Windows (program nie jest darmowy, jednak można ściągnąć wersję próbną i korzystać z niej przez piętnaście dni).

Jeśli zdecydujecie się na opcję pierwszą, należy wykonać poniższe kroki:

  • Podłączamy pendrive, którego zamierzymy użyć do instalacji OS X
  • Otwieramy narzędzia dyskowe, wybieramy naszego pendrive, przechodzimy do zakładki Wymaż. Ustawiamy Format tak jak na poniższym zrzucie oraz klikamy na Wymaż… (potwierdzając):

  • Przechodzimy do zakładki Odtwórz, a następnie przeciągamy naszego pendrive z listy po lewej do pola Dysk Docelowy oraz obraz dmg z systemem do pola źródło (jak na poniższym zrzucie).

  • Klikamy na przycisk Odtwórz, potwierdzamy oraz czekamy na zakończenie procesu.

Jeśli natomiast postanowicie skorzystać z Windowsa i programu TransMac:

  • Podłączamy pendrive, którego użyjemy do instalowania OS X
  • Otwieramy program TransMac
  • Klikamy prawym przyciskiem myszy na nasze urządzenie a następnie Restore with disk image.
  • Wybieramy obraz dysku z systemem, oraz czekamy aż proces się zakończy.

2. Instalacja systemu. Do instalacji najlepiej wykorzystać pusty dysk twardy. Pozbawiamy się przez to ryzyka utraty danych.

  • Należy włączyć komputer oraz jako opcję startu wybrać nasz przygotowany pendrive. Pojawi się konsola bootloadera. Poradnik ten piszę dla procesorów AMD z serii FX, dlatego też komendy, które podam powinny działać na wszystkich procesorach z serii FX, być może zadziała także na starszych ale tego nie jestem w stanie zagwarantować.
  • W konsoli booloadera wpisujemy:
/amd64 PCIRootUID=1 npci=0x2000 -v
  • Jeśli z jakiegoś powodu nie zadziała, należy spróbować:
/amd PCIRootUID=1 npci=0x2000 -v

-v to tryb verbose, będziemy widzieć w razie niepowodzenia startu, co jest przyczyną błędu (a następnie można szukać rozwiązania na forach poświęconych hackintoshom)

  • Gdy instalator wystartuje, wybieramy język, dysk na którym chcemy zainstalować system, po czym przystępujemy do kopiowania plików, cierpliwie czekając na koniec.

3. Po zakończonej instalacji, restartujemy komputer, wyciągamy pendrive z portu USB. Naszym oczom ponownie ukazuje się ekran konsoli bootloadera. Tym razem wpisujemy:

GraphicsEnabler=no npci=0x2000 -x -v
  • Uruchamiamy z parametrem -x, ponieważ karty graficzne z serii HD7xxx i wyższe nie zadziałają bez zmodyfikowanego sterownika (interfejs w tym trybie będzie bardzo wolno reagował, wręcz przycinał – nie należy się tym przejmować, po wykonanych wszystkich krokach z tego poradnika, wszystko będzie tak płynne jak być powinno). Gdy system się uruchomi, tworzymy konto użytkownika i się na nie logujemy (jak system nie wykryje połącznia sieciowego – nie należy się tym przejmować i pominąć ten krok).
  • Po zalogowaniu się na swoje konto, rozpakowujemy plik ze sterownikami pobrany wcześniej oraz  włączamy narzędzie Kext Wizard (znajduje się one w Launchpadzie dostępnym na dolnej belce). Przechodzimy do zakładki Installation, oraz wybieramy wszystkie pliki z rozszerzeniem .kext pochodzące z rozpakowanej paczki jak na zrzucie poniżej (jesli nie posiadamy układu sieciowego firmy Realtek na płycie głównej to możemy pominąć plik RealtekRTL8111.kext) następnie klikając na przycisk Install.
Zrzut ekranu 2015-03-02 o 19.23.06
  • Jak instalacja przebiegnie pomyślnie, przechodzimy do zakładki Maintenance, zaznaczając opcje jak na zrzucie poniżej, po czym klikamy na Execute.
Zrzut ekranu 2015-03-02 o 19.23.19
  • Następnie musimy skopiować do odpowiedniego katalogu zmodyfikowany kernel. Aby tego dokonać, trzeba włączyć pokazywanie ukrytych katalogów i plików. Uruchamiamy aplikację Terminal, wklejamy poniższe linijki (osobno) potwierdzając enterem:
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles YES
chflags nohidden ~/Library
  •  Po zatwierdzeniu, naciskamy klawisz alt oraz klikamy prawym przyciskiem myszy na aplikację Finder (pierwsza od lewej na dolnej belce) i wybieramy Uruchom Ponownie.
  • Otwieramy Finder i z górnego menu wybieramy Idź z po czym przejdź do katalogu. Do okna, które się pojawiło wklejamy poniższą linię, oraz klikamy na Idź:
/System/Biblioteki/Kernels/
  • Podmieniamy plik z rozpakowanej paczki (o nazwie kernel) z tym, który znajduje się w katalogu, który przed chwilą otworzyliśmy.
  • Jeśli posiadacie kartę dźwiękową  Creative X-FI Audio PCI-e, należy dodatkowo zainstalować sterownik dźwięku, plik ten znajduje się w ściągniętej paczce z plikami – kXAudioDriver-1.11b0.dmg.

4. Zmiana ustawień bootloadera.

  • Uruchamiamy narzędzie Chameleon Wizard (dostępne w Launchpadzie). Przechodzimy do zakładki org.chameleon.Boot, ustawiając tak jak poniżej:
Zrzut ekranu 2015-03-02 o 19.56.50

Kilka słów objaśnień – Quiet Boot (włączanie systemu bez opcji wprowadzenia parametrów bootloadera) nie jest opcją obowiązkową, dla testu ustawień nawet lepiej tego w tym momencie nie zaznaczać, zawsze można wrócić do tego kroku, gdy będziemy mieli pewność, że system włącza się prawidłowo. To samo tyczy się opcji Graphics Mode – tutaj można wybrać rozdzielczość jaką obsługuje nasz monitor, jednak nie wpływa to na pracę samego systemu, ta opcja dotyczy tylko ekranu ładowania systemu.

  • Klikamy na zapisz
  • Restartujemy nasz komputer i cieszymy się działającym OS X na platformie AMD.

Kolejne wpisy dotyczyć będą z pewnością tego systemu i kwestii ustawień oraz oprogramowania dostępnego na OS X.

Facebook
X
Pinterest
Telegram
Email

Ostatnia modyfikacja

Last modified:

Przekierowanie portu w Windows CMD / Powershell

Ostatnio zdarzyło mi się, że potrzebowałem przekierować port na Windowsie 8.1, niestety system ten nie posiada graficznego narzędzia, które by tą czynność umożliwiało. Nie znaczy to oczywiście, że bez zewnętrznych programów jest to niemożliwe. Z pomocą przychodzi nam wiersz poleceń (CMD), podobnie jak ma to miejsce w Linuxie.

WD Blue – zmiana czasu parkowania głowicy za pomocą wdidle3

Ostatnio po zakupie nowego dysku WD Blue (WD40EZRZ) przez przypadek przeczytałem na jednym forum o problemie z serią Blue, o którym pojęcia nie miałem. Konkretniej - chodzi o przeniesienie z serii Green funkcji parkowania głowicy po 8 sekundach bezczynności. Normalnie problemem by to nie było, jednak trwałość podana przez producenta wynosi 300 000 parkowań, co nie jest aż tak dużą wartością, jakby mogło się wydawać.

Kupowanie w sklepie Mandarake za pomocą karty płatniczej w Polsce

Konwersja wielokanałowego audio DTS/DTS-HD do Dolby AC3 5.1

Wiele starszych amplitunerów nie obsługuje sygnału audio zakodowanego w formacie DTS i bezstratnym DTS-HD przesyłanego przez przewody optyczne (S/PDIF), lecz tylko w ac3 (kodeku opracowanego przez firmę Dolby Digital), który jest formatem stratnym. Może to nie do końca limitacja wzmacniaczy, lecz samego interfejsu S/PDIF, przez który zwyczajnie nie można wysłać audio w formacie bezstratnym.