Kategoria: Technologie | Tagi: ,

Instalacja Mac OS X 10.10.1 Yosemite na platformie AMD FX


Data publikacji: 2 marca 2015     Autor:

OS X YosemiteJeszcze do niedawna OS X na procesorach firmy AMD to była totalna abstrakcja, na forach wręcz drwiono z osób, które próbowały cokolwiek w tym temacie robić. Jednak na szczęście to już jest przeszłość. Obecnie OS X działa także na procesorach AMD bez żadnych problemów (prawie, ale o tym za chwilę). Instalacja jest raczej łatwa, ogranicza się do wyboru odpowiedniej dystrybucji oraz odrobiny cierpliwości.

Na wstępie podaję konfigurację, na jakiej ja uruchomiłem OS X Yosemite.

CPU : AMD FX 8350
GPU: AMD Radeon HD7850
MOBO: ASUS M5A97 LE rev. 2
AUDIO: Creative X-FI Audio PCI-e
RAM: 8GB Adata Gaming Series 1600MHz

Na powyższej konfiguracji wszystko działa jak należy.

Przed rozpoczęciem robienia czegokolwiek, należy pobrać pliki potrzebne po instalacji i skopiować je na osobnego pendrive (lub dysk twardy – inny niż ten, na którym instalować będziemy OS X).
Gotowa paczka do pobrania tutaj.

1. Pierwszym krokiem jest zdobycie obrazu z systemem (Polecam Niresh Yosemite Zone 10.10.1, rzecz jasna znaleźć trzeba go samemu – koniecznie 10) oraz stworzenie bootowalnego pendrive. Obraz będzie miał format dmg, więc niezbędne jest posiadanie OS X lub skorzystanie z programu TransMac dostępnego na Windows (program nie jest darmowy, jednak można ściągnąć wersję próbną i korzystać z niej przez piętnaście dni).

Jeśli zdecydujecie się na opcję pierwszą, należy wykonać poniższe kroki:

 • Podłączamy pendrive, którego zamierzymy użyć do instalacji OS X
 • Otwieramy narzędzia dyskowe, wybieramy naszego pendrive, przechodzimy do zakładki Wymaż. Ustawiamy Format tak jak na poniższym zrzucie oraz klikamy na Wymaż… (potwierdzając):

 • Przechodzimy do zakładki Odtwórz, a następnie przeciągamy naszego pendrive z listy po lewej do pola Dysk Docelowy oraz obraz dmg z systemem do pola źródło (jak na poniższym zrzucie).

 • Klikamy na przycisk Odtwórz, potwierdzamy oraz czekamy na zakończenie procesu.

Jeśli natomiast postanowicie skorzystać z Windowsa i programu TransMac:

 • Podłączamy pendrive, którego użyjemy do instalowania OS X
 • Otwieramy program TransMac
 • Klikamy prawym przyciskiem myszy na nasze urządzenie a następnie Restore with disk image.
 • Wybieramy obraz dysku z systemem, oraz czekamy aż proces się zakończy.

2. Instalacja systemu. Do instalacji najlepiej wykorzystać pusty dysk twardy. Pozbawiamy się przez to ryzyka utraty danych.

 • Należy włączyć komputer oraz jako opcję startu wybrać nasz przygotowany pendrive. Pojawi się konsola bootloadera. Poradnik ten piszę dla procesorów AMD z serii FX, dlatego też komendy, które podam powinny działać na wszystkich procesorach z serii FX, być może zadziała także na starszych ale tego nie jestem w stanie zagwarantować.
 • W konsoli booloadera wpisujemy:
/amd64 PCIRootUID=1 npci=0x2000 -v
 • Jeśli z jakiegoś powodu nie zadziała, należy spróbować:
/amd PCIRootUID=1 npci=0x2000 -v

-v to tryb verbose, będziemy widzieć w razie niepowodzenia startu, co jest przyczyną błędu (a następnie można szukać rozwiązania na forach poświęconych hackintoshom)

 • Gdy instalator wystartuje, wybieramy język, dysk na którym chcemy zainstalować system, po czym przystępujemy do kopiowania plików, cierpliwie czekając na koniec.

3. Po zakończonej instalacji, restartujemy komputer, wyciągamy pendrive z portu USB. Naszym oczom ponownie ukazuje się ekran konsoli bootloadera. Tym razem wpisujemy:

GraphicsEnabler=no npci=0x2000 -x -v
 • Uruchamiamy z parametrem -x, ponieważ karty graficzne z serii HD7xxx i wyższe nie zadziałają bez zmodyfikowanego sterownika (interfejs w tym trybie będzie bardzo wolno reagował, wręcz przycinał – nie należy się tym przejmować, po wykonanych wszystkich krokach z tego poradnika, wszystko będzie tak płynne jak być powinno). Gdy system się uruchomi, tworzymy konto użytkownika i się na nie logujemy (jak system nie wykryje połącznia sieciowego – nie należy się tym przejmować i pominąć ten krok).
 • Po zalogowaniu się na swoje konto, rozpakowujemy plik ze sterownikami pobrany wcześniej oraz  włączamy narzędzie Kext Wizard (znajduje się one w Launchpadzie dostępnym na dolnej belce). Przechodzimy do zakładki Installation, oraz wybieramy wszystkie pliki z rozszerzeniem .kext pochodzące z rozpakowanej paczki jak na zrzucie poniżej (jesli nie posiadamy układu sieciowego firmy Realtek na płycie głównej to możemy pominąć plik RealtekRTL8111.kext) następnie klikając na przycisk Install.

Zrzut ekranu 2015-03-02 o 19.23.06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Jak instalacja przebiegnie pomyślnie, przechodzimy do zakładki Maintenance, zaznaczając opcje jak na zrzucie poniżej, po czym klikamy na Execute.

Zrzut ekranu 2015-03-02 o 19.23.19

 

 • Następnie musimy skopiować do odpowiedniego katalogu zmodyfikowany kernel. Aby tego dokonać, trzeba włączyć pokazywanie ukrytych katalogów i plików. Uruchamiamy aplikację Terminal, wklejamy poniższe linijki (osobno) potwierdzając enterem:
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles YES
chflags nohidden ~/Library
 •  Po zatwierdzeniu, naciskamy klawisz alt oraz klikamy prawym przyciskiem myszy na aplikację Finder (pierwsza od lewej na dolnej belce) i wybieramy Uruchom Ponownie.
 • Otwieramy Finder i z górnego menu wybieramy Idź z po czym przejdź do katalogu. Do okna, które się pojawiło wklejamy poniższą linię, oraz klikamy na Idź:
/System/Biblioteki/Kernels/
 • Podmieniamy plik z rozpakowanej paczki (o nazwie kernel) z tym, który znajduje się w katalogu, który przed chwilą otworzyliśmy.
 • Jeśli posiadacie kartę dźwiękową  Creative X-FI Audio PCI-e, należy dodatkowo zainstalować sterownik dźwięku, plik ten znajduje się w ściągniętej paczce z plikami – kXAudioDriver-1.11b0.dmg.

4. Zmiana ustawień bootloadera.

 • Uruchamiamy narzędzie Chameleon Wizard (dostępne w Launchpadzie). Przechodzimy do zakładki org.chameleon.Boot, ustawiając tak jak poniżej:

Zrzut ekranu 2015-03-02 o 19.56.50

 

Kilka słów objaśnień – Quiet Boot (włączanie systemu bez opcji wprowadzenia parametrów bootloadera) nie jest opcją obowiązkową, dla testu ustawień nawet lepiej tego w tym momencie nie zaznaczać, zawsze można wrócić do tego kroku, gdy będziemy mieli pewność, że system włącza się prawidłowo. To samo tyczy się opcji Graphics Mode – tutaj można wybrać rozdzielczość jaką obsługuje nasz monitor, jednak nie wpływa to na pracę samego systemu, ta opcja dotyczy tylko ekranu ładowania systemu.

 • Klikamy na zapisz
 • Restartujemy nasz komputer i cieszymy się działającym OS X na platformie AMD.

Kolejne wpisy dotyczyć będą z pewnością tego systemu i kwestii ustawień oraz oprogramowania dostępnego na OS X.