Kodi (XBMC) jako anime media center (i nie tylko) – przygotowanie materiału

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Media centerJeśli zastanawiasz się jak przygotować swój materiał do tego, aby poprawnie był rozpoznawany przez XBMC, dobrze trafiłeś. Postaram się opisać krok po kroku jak tego dokonać. Poradnik ten nie ogranicza się tylko do anime, równie dobrze można go wykorzystać jeśli chcemy dodać seriale czy filmy.

 

Będzie nam do tego potrzebne kilka programów (poradnik ten przygotowany jest na Windowsie, należy wziąć także pod uwagę, że nowsze wersje XMBC nie są zgodne z przestarzałym Windowsem XP):

  • XBMC (Kodi)
  • Ant Renamer (program wręcz konieczny, bez zmiany nazwy plików, scrappler z XBMC nie będą w stanie znaleźć odcinków)
  • TheRenamer

 

Jeśli nasza biblioteka jest duża, przyda się także trochę cierpliwości. Z poziomu samego XMBC polecam doinstalować skórkę  Xperience1080+.

Do seriali polecam screppler TheTVDB. Nie ma on problemu z poprawnym znalezieniem 99% serii, cały poradnik będzie oparty także na schemacie odcinków, jaki jest używany właśnie w TheTVDB.

 

Pierwszą rzeczą, która należy zrobić, to przemyśleć jak będzie wyglądać rozlokowanie folderów na dysku. Najbardziej polecanym sposobem jest następujący schemat:

Media center Schemat_XBMC

Takie podzielenie będzie czytelne zarówno dla nas jak i dla XBMC. Sezon 0 to folder, gdzie lądują wszelkie odcinki specjalne (niezależnie od sezonu).
Gdy już ułożymy wszystko według powyższego schematu, przychodzi pora na rzecz najważniejszą – zmianę nazw odcinków. Tutaj z pomocą przychodzi nam program, który nazywa się AntRenamer. Aż strach pomyśleć, ile czasu zajęło by ręczne zmienianie nazwy każdego pliku.

Używanie programu jest bardzo proste. Przeciągamy sezon (jeden na raz!) do głównego okna programu. Pojawia nam się lista odcinków, sprawdzamy dokładnie, czy wszystkie są ułożone w poprawnej kolejności, a następnie przechodzimy do zakładki Akcje oraz w menu po lewej stronie klikamy na numerowanie.

Media center AntRenamer_1Media center  AntRenamer_2

 

Do pola maska wpisujemy :

S01E%num%%ext%

Oraz klikamy na Wykonaj. Wszystkie nazwy klików zostały zmienione. Oczywiście jeśli zmieniamy nazwę sezonu drugiego to w masce należy zmienić także z S01 na S02 (itd, to jest bardzo ważne, ponieważ na podstawie nazw plików dodawane są odcinki do bazy XMBC).

Następnym krokiem, jest włączenie programu theRenamer, jego obsługa także jest prosta, działa na podobnej zasadzie, co AntReamer. Przeciągamy folder z sezonem do głównego okna programu i czekamy aż znajdzie on nazwy wszystkich odcinków. Gdy już je znajdzie, jedyne co musimy zrobić jest kliknięcie na przycisk Proceed.

Media center theRenamer

W taki sposób trzeba potraktować wszystkie serie oraz sezony.

 

Kolejną rzeczą, którą musimy wykonać, jest dodanie źródła w XBMC. Musi to być główny katalog, gdzie znajdują się wszystkie nasze serie. Jako domyślny scrappler wybieramy TheTVDB (jeśli nie mamy go zainstalowanego, należy koniecznie go doinstalować). W ustawieniach systemu polecam także włączyć automatyczne skanowanie plików przy starcie XBMC.

Chciałbym także zaznaczyć, że ściąganie seriali jest legalne tylko wtedy, gdy posiadamy zakupioną fizyczną kopię danego tytułu.

 

Jeśli posiadamy w domu sieć Wi-Fi oraz telefon/tablet z androidem, możemy użyć go jako pilot do XBMC. Program nazywa się Yatse, jest darmowy.

[app]org.leetzone.android.yatsewidgetfree[/app]

 

Poniżej krótka prezentacja jak to wszystko wygląda w samym XBMC:

Ostatnia modyfikacja:
24 października 2020

Last modified:
24 października 2020

Podobne Wpisy

Related Posts