Źródło

Source

Wydawca

Publisher

BNN

Tytuł

Title

絵師100人 ver.3 (Eshi 100 nin – ver. 3)

Artysta

Artist

Data Wydania

Release Date

14.08.2017

MFC

601829

Mój Komentarz

The Best Masterpieces Of 100 Eshi ver.3  – jak brzmi angielski podtytuł to zbiór starannie wyselekcjonowanych ilustracji tytułowych stu bardzo znanych i szanowanych artystów. Dwudziestu z nich wykonało swoje dzieła ekskluzywnie do tego wydania. Jest to trzecie wydanie z tej serii, ponownie w formacie B5. Wydawca chwali się, iż do druku użyto technologii Brilliant Pallet (ブリリアントパレット) pozwalającej na niemal całkowite oddanie oryginalnych kolorów. Nie wydaje mi się, żeby był to tylko marketingowy bełkot, ponieważ jakość druku ilustracji naprawdę robi wrażenie.

Krótki przegląd

Na uwagę zasługuje fakt, iż wszystkie teksty napisano w dwóch językach – oryginalnym japońskim, oraz angielskim. Wszystkie tytuły (gier, anime, mangi) źródeł ilustracji są w formie oryginalnej oraz romaji (nie w zachodniej zlokalizowanej formie), więc jest to niewątpliwie kolejny plus. Na stronach początkowych umieszczono nawet informacje o sprzęcie, na którym pracuje każdy twórca (komputer, skaner, monitor, system operacyjny, oprogramowanie), którego twórczość została wykorzystana w tej publikacji. Znajdziemy tam nawet część informacji personalnych, o ile wyrazili na to zgodę. Między innymi płeć, data urodzin i grupa krwi oraz krótki opis (kim są, co lubią i czym się zajmują). Artbook liczy 264 stron, więc jest co oglądać.

The Best Masterpieces of 100 Eshi ver.3 (BNN, 2017) - recenzja artbooka - rascal.pl

Warto także wspomnieć, iż na każdej stronie znajdziemy również odnośniki do profili w mediach społecznościowych twórców (pixiv, twitter). Także do ich własnej strony internetowej (o ile takową posiadają).

The Best Masterpieces of 100 Eshi ver.3 (BNN, 2017) - recenzja artbooka - rascal.pl

The Best Masterpieces of 100 Eshi ver.3 (BNN, 2017) – Prezentacja

Zanim pokażę kilkanaście zdjęć z zawartością artbooka, szybki rzut oka na stronę zewnętrzną zwiniętą w obi (na którym wymieniono twórców w kolejności alfabetycznej).

A tak artbook prezentuje się bez obwoluty:

Galeria

Facebook
X
Pinterest
Telegram
Email

Ostatnia modyfikacja

Last modified:

Yabuki Kentarou – „Harem Gold” To LOVEru Darkness (Shueisha, 2016)

Yabuki Kentarou - artysta, którego pewnie większości przedstawiać nie trzeba. Najbardziej znany z bijącej rekordy popularności mangi To LOVEru. Ten artbook to zbiór jego ilustracji z kontynuacji tej serii, czyli To LOVEru Darkness.

40hara – Shimapan (GOT, 2020)

Shimapan to artbook będący kompilacją twórczości kilkunastu artystów, którzy zdecydowali narysować oryginalne rysunki dla 40hara - pomysłodawcy motywu tej publikacji. Każda strona poświęcona jest osobnemu twórcy i przedstawia dziewczynę w bieliźnie w paski.

Mateusz Urbanowicz – Tokyo Storefronts (MdN Corporation, 2018)

Tokyo Storefronts to zbiór ilustracji autorstwa naszego rodaka - Mateusza Urbanowicza. Pewnie większości nie trzeba go przedstawiać, ale w skrócie napiszę tylko, iż wyjechał on do Japonii studiować sztukę rysunku. Owoce jego pracy w postaci teł można podziwiać między innymi w filmie Kimi no Na wa (a mieć taką rzecz w portfolio to naprawdę wyczyn dla gaijina).

Toosaka Asagi – Sanctuaire (Hobby Japan, 2022)

Publikacja Sanctuaire przedstawia dzieła Toosaka Asagi. Zarówno jej oryginalne postacie, jak i takie przedstawiające bohaterki Fate/Grand Order. Ma ona w swoim dorobku wiele okładek i ilustracji do różnych light novel. Jednak oprócz tego, odpowiadała również za projekty postaci w kilku anime oraz projekty awatarów dla kilku VTuberek.