Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka? / 打ち上げ花火、下から見るか?横から見るか? (2017)

Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka? / 打ち上げ花火、下から見るか?横から見るか? (2017)

Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka? / 打ち上げ花火、下から見るか?横から見るか? (2017) 1810 2560 rascal
Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka? - recenzja anime - rascal.pl

Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka?

Końcówka lata. Shimada Norimichi wraz ze swymi znajomymi pragnie dowiedzieć się, czy wybuchy fajerwerków są tak naprawdę płaskie, czy przestrzenne. W tym celu decydują się na obejrzenie pokazu z innej perspektywy niż zazwyczaj. Plany te odchodzą jednak na dalszy plan, po tym jak chłopak poznaje bliżej piękna dziewczynę – Nazunę, która oznajmia mu, iż pragnie uciec z domu i chce by on jej towarzyszył. Sytuacja komplikuje się, gdy matka zdaje sobie sprawę z planów córki i wraz ze swym partnerem robią wszystko co mogą by uniemożliwić Nazunie realizacje jej planu. Sytuacja staje się na tyle beznadziejna, iż dziewczyna zaczyna błagać Norimichiego o pomoc. Chwilę po tym chłopak znajduje tajemniczą szklaną kulkę, która cofa go o kilka godzin w przeszłość…

Oprawa audiowizualna Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka?

Bardzo trudno jest mi napisać cokolwiek o jakości oprawy graficznej. Na pewno pochwalić muszę animację postaci – to było zrealizowane fenomenalnie, podobnie jak większość scenerii. Na minus dość wysokie stężenie grafiki 3D – o ile w efektach (o dziwo) nie przeszkadzało, to postacie na rowerach (na pierwszym planie) w 3D niestety psuły dość znacznie całą estetykę, nad którą pracowała reszta teamu studia Shaft. Na pochwałę zasługują również niesamowicie urokliwe i zwyczajnie śliczne projekty postaci – zwłaszcza głównej bohaterki.  Ogólnie rzecz ujmując – po tym co widziałem w ostatnich filmach Shaftu (same paskudztwa), Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka? wygląda przepięknie.

Aktorstwo głosowe – jak zwykle najwyższy poziom. Szczególnie muszę zwrócić uwage na Hirose Suzu – dziewczynie użyczającej głosu głównej bohaterce. Liczę na to, że w przyszłości dostanie więcej ról, ponieważ jej głos jest cudowny. Muzycznie – sporo aranżacji fortepianowych – ogólnie nieco minimalistycznie, lecz naprawdę klimatycznie.

Fabuła i bohaterowie Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka?

Oj długo czekałem na to, by zobaczyć ponownie studio Shaft w starym stylu. W końcu się doczekałem. Klimat nieziemski. Już na samym początku zaznaczę, iż nie obędzie się tutaj bez spoilerów, więc jeśli filmu jeszcze nie oglądałeś – wróć, gdy obejrzysz.

Wiele osób uważa tę produkcję za bardzo niezrozumiałą i zawiłą. Ja do tego grona nie należę. Mimo wszystko, raczej nie można wziąć mnie za jednostkę reprezentatywną, gdyż z reguły nie mam problemów ze zrozumieniem fabuły. Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka? prezentuje motyw mieszania w czasie na zasadzie co by było gdyby. Żeby nie było zbyt banalnie – całość opiera się o małą szklaną kulkę posiadającą tajemniczą moc cofania użytkownika w czasie do momentu poprzedzającego jakieś niemiłe/fatalne/przykre wydarzenia. Główny bohater – Shimada Norimichi szybko uczy się korzystać z tej funkcjonalności i robi co tylko w jego mocy, by uratować Nazunę (dziewczynę, w której od dawno się podkochuje) przed jej matką i przyszłym przybranym ojcem, którzy wymuszają na niej zmianę szkoły (przeprowadzka).

Główny motyw przewodni filmu zawarto w jego tytule, który możemy przetłumaczyć mniej więcej jako Czy fajerwerki powinno oglądać się z dołu, czy z góry? Z tego co widziałem na forach, wiele ludzi kompletnie pomija tę kwestię (jak i jedną z głównych zagadek – czy wybuchy są płaskie czy nie?), co jakby nie patrzeć jest fatalnym błędem, ponieważ wszystkie wydarzenia mające miejsce po pierwszej połowie filmu opierają się właśnie o te fakty. Swoją drogą warto przypatrzeć się dokładniej tłom – przepełnione są znakami o treści もしも/mosimo – co oznacza nic innego jak co jeśli. Kolejną ciekawostką (już bardziej oczywistą, ale i tak mało kto to zauważył) – żarnik wewnątrz wspomnianej szklanej kulki jest w kształcie słowa if, czyli jeśli. Najczęściej w miejscach (a raczej – do tych miejsc), gdzie te znaki występują następuje cofnięcie czasu.

Teraz trochę spraw kluczowych – czy wybuchy fajerwerków są płaskie? Odpowiedź brzmi –  zależy w jakiej rzeczywistości się znajdujesz – przynajmniej w realiach tego filmu. Główny bohater dość szybko orientuje się, że wybuchy płaskie być nie mogą. Nie mogą również aż zbyt bardzo przypominać kwiatów (fajerwerki w japońskim zapisywane są znakami kwiat oraz ogień – 花火/hanabi) lub innych niezwykłych rzeczy – jeśli tak też się dzieje – oznacza to, iż znajduje się on w fałszywej/alternatywnej rzeczywistości.

Twórcy poświęcili naprawdę sporo czasu debacie na temat płaskości / przestrzenności wybuchów fajerwerków – nie bez powodu. Koniec końców stało się to kluczowym elementem do zrozumienia tego dzieła. Kolejną cholernie istotną sprawą jest kwestia kakeochi. Wspomina o tym główna bohaterka. W przybliżeniu oznacza to ucieczkę dwojga (najczęściej młodych) ludzi w tajemnicy, często w akcie desperacji przez niemożność zawarcia związku (sytuacja rodzinna itd). Nazuna pragnie uciec od matki i zamieszkać z Norimichim. Dlaczego ten wbrew pozorom błahy i nieistotny fakt ma znaczenie? A no dlatego, gdyż wiele osób uważa, iż Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka? posiada kompletnie otwarte zakończenie (lub nie posiada go wcale, podobnie jak sensu). Oczywiście jest to nieprawda i skojarzyć fakty można właśnie dzięki zrozumieniu terminu kakeochi. Ostatnia scena – szkoła. Ławki Nazuny oraz Norimichiego są puste. Wniosek nasuwa się sam. Szczególnie po tym, co widzieliśmy w scenie poprzedzającej (pęknięcie szklanej kuli i obraz, który Norimichi łapie w swe ręce). Scena ta ma jeszcze jedno ważna znaczenie. Bohaterowie (po pęknięciu kuli) oglądają fajerwerki (z dołu) – tym razem są one przestrzenne i wyglądają naturalnie. Sumując wszystkie informacje otrzymane wcześniej – tylko jeden wniosek się nasuwa – w tym momencie bohaterowie znajdują się już w świecie prawdziwym (lub ich rzeczywistości – jak kto woli). Podsumujmy – Norimichi łapie obraz, gdzie widzi przyszłość ze swą ukochaną + wracają oni do swojej rzeczywistości + ich ławki następnego dnia (lub w najbliższej przyszłości) są puste = Nazuna i Norimichi popełnili kakeochi. Otwarte zakończenie? Jak widać – nie. Na dodatek bardzo klarowne.

Ostatnia kwestia – scena z początku filmu w linii czasu, gdy Norimichi przegrywa wyścig pływacki. Dlaczego Nazuna chce się umówić z jego kolegą? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w dalszej części filmu, gdy opowiada ona o swej sytuacji rodzinnej, ściślej – o jej matce, która niedługo po zaginięciu ojca znajduje sobie kolejnego faceta. Widzicie tutaj analogię? Córka poszła (w tamtej rzeczywistości) śladami matki i z racji tego, iż Norimichi doznaje kontuzji, dziewczyna umawia się w desperacji z jego kolegą (mimo, że nic do niego nie czuje).

Czego mogę się uczepić? Na siłę – charakteryzacji, która w zasadzie nie istnieje (oprócz głównej pary). Nie żebym oczekiwał czegoś innego po krótkim filmie – zresztą nie to było tu ważne.

Ocena i podsumowanie

Bardzo lubię filmy tego typu, z zakończeniami, które z pozoru są do otwartej interpretacji, jednak układają się w jedną sensowną całość. Dodatkowo kapitalny klimat malej nadmorskiej miejscowości (jak już wiele razy wspominałem – uwielbiam setting w takim miejscu) i ogólne poczucie/świadomość włożonego w daną produkcję serca twórców. Dokładnie to lubiłem zawsze w studiu Shaft, to coś, co dziś prawie u nich zanikło. Na szczęście – jak widać na przykładzie tego filmu – nie do końca. Moja ocena to 9/10.

Z jakim tłumaczeniem polecam oglądać Uchiage Hanabi, Shita kara Miru ka? Yoko kara Miru ka?

 • Yuzuki – bardzo dobrze oddane kluczowe kwestie (i ogólnie dialogi). Kilka drobnych błędów gramatycznych –  jednak biorąc pod uwagę całość – spokojnie można je wybaczyć.

Zrzuty ekranu:

Ostatnia aktualizacja: 24 października 2020

  Loading...

  Kontakt

   Loading...

   Media Społecznościowe

   Szukaj