Suzuka / 涼風 (2005)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Anime Suzuka / 涼風
Suzuka

Akitsuki Yamato postanawia zmienić otoczenie. Przeprowadza z się Hirosimy do swojej ciotki, która prowadzi publiczną łaźnię dla kobiet w Tokio, by rozpocząć naukę w jednej z tamtejszych szkół średnich. Gdy dojeżdża na miejsce, wpada na pomysł, by zobaczyć jak wygląda budynek placówki, do której będzie uczęszczał. Podczas powrotu zauważa pewną dziewczynę ćwiczącą skok wzwyż, chłopak jest zauroczony jej pięknem, ale szybko zdaje sobie sprawę, że raczej nigdy jej już nie zobaczy. Jeszcze tego samego dnia dowiaduje się, że jego sąsiadka to kobieta o imieniu Suzuka. Okazuje się, że jest to dziewczyna, którą wcześniej widział. Od tej pory jego życie zaczyna się powoli zmieniać…

Oprawa audiowizualna Suzuka

Strona wizualna, stoi na dość wysokim poziomie, całość prezentuje się naprawdę pięknie i tylko udowadnia moją tezę, iż anime z lat 2002-2008 mają najpiękniejszą kreskę. Animacja jest zrealizowana na przyzwoicie, tła są ładne a postacie przyjemne dla oka. Niestety nie istnieje wydanie Blueray tego anime, więc zmuszony byłem oglądać wersję DVD (640×480). Jestem pewien, że wersja remaster wyglądała by jeszcze lepiej, jednocześnie bijąc na łeb 90% produkcji obecnie powstających (nie licząc studiów typu Kyoto Animation, Doga Kobo i Silverlink).

Ścieżka dźwiękowa jest naprawdę dobra, utwory są ciekawe i chce się do nich wracać. Oprócz muzyki tła, bardzo spodobał mi się pierwszy temat końcowy – Aoi Field. Aktorzy głosowi standardowo są rewelacyjnie dobrani do charakterów postaci.

Fabuła i bohaterowie Suzuka

Fabuła mimo, że dość przewidywalna nie powoduje znudzenia. W tym przypadku, wszystkie dwadzieścia sześć odcinków udało mi się obejrzeć w trzy dni. Na wielu stronach anime to otagowane jest jako sportowe, jednak zapewniam was, że to jest tylko tło. Twórcy przedstawiają nam historię z trzema bohaterami pierwszoplanowymi. Jak nie trudno się domyśleć, dwoje z nich to kobiety, z totalnie przeciwnymi charakterami. Suzuka to przedstawicielka wyrafinowanej, niezdecydowanej suki, okazuje wiele cech charakteru tsundere, jednak w rzeczywistości nie ma z nim nic wspólnego. Dla mnie jest to czołowy przykład antybohaterki / pasożyta w anime (ląduje tym samym na pierwszym miejscu), jej zachowania nie tłumaczy nic. Drugą postacią jest Honoka – przykład dziewczyny idealnej (mimo swoich oczywistych wad), która naprawdę stara się zmieniać na lepsze. Yamato jest typowym głównym bohaterem płci męskiej (choć ta typowość w tym przypadku w zupełności nie przeszkadza), dość niezdarny, jednak szybko odkrywa swój talent, co jest jednym z elementów jego przemiany.

Twórcy doskonale pokazują do jakiego stopnia zaślepiony może być mężczyzna, oraz jak egoistyczne i przemyślne potrafią być kobiety. UWAGA SPOILER, KLIKASZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ 

Spoiler

Istnieje naprawdę wiele serii, gdzie najlepsze dziewczyny nie mają żadnych szans w starciu typowymi tsundere. Przykłady mógłbym wymieniać w nieskończoność – White Album 2, Golden Time czy Kimi no Iru Machi – to tylko kropla w morzu. Jednak w żadnych z tych anime główne bohaterki – wybranki – nie miały do tego stopnia negatywnego charakteru (dały się po prostu lubić, nawet jeśli z początku irytowały) jak Suzuka . Jej zachowanie było wręcz porażające, jak już wspomniałem wcześniej – nazwać ją po prostu suką, to jest zbyt mało. Gwoździem do trumny była sytuacja w domu rodzinnym Yamato. Suzuka, gdy usłyszała rozmowę telefoniczną Honoki z Akitsukim, z której wynikało, że tęsknią za sobą, nagle zapragnęła dłużej zostać w Hiroszimie. Szkoda, że Yamato był na tyle głupi, iż dążył za wszelką cenę do zdobycia serca Suzuki, poświęcając i przy okazji mocno raniąc tak dobrą dziewczynę jaką była Honoka

[collapse]

Ocena i podsumowanie

Podsumowując, seria ta wywarła na mnie pozytywne wrażenie, mimo iż praktycznie od początku wiadomo było jakie będzie zakończenie. Odcinki były ciekawie skonstruowane, co powodowało, typowy efekt w tego typu serialach: a jeszcze jeden, nie to już ostatni, jutro nie wstanę, albo jednak jeszcze jeden. Myślę, że ocena 8/10 będzie sprawiedliwa.

Wspomnieć należy także o tym, że serial jest adaptacją tylko siedemdziesięciu rozdziałów mangi (ze 171), także jeśli kogoś interesują dalsze losy bohaterów, to ma przed sobą sporo do przeczytania.

Podobne serie

  • Kimi no Iru Machi
  • Kimi ga Nozomu Eien
  • Golden Time

Galeria

Ostatnia modyfikacja:
30 listopada 2022
Last modified:
30 listopada 2022