Nakatomi Youka zostaje wytypowana do inauguracji otwarcia sieci 7G, która ma zmienić świat i sposób, w jaki ludzie się ze sobą komunikują. Niestety podczas uroczystości, coś poszło nie tak i urządzenie zarządzające całym systemem realnie zmieniło życie wszystkim ludziom na Ziemi. Od tej pory ludzie po 21 roku życia zamieniają się w zwierzęta, utrzymując jednak w znaczny sposób ludzką świadomość i instynkty. Znaczna część obszarów lądowych została przemodelowana, usługi i dobra będące wcześniej normą zostały bardzo ograniczone lub całkowicie wyeliminowane.
Po dwóch latach od tego wydarzenia Chikura Shizuru wraz ze swoimi koleżankami wciąż poszukują swojej znajomej, która zaginęła tuż po nieudanej inauguracji. Dziewczyna przez przypadek uczy się od byłego kolejarza obsługi elektrycznej lokomotywy i postanawia wyruszyć na poważniejsze poszukiwania, udając się w długą podróż jednym z porzuconych składów kolejowych.
Oprawa audiowizualna Shuumatsu Train Doko e Iku? (2024)
Wideo
Shuumatsu Train Doko e Iku? to oryginalny projekt studia EMT Squared. Ogólnie rzecz biorąc, od strony wizualnej seria ta wyglądała naprawdę ładnie. Projekty postaci są pełne detali, podobnie zresztą jak całe otoczenie. Jedyne czego mogę się przyczepić to sceny z udziałem taboru kolejowego, które zrealizowane z pomocą modeli 3D.
Oprócz tego warto nadmienić, że animacja postaci i emocji, które oddawały, cechowała się dużą dynamiką i bardzo uprzyjemniała oglądanie każdego odcinka.
Dźwięk
W obsadzie znaleźć możemy bardzo popularne nazwiska. Wiele z nich znajduje się na liście moich ulubionych aktorek głowowych. Między innymi Touyama Nao, Saitou Chiwa, Shimoji Shino, Anzai Chika, Waki Azumi, Iguchi Yuka czy Kitamura Eri. Anime to pełne jest szybkich, dynamicznych i nacechowanych emocjami dialogów. To dzięki tym seiyuu oraz reżyserom słuchało tego się z taką przyjemnością i satysfakcją.
Ścieżka dźwiękowa również stanowi unikalną cechę tego serialu. Wiele utworów zawartych w soundtracku to nie jest zwykłe przygrywanie w tle. Raczej są to bardzo ciekawe aranżacje, do których będzie się przyjemnie wracać również poza serialem. Na uwagę zasługują również utwory użyte w openingu (Nakashima Rei – GA-TAN GO-TON) i endingu (Rokudenashi – EUREKA). Oba wylądowały permanentnie na moich playlistach.
Fabuła i bohaterowie Shuumatsu Train Doko e Iku? (2024)
Wstęp
Shuumatsu Train Doko e Iku? to kolejna seria, która miała premierę wiosną 2024. Zainteresowała mnie wstępnie z kilku powodów. Między innymi dlatego, że była oryginalnym projektem oraz jej tematyką były podróże pociągiem po świecie, który nie do końca można określić jako post-apo. Dla mnie to zaleta, ponieważ klasyczne światy post-apo nie za bardzo do mnie przemawiają. Powiem szczerze, że przez znaczną część pierwszego odcinka byłem dość zniechęcony. Spodziewałem się czegoś zupełnie innego niż całkowity zlepek losowych scen. Miałem wrażenie, że twórcy zbyt bardzo próbowali wymusić unikalność i kreatywność ich dzieła. Do tego niektóre ujęcia z grafiką 3D mocno kontrastowały z naprawdę ładnie wykonanymi tłami. Ostatnie kilka minut jednak przywróciły nadzieję na to, że jednak wszystko będzie sprowadzone na właściwe… tory.
Krótko o fabule Seiyuu Radio no Uraomote (2024)
Nakatomi Youka zostaje wytypowana do wzięcia udziału w inauguracji otwarcia sieci 7G. Technologia ta ma zmienić świat i sposób, w jaki ludzie się ze sobą komunikują. Niestety podczas uroczystości, coś poszło nie tak i urządzenie zarządzające całym systemem dosłownie zmieniło życie wszystkim ludziom na Ziemi. Od tej pory ludzie po 21 roku życia zamieniają się w zwierzęta, utrzymując jednak w znaczny sposób ludzką świadomość i instynkty. Znaczna część obszarów lądowych została przemodelowana, usługi i dobra będące wcześniej normą zostały bardzo ograniczone lub całkowicie wyeliminowane.
Po dwóch latach od tego wydarzenia Chikura Shizuru wraz ze swoimi koleżankami wciąż poszukują swojej znajomej, która zaginęła tuż po nieudanej inauguracji. Dziewczyna przez przypadek uczy się od byłego kolejarza obsługi elektrycznej lokomotywy. Postanawia wyruszyć na poważniejsze poszukiwania, udając się w długą podróż jednym z porzuconych składów kolejowych. Zabiera ze sobą Nadeshiko, Remi, Akirę oraz psa Pochi.
Dość szybko po rozpoczęciu podróży, bohaterki zdają sobie sprawę z tego, że inne obszary dotknęły całkowicie inne anomalie niż zamiana w zwierzęta. Dodatkowo odległości między poszczególnymi dzielnicami Tokio zwiększyły się na tyle, że nie jest możliwe dotarcie do nich piechotą.
Bohaterowie
Główna paczka bohaterek, w których skład wchodzą Shizuru, Nadeshiko Remi i Akira to mieszanka całkowicie różnych charakterów. Shizuru dość poważnie podchodzi do swoich planów odnalezienia swojej przyjaciółki o imieniu Youka. Kieruje nią poczucie winy – nie potrafi sobie wybaczyć słów, które wypowiedziała do niej w złości. Ponadto jej determinacja sięga tak wysokich poziomów, że gotowa jest wyruszyć w podróż sama. Remi natomiast to typ lekkoducha. Działa pod wpływem emocji i chwili, bez zastanowienia się nad konsekwencjami. Jest jednak bardzo przyjazna i na swój sposób troszczy się o swoje przyjaciółki. Akira ma kompleks dotyczący jej wzrostu, dlatego stara się za wszelką cenę sprawiać wrażenie dorosłej i racjonalnej. Nie trudno się domyślić, że bardzo często jej to po prostu średnio wychodzi. Nadeshiko jest dobroduszna i niezwykle dobrze wychodzi jej rozwiązywanie problemów poprzez łagodzenie sytuacji na różne sposoby.
Bohaterki wzajemnie się uzupełniają swoimi charakterami. Różnice w postrzeganiu przez nie świata sprawiają, że udaje im się realizować plan podróży i wychodzić z większości sytuacji bez szwanku. Ponadto sporadyczne kłótnie między nimi, paradoksalnie zbliżają je jeszcze bardziej do siebie i wzmacniają ich więzi.
Inne postacie
W każdym odcinku pojawia się wiele nowych bohaterów. Najczęściej są to postacie epizodyczne, które nie powracają w kolejnych odcinkach. Nie oznacza to jednak, że każda nowa postać poznana przez dziewczyny podróżujące pociągiem odchodzi w zapomnienie. Co najmniej kilka postaci drugoplanowych miało realny wpływ na przebieg wydarzeń.
Treść serialu
Shuumatsu Train Doko e Iku? opowiada historię czterech przyjaciółek, które wyruszyły w podróż w całkiem nieznany świat. Niemal każdy odcinek przedstawia kolejny przystanek pociągu na linii Seibu Ikebukuro. Ma ona początek właśnie w Ikebukuro, kończy się w Agano. Dziewczyny przemierzają stacje w odwrotnej kolejności, zaczynając od Agano, gdyż Ikebukuro jest celem ich wyprawy. Właśnie tam Youka widziana była po raz ostatni.
Każde odwiedzone przez nie miejsce okazuje się dotknięte innym fenomenem. W jednym ludzie zamienieni są w zombie, w innym odwiedzają miniaturową wersję świata, natomiast w kolejnym ludzie żyją w symbiozie z grzybami, które porastają ich głowy. Twórcy scenariusza bez wątpienia zadbali o to, by można było zachwycić się owocami ich kreatywnej pracy. Wiele pomysłów naprawdę przypadło mi do gustu, autentycznie mnie zaskoczyło i pozwoliło szybko zapomnieć o wstępnych mieszanych uczuciach, które wywołał we mnie odcinek startowy. Miłym dodatkiem jest też ładnie zrealizowany fanserwis w wielu miejscach. Mowa tu zarówno o wdziękach bohaterek, jak i dość dobrze odwzorowanym sposobem prowadzenia składu pociągu, czy samych modeli składu.
Warto nadmienić, że skład pociągu, którym przemieszczają się bohaterki, dość wiernie odwzorowuje rzeczywisty model zespołu trakcyjnego poruszającego się na liniach podmiejskich Tokio. Mowa tutaj o Seibu 2000, który pierwszy raz pojawił się na torach pod koniec lat 70. Pierwsze informacje o rozpoczętych pracach nad Shuumatsu Train Doko e Iku? zostało podane w dniu 150 rocznicy otwarcia pierwszej linii kolejowej w Japonii.
Shuumatsu Train Doko e Iku? (2024) – Ocena i podsumowanie
Gdy tylko zobaczyłem pierwszy PV Shuumatsu Train Doko e Iku? widziałem, że na pewno seria wleci do listy oglądanych podczas jej premiery. Oryginalne serie często mają spore problemy z utrzymaniem odpowiedniego pacingu i odpowiednim zaangażowaniem widza w losy bohaterów. W tym przypadku realizacja całości również nie odbyła się w sposób perfekcyjny (a tutaj odniesieniem do niemal bezbłędnej realizacji niech będzie P.A. Works i większość ich oryginalnych projektów). Końcówka (nie myląc z zakończeniem) pozostawiała wiele do życzenia. Nie chodzi mi tutaj nawet na maksymalnie przerysowanego, wręcz komicznego antagonistę, który stworzony był w ten sposób celowo. Ostatnie wydarzenia przed samym zakończeniem po prostu nie były aż tak satysfakcjonujące, jak poprzedzające go odcinki. W finale historii twórcom udało się jednak dość zgrabnie wybrnąć ze wspomnianych problemów, przedstawiając ciekawe zakończenie, którego się po prostu nie spodziewałem.
Zdecydowaną zaletą Shuumatsu Train Doko e Iku? jest bez wątpienia motyw podróży pociągiem. Fani tego środka transporu z pewnością poczują się jak w domu. Nie można również nie podkreślić doskonałej pracy aktorów głosowych. Anime to zdecydowanie warte jest obejrzenia, mimo iż raczej nie wymieniłbym go na liście pozycji esencjonalnych.
Finalny werdykt
Final evaluation
Z jakim tłumaczeniem polecam oglądać Shuumatsu Train Doko e Iku?
- Crunchyroll – jeden z przykładów, jak powinny być realizowane oficjalne tłumaczenie (oraz tego, że – jak widać – jakoś się da). Może nie było to tłumaczenie perfekcyjne, ale jak najbardziej godne polecenia.