Ryuugajou Nanana no Maizoukin / 龍ヶ嬢七々々の埋蔵金 (2014)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

anime Ryuugajou Nanana no Maizoukin
Ryuugajou Nanana no Maizoukin

Siedmiu studentów-geniuszy, znanych Wielką Siódemką utworzyło projekt, który miał na celu zbudowanie sztucznej wyspy o nazwie Nanae. Dwanaście lat później wyspa posiada już sto tysięcy mieszkańców, z czego osiemdziesiąt procent stanowią studenci. Początek serialu ma miejsce w momencie, gdy na wyspę trafia Juugo Yama, uczeń, którego wyrzekł się jego ojciec. Pierwszego dnia pobytu,  Juugo odnajduje swoje mieszkanie, zostaje zaprowadzony do wynajętego pokoju, po czym odkrywa, że nie jest on jedynym lokatorem. Pomieszczenie zamieszkuje duch zamordowanej dziesięć lat wcześniej Nanany Ryugajo – głównej pomysłodawczyni projektu wyspy Nanae.

Mam mieszane uczucia w stosunku do oprawy wizualnej. Postacie wyglądają ładnie, nawet bardzo ładnie. Ich animacja zrealizowana jest na wysokim poziomie, tła są wystarczająco szczegółowe, jednak nie umiem przeboleć takiego stężenia obiektów i animacji 3D, która zawsze wygląda koszmarnie, nawet gdy na jej realizacje poświęca się sporo czasu i pieniędzy. Pojazdy są pełnymi modelami 3D (samochody, tramwaje itp), wszelkie animacje mechanizmów, zmian w terenie czy pomieszczeniu także są realizowane w pełnym 3D. Pewnie były duże cięcia kosztów, dlatego twórcy się na to zdecydowani – jak wiadomo standardowa animacja 2D pochłania o wiele więcej czasu i pieniędzy. Niestety 3D jest dużym minusem dla wymagających widzów.

Ścieżka dźwiękowa jest ciekawa, kilka utworów mocno wpada w ucho, aktorzy głosowi także stanęli na wysokości zadania, ale to akurat jest już pewnym standardem w anime (mało kiedy słyszy się źle podłożone głosy).

Ryuugajou Nanana no Maizoukin, czy inaczej Nanana’s Buried Treasure jest kolejnym tytułem, który został przeze mnie pominięty z ramówki telewizyjnej (wiosna 2014), w zasadzie w tym przypadku także nie wiem dlaczego go pomiąłem. Produkcja ta kładzie główny nacisk na gatunek (o czym mało kto wspomina) mystery, inaczej mówiąc tajemnice. Mamy wyspę, na której umieszczone są różne przedmioty dające użytkownikowi nadnaturalne zdolności (na przykład okulary, dzięki którym można czytać w myślach innych ludzi, kamień, umożliwiający sprawdzenie czy ktoś nas okłamuje gdy spojrzymy przez niego, czy dzwonek, który potrafi wywołać deszcz na danym obszarze). Obiekty te nazwane są Nanana’s Collection (celowo użyłem oryginalnego okreslenia, ponieważ Kolekcja/ Zbiór Nanany brzmi po prostu głupio), znajdują się one w pokojach-łamigłówkach – zwanych ruinami, umieszczonych w rożnych miejscach na wyspie. Główny bohater – Juugo Yama decyduje się pomóc Nananie – duchowi uwięzionemu w  jego pokoju – w odnalezieniu jej zabójcy, ułatwić to zadanie mają mu skarby znalezione na wyspie. Jak nie trudno się domyśleć – zainteresowanych magicznymi przedmiotami jest wielu, więc Juugo nie ma łatwego zadania. Oprócz gatunku mystery znajdziemy tutaj także trochę komedii, która o dziwo jest dość stonowana i nie prymitywna. Na fanserwis twórcy zdecydowali się tylko w pierwszych dwóch odcinkach – nie jest to nic nachlanego (czy jest to plusem czy minusem, odpowiedzieć sobie trzeba samemu – ja nie jestem przeciwny fanserwisowi, o ile jest dobrze wprowadzony). Wbrew temu, co możemy znaleźć na różnych stronach typu filmweb czy MAL – romansu nie ma tutaj praktycznie wcale.

Nanana’s Buried Treasure to raczej lekka seria, którą bardzo przyjemnie się ogląda, fabuła jest ciekawa, co powoduje, że nie ma żadnego problemu, aby obejrzeć to w całości za jednym zamachem. Nie oczekiwałem od tego tytułu niczego nadzwyczajnego, natomiast otrzymałem bardzo wiele. Jedynym minusem oprócz dużej ilości ujęć z animacją 3D jest mała liczna odcinków. Anime to posiada ich tylko jedenaście – głównej serii, oraz sześć odcinków specjalnych dołączanych do wydania BlueRay, jednak każdy z nich trwa tylko pięć minut, więc na dobrą sprawę czasowo jest to jeden odcinek zwykły.

Seria ta ma otwarte zakończenie, mam szczerą nadzieję, że twórcy, mimo nie dużej popularności tego anime, zdecydują się na ekranizację dalszej części powieści w postaci drugiego sezonu.

Moja ocena to 8/10. Jeden punkt został obniżony za stanowczo zbyt wielkie stężenie animacji i obiektów 3D.

Poniżej zrzuty:

Ostatnia modyfikacja:
30 listopada 2022
Last modified:
30 listopada 2022