Anime lato 2020
Mamy koniec czerwca, także pora napisać coś o nadchodzącym sezonie anime lato 2020, w którym ma premierę kilka wyczekiwanych miesiącami, a nawet latami kontynuacji.
Na samym początku, krótkie podsumowanie poprzedniego sezonu. Polecam zapoznać się z podlinkowanym wpisem, gdyż tutaj wymienię w wielkim skrócie tylko kilka najlepszych z najlepszych serii.
- Kakushigoto – genialnie zrealizowany komediodramat ze świetnymi bohaterami.
- Yesterday wo Utatte – w obecnych czasach rzadko widzi się tak dobre melodramaty, dlatego jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika gatunku – z jednym zastrzeżeniem – polecam skończyć oglądanie na odcinku 10, a następnie dokończyć mangę.
- Otome Game no Hametsu Flag shika Nai Akuyaku Reijou ni Tensei shiteshimatta… – bez zaskoczenia – studio Silverlink po raz kolejny udowadnia, że są świetni w opowiadaniu tego typu historii.
Rozczarowanie sezonu?
–
Wstępne oczekiwania dla sezonu anime lato 2020
Chciałbym zaznaczyć, że wpis ten będzie uzupełniany w miarę premier pierwszych odcinków. Standardowo będą dostępne opisy, moja opinia oraz zrzuty ekranu, więc polecam zaglądać tu częściej. PV (preview video/trailery) znajdują się na liście pod następnym nagłówkiem. Autorem obrazka użytego wyżej jest Any.
Sezon lato 2020 to tak naprawdę wiosna 2020. Wiele serii zostało przerwanych w trakcie emisji lub przełożonych zaraz przed premierą na lato, dlatego sporo tytułów się tutaj powtórzy. Dodatkowo ramówka wygląda dość ubogo (jeśli chodzi o ilość premier względem poprzednich lat).
Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru. Kan – o tak, w końcu doczekałem się trzeciego sezonu. Mam nadzieję, że się nie zawiodę. Adaptacją ponownie zajmuje się studio feel. Sword Art Online: Alicization – War of Underworld 2nd Season – tutaj tłumaczyć chyba nie muszę, fani czekają z niecierpliwością, hejterzy i tak nie będą oglądać. Studio pozostaje bez zmian (A-1 Pictures). Houkago Teibou Nisshi – Nie, żeby mnie wędkarstwo interesowało (wręcz przeciwnie), aczkolwiek już nie raz przekonałem się, że na Doga Kobo mogę liczyć. Po trzech odcinkach, które pokazano wiosną – nie mogę się doczekać następnych. Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu 2nd Season – mam nadzieję, że będzie nam dane w końcu obejrzeć ten tytuł latem to takiej obsuwie. Bez zmian – studio White Fox. Kanojo, Okarishimasu – zapowiada się naprawdę przyjemny romans studia TMS Entertainment. PV prezentuje się ślicznie, do tego ta obsada! Amamiya Sora, Yuuki Aoi, Touyama Nao i Takahashi Rie. Warto się tym tytułem zainteresować choćby z tego względu. Uzaki-chan wa Asobitai! – widziałem, że sporo ludzi poleca materiał źródłowy, z którym sam niestety nie miałem jeszcze okazji się zapoznać. Dodatkowo nie widziałem jeszcze żadnego anime stworzonego przez studio ENGI, więc mam kolejny powód aby tym bardziej zainteresować się tą serią. Lapis Re:LiGHTs – muzyczna seria o grupie idolek studia Yokohama Animation Lab. W obsadzie widzę sporo mało popularnych nazwisk oraz kilka debiutów, których jestem bardzo ciekawy. Dokyuu Hentai HxEros – po tym jak przeczytałem „This series is a great mix of To Love-ru with Shinmai Maou no Testament” po prostu nie mogłem odpuścić tego tytułu, mimo iż Project No.9 nadal traktuję z rezerwą. Maou Gakuin no Futekigousha: Shijou Saikyou no Maou no Shiso, Tensei shite Shison-tachi no Gakkou e – tutaj strzał na chybił-trafił ze względu na studio Silverlink. Peter Grill to Kenja no Jikan – komedia, ecchi, fantasy od Wolfsbane, czyli nowouformowanego studia? Biorę, bo jakoś pusto w tym temacie (szczególnie jeśli chodzi o dobre tytuły tego typu) po zamknięciu Xebec. Szkoda, czas odcinka to nie pełen format (15 minut). Deca-Dence – kompletny strzał, PV wygląda interesująco. Nie widziałem jeszcze niczego od studia Nir, sprawdzę – może akurat będzie to coś ciekawego, tym bardziej, iż jest to oryginalna historia.
Jeszcze dwie sprawy:
- Dlaczego opisy zawsze zaczynam od strony wizualnej? Dlatego ponieważ jest to zazwyczaj pierwsza rzecz, którą widzimy i szczególnie w przypadku pierwszych odcinków – zapada w pamięć.
- Dlaczego nie opisuję/oglądam serii X? Przecież jest taka super i w ogóle. Nie wiem co teraz będzie komercyjnym hitem, ale skoro nie wymieniłem tego w moim wpisie, to znaczy, że kompletnie mnie to anime nie obchodzi. Nie wymieniam takich serii ponieważ szkoda mi czasu, żeby je oglądać – tym samym ich nie polecam – ponieważ jak już wiele razy wspomniałem – polecam tylko to, co mnie interesuje.
Właściwe wstępne podsumowanie sezonu anime lato 2020
Czas na właściwe wstępne podsumowanie sezonu anime lato 2020, zaczynając od serii, których oczekuję najbardziej, kończąc na tych, mi obojętnych (część z nich może okazać się kompletną stratą czasu – gdyby tak się stało, tytuł będzie przekreślony poniżej – jeśli zdarzy się sytuacja, iż seria wyląduje w porzuconych już po pierwszym odcinku, nie będę jej wcale recenzował). Krótkich serii nie będę opisywać (tych z odcinkami do 8 minut), mimo iż je wymienię (chyba że coś wyjątkowo mi się spodoba). Może się również zdarzyć, że pewne tytuły zostaną dopisane:
- Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru. Kan / やはり俺の青春ラブコメはまちがっている。完 | ([video_lightbox_youtube video_id=”V_Cvvl1fVBE&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru. Kan PV”])
- Sword Art Online: Alicization – War of Underworld 2nd Season | ([video_lightbox_youtube video_id=”c73jgYsW-rk&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Sword Art Online: Alicization – War of Underworld 2nd Season PV”])
- Houkago Teibou Nisshi / 放課後ていぼう日誌 | ([video_lightbox_youtube video_id=”I-4fzURroFw&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Houkago Teibou Nisshi PV”]) ([video_lightbox_youtube video_id=”PAvLwvItvts&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV2″ description=”Houkago Teibou Nisshi PV2″])
- Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu 2 / Re:ゼロから始める異世界生活2 | ([video_lightbox_youtube video_id=”PzOr_5bSdQU&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu 2 PV”])
- Kanojo, Okarishimasu / 彼女, お借りします | ([video_lightbox_youtube video_id=”CiD5iGHQiXU&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Kanojo, Okarishimasu PV”])
- Lapis Re:LiGHTs | ([video_lightbox_youtube video_id=”eklMZWM9YP0&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Lapis Re:LiGHTs PV”])([video_lightbox_youtube video_id=”B4_0bbAnxGc&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Lapis Re:LiGHTs PV”])([video_lightbox_youtube video_id=”B4_0bbAnxGc&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV3″ description=”Lapis Re:LiGHTs PV”])
- Uzaki-chan wa Asobitai!/宇崎ちゃんは遊びたい! | ([video_lightbox_youtube video_id=”dM-KXdVv49s&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Uzaki-chan wa Asobitai! PV”])([video_lightbox_youtube video_id=”IfJXv7_kXZY&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV3″ description=”Uzaki-chan wa Asobitai! PV”])([video_lightbox_youtube video_id=”PBvd29TjxYw&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV4″ description=”Uzaki-chan wa Asobitai! PV”])
- Dokyuu Hentai HxEros / ド級編隊エグゼロス | ([video_lightbox_youtube video_id=”ZZGYikACx1Q&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Dokyuu Hentai HxEros PV”])
- Deca-Dence | ([video_lightbox_youtube video_id=”OziblTliUbw&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Deca-Dence PV”])
Maou Gakuin no Futekigousha: Shijou Saikyou no Maou no Shiso, Tensei shite Shison-tachi no Gakkou e / 魔王学院の不適合者 ~史上最強の魔王の始祖、転生して子孫たちの学校へ通う~ | ([video_lightbox_youtube video_id=”eLUC7j_ques&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Maou Gakuin no Futekigousha: Shijou Saikyou no Maou no Shiso, Tensei shite Shison-tachi no Gakkou e PV”])- Peter Grill to Kenja no Jikan / ピーター・グリルと賢者の時間 | ([video_lightbox_youtube video_id=”g0YFdxOvcxk&rel=0″ width=”1200″ height=”700″ anchor=” PV1″ description=”Peter Grill to Kenja no Jikan PV”])
Pozostałości z poprzednich sezonów:
- Toaru Kagaku no Railgun T
- Fruits Basket 2nd Season
Jeszcze raz przypominam o fakcie, że opisy, zdjęcia i moje opinie pojawiać będą się na bieżąco, w miarę
Jeszcze raz przypominam o fakcie, że opisy, zdjęcia i moje opinie pojawiać będą się na bieżąco, w miarę ukazywania się pierwszych odcinków. Kolejność opisów poniżej = kolejność premier odcinków. Pełną ramówkę sezonu anime lato 2020 można znaleźć np tutaj.
Podobnie jak we wpisie dotyczącym poprzedniego sezonu, pod opisem danego anime pojawi się moja ocena (według schematu dostępnego poniżej) po pierwszym oraz ostatnim odcinku:
Tak – uważam, iż dana produkcja jest warta uwagi.
Nie do końca – w przypadku pierwszego odcinka zazwyczaj znaczyć to będzie, że nie zostało w nim ukazana wystarczająco wiele fabuły, by polecić daną serię. W przypadku szóstego – seria jest przeciętna i można ją pominąć.
Nie – nie polecam, szkoda czasu.
Tak jak w poprzednim sezonie, będę także informować o jakości tłumaczenia. Gdy do danej serii będzie istniała lepsza alternatywa dla oficjalnych subów, pochodzących od Crunchyroll czy Funimation (a tym samym i HorribleSubs), to pojawi się stosowna notka po wrażeniach z pierwszego odcinka.
Opisy, zrzuty oraz opinie sezon anime lato 2020
Houkago Teibou Nisshi / 放課後ていぼう日誌
Tsurugi Hina przeprowadza się do małej nadmorskiej miejscowości by zacząć naukę w tamtejszej szkole średniej. Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku poznaje dziewczynę o imieniu Yuuki, która okazuje się być uczennicą tej samej placówki, do której ona sama ma uczęszczać. Ze względu na braki w klubie wędkarskim Yuuki podstępem zdobywa podpis Hiny pod formularzem zgłoszeniowym. Kilka dni później, po inauguracji roku zmieszana Hina postanawia złożyć rezygnację z członkostwa, ze względu na inne zainteresowania…
Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak – kolejna bardzo dobra propozycja od Doga Kobo tego sezonu. Świetna oprawa wizualna (przepiękne tła, kreatywna animacja), rewelacyjne aktorstwo głosowe i przede wszystkim wzorowa reżyseria. Mnie osobiście tematyka wędkarstwa kompletnie nie interesuje, mimo wszystko jestem bardzo zainteresowany obejrzeniem kolejnych odcinków. Na uwagę zasługuje również genialny utwór z openingu (użyty jako ending w startowym epizodzie) oraz klimatyczna ścieżka dźwiękowa. Czekam na więcej!
Polecam oficjalne napisy od Muse Asia. O niebo lepsze tłumaczenie (niż Funimation).
Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – pozycja obowiązkowa dla każdego fana slice of life.
Finalna ocena: 8/10.
Dokyuu Hentai HxEros / ド級編隊エグゼロス
Od pięciu lat trwa inwazja obcych na Ziemię. Przerażające stwory Kiseishuu żywią się energia seksualną ludzi, którzy zostają w ten sposób pozbawieni jakichkolwiek emocji i chęci życia. Jedna z pierwszych ofiar to Hoshino Kirara – miłość z lat dzieciństwa chłopaka zwanego Enjou Retto. Po tych wydarzeniach postanowił on zrobić wszystko by pomścić swą przyjaciółkę. Po pewnym czasie zasila szeregi wojowników używających urządzeń zwanych HxEros, które wykorzystują energię seksualną użytkownika do walki z Kiseishuu.
Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak – przez pierwsze minuty zastanawiałem się co ja w ogóle oglądam, jednak po ukończeniu startowego odcinka stwierdzam, że seria może być całkiem przyjemna. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę jakość rysunku i samej animacji. Na chwilę obecną nie mam wygórowanych oczekiwań względem tego tytułu, lecz na pewno z przyjemnością obejrzę kolejne odcinki. Podobno w przyszłym tygodniu pojawić się ma wersja bez cenzury (i może jakieś lepsze tłumaczenie, gdyż amerykański Aniplex pokazał to co zwykle, czyli dno), także warto zaczekać.
Czy polecam po ostatnim odcinku? Nie do końca – Mimo, iż ogólna jakość rysunku stoi na wysokim poziomie, a bohaterowie napisani byli całkiem przyzwoicie, seria ta nie potrafiła utrzymać mojej uwagi wystarczająco.
Finalna ocena: 6/10.
Lapis Re:LiGHTs
Tiara postanawia kontynuować edukację w prestiżowej szkole magicznej w mieście Mamkestelle, co wiąże się z koniecznością przeprowadzki oraz sporym sprzeciwem ze strony jej starszej siostry. Dziewczyna nie daje jednak za wygraną i stawia na swoim. Po długiej podróży, na miejscu spotyka swoją przyjaciółkę Rosettę, która następnie zostaje przydzielona jako jej przewodniczka. Tiara dowiaduje się, że uczennice współpracują tutaj ze sobą w grupach, a ona sama została przydzielona do grupy o nazwie Lapis.
Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak – świat fantasy dość niecodzienny setting dla serii o idolkach. Dodatkowo jestem zaskoczony walorami artystycznymi tego tytułu, ponieważ całość wygląda naprawdę świetnie. Do tego reżyseria i charakteryzacja postaci to również wysoka półka, przez co łatwo było mi się związać z bohaterkami już od pierwszego odcinka. Mam nadzieję, że taki poziom się utrzyma także w kolejnych epizodach. Na chwilę obecną – nie mogę się doczekać kolejnych odcinków.
Jako alternatywa dla okropnego tłumaczenia od funimation jest Muse Asia (których zawsze serdecznie polecam) oraz TouyaSubs. Obie opcje są o niebo lepsze od oficjalnego tłumaczenia funimation, jednak mnie osobiście skrypt od Muse Asia pasuje bardziej.
Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – całkiem ciekawy świat, przemiłe bohaterki i znaczny focus na wydarzeniach z codziennego życia. Większość insert songów trzyma wysoki poziom, podobnie jak jakość samej animacji (pomijając występy scenowe w 3D)
Finalna ocena: 7/10.
Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu 2 / Re:ゼロから始める異世界生活2
Natsuki Subaru właśnie wychodzi ze sklepu spożywczego i ostatnią rzeczą jakiej by się spodziewał jest przeniesienie do innego świata, co właśnie miało miejsce. Zagubiony Subaru zaczyna błąkać się po wielkim mieście, po wejściu w wąską alejkę zostaje zaatakowany przez kilku drobnych oprychów, jednak na ratunek mu rusza piękna srebrnowłosa dziewczyna. Wkrótce po tym dowiaduje się, iż skradziono jej pewien ważny przedmiot. Natsuki w ramach podziękowania deklaruje chęć pomocy w poszukiwaniu złodzieja. Jeszcze tego samego dnia natrafiają na jego trop i pod osłoną nocy decydują się przeszukać opuszczony magazyn. Niestety chwilę po wejściu Subaru ze swoją towarzyszką zostają zamordowani, jednakże szybko odzyskuje on świadomość w znanej już scenerii. Wydarzenia z dnia poprzedniego zaczynają się niespodziewanie powtarzać, czego efektem jest jego ponowna śmierć…
Sezon 2
Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak – nie wiem czy to kwestia startowego odcinka, ale mam wrażenie, że walory artystyczne wzrosły względem pierwszego sezonu. Wszystko wygląda naprawdę ładnie, a ilość detali robi wrażenie. Jak już pisałem w recenzji sezonu pierwszego, nie jestem fanem Emilii, ale aktorka głosowa użyczająca jej głosu (czyli nie kto inny niż Takahashi Rie) ma naprawdę anielski głos.
Warto nadmienić, że nawet oficjalne tłumaczenie od CR stoi na bardzo wysokim poziomie (zwłaszcza jeśli porówna się do tego, czym zalewa nas ostatnimi czasy Funimation…).
Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – drugi sezon podobał mi się nawet bardziej niż i tak już genialny pierwszy. Nie mogę się doczekać kontynuacji w sezonie zimowym 2021.
Finalna ocena: 10/10.
Deca-Dence
Minęło wiele lat od niespodziewanego ataku Gadoll – obcych form życia, które dokonały niemal całkowitej eksterminacji rasy ludzkiej. Garstka ocalałych zbudowała olbrzymią mobilną fortecę Deca-Dence, jednocześnie mierząc się z niekończącymi się falami ataków ze strony Gadoll.
Mieszkańcy Deca-Dence już od najmłodszych lat dzieleni są na dwie grupy. Gears – wojownicy walczący na co dzień z Gadoll oraz Tankers – cała reszta, niekwalifikująca się do walki. Pewnego dnia, dziewczyna zakwalifikowana jako Tanker o imieniu Natsume zostaje skierowana do pracy pod zwierzchnictwem mężczyzny zwanego Kaburagi, odpowiedzialnego za naprawę opancerzenia Deca-Dence.
Czy polecam po pierwszym odcinku? Nie do końca – jakoś nie czuję tego świata. Nigdy nie byłem fanem opowieści o przetrwaniu gatunku ludzkiego i walce z obcym najeźdźcą w takiej formie (gdzie dodatkowo rozlewają się litry krwi, a pierwszą rzeczą którą widzę jest śmierć rodzica, którego po latach dziecko chce pomścić). Dodatkowo absolutnie nie polepsza sytuacji stężenie okropnej grafiki 3D używanej w każdej scenie gdzie dzieje się na ekranie trochę więcej. Co gorsza, mocno kontrastuje to z resztą scen, gdzie animacja postaci i tła są naprawdę ładne. Nie spisuję jeszcze całości na straty, zastosuję tutaj standardową regułę trzech odcinków.
Czy polecam po ostatnim odcinku? Nie – nie byłem w stanie ukończyć tej serii, dlatego też pozostawiam bez oceny.
Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru. Kan / やはり俺の青春ラブコメはまちがっている。完
Hikigaya Hachiman ma specyficzny pogląd na życie, kiedy widzi wiecznie uśmiechniętych znajomych z klasy, pierwszymi słowami przychodzącymi mu do głowy na określanie ich są : banda idiotów i zakłamanych pozerów. Oczywiście jego sposób bycia skutkuje tym, że ludzie unikają kontaktu z nim (a on sam raczej nie rozpacza z tego powodu)
Wychowawca widząc to, zastanawia się w jaki sposób pomóc Hikigayi. W końcu zmusza go do przystąpienia do klubu wolontariatu, zajmującego się rozwiązywaniem problemów innych uczniów, którego jedynym członkiem jest najbardziej atrakcyjna dziewczyna w szkole – Yukinoshita Yukino.
Sezon 3
Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak – różnica w jakości rysunku pomiędzy pierwszym, a drugim sezonu była znaczna na korzyść sequelu (nastąpiła zmiana studia). Mam wrażenie, że to, co zobaczyłem w pierwszym odcinku sezonu trzeciego było jeszcze wyższej jakości – mam nadzieję, że studio feel będzie w stanie utrzymać taki poziom do samego końca. Odnośnie samej treści – po pięciu latach w końcu doczekałem się kontynuacji. Atmosfera pozostaje bez zmian, podobnie jak świetna reżyseria postaci i dialogi. Nie mogę się doczekać kolejnych odcinków (choć już teraz wiem, że będę musiał na szybko obejrzeć ponownie sezon drugi, ponieważ przez te długi pięć lat sporo detali zdążyłem zapomnieć).Odnośnie tłumaczenia – napisy od LiterallyWho są naprawdę dobre i mam nadzieję, że nie zakończy on swojej pracy na pierwszym odcinku. Niestety autor wycofał się z tego projektu, ale z czystym sumieniem mogę polecić napisy od MTBB (koniecznie 2 ścieżka).
Jakby ktoś chciał przypomnieć sobie sezon drugi, to zdecydowanie najlepszą opcją jest oficjalne tłumaczenie od CrunchyRoll (można się zainteresować wydaniem od SallySubs, gdzie użyto tego tłumaczenia).
Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – mimo, iż mój statek zatonął, nie mogę powiedzieć niczego złego o zakończeniu, które zrealizowano naprawdę dobrze. Trzeci sezon trzymał poziom poprzednich.
Finalna ocena: 9/10.
Uzaki-chan wa Asobitai!/宇崎ちゃんは遊びたい!
Sakurai Shinichi ceni sobie ciszę i przestrzeń osobistą. Liczy na to, że przeżyje swoje lata studenckie w spokoju. W dniu rozpoczęcia drugiego roku wita go pewna dziewczyna, którą znał wcześniej ze szkoły średniej jako kogoś nadzwyczajnie spokojnego. Niestety, Uzaki Hana zmieniła się przez ten czas dość znacznie i stała się przytłaczająco głośną, pragnącą atencji, nadpobudliwą osobą, czego efektem jest znaczne zaburzenie rytmu życia głównego bohatera.
Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak – całkiem przyjemny start. Zaczynam rozumieć fanów materiałów źródłowego. Szykuje się przyzwoita komedia – z przyjemnością obejrzę kolejne odcinki. Od strony wizualnej w zasadzie cała animacja postaci i pierwszego planu przez większość odcinka stała na wysokim poziomie (nie licząc dwóch lub trzech scen zrealizowanych w 3D). Również tła prezentują się bardzo dobrze. Oozora Naomi w roli Uzaki sprawdziła się fantastycznie.
Czy polecam po ostatnim odcinku? Nie do końca – nie zrozumcie mnie źle – całość oglądało się przyjemnie, ale coś bliżej nieokreślonego sprawiało, że nie zasiadałem do kolejnych odcinków z taką przyjemnością, jakiej się spodziewałem.
Finalna ocena: 7/10.
Kanojo, Okarishimasu / 彼女, お借りします
Kinoshita Kazuya zostaje własnie rzucony przez swą dziewczynę. Nie może się z tym faktem pogodzić i w rozpaczy znajduje stronę internetową oferującą usługi wypożyczenia dziewczyny za skromnie 5000 jenów za godzinę. W akcie desperacji postanawia skorzystać z oferty i już następnego dnia jego oczom ukazuje się piękna i urocza Mizuhara Chizuru. Chłopak szybko jednak odkrywa, że wszystko to tylko gra i w jej oczach jest po prostu kolejnym klientem, dlatego wystawia negatywny komentarz widoczny dla pozostałych usługobiorców. Następnego dnia, podczas wizyty w akwarium postanawia powiedzieć jej prawdę co o tym wszystko sądzi – to ujawnia prawdziwy charakteru Chizuru. Chwilę później chłopak odbiera telefon z informacją, że jego babcia wylądowała w szpitalu – z racji tego, że jego czas z Chizuru się jeszcze nie zakończył, zabiera ją ze sobą i przedstawia swej rodzinie. Jak na ironię, w tym samym szpitalu przebywa również babcia Chizuru…
Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak – wiedziałem, że tytuł ten przypadnie mi do gustu, jednak nie wiedziałem, iż spodoba mi się aż tak bardzo. Świetna reżyseria oraz charakteryzacja. Śliczny design postaci oraz ogólna jakość rysunku (łącznie z tłami). Do tego absolutnie mistrzowska obsada. Amamiya Sora, Takahashi Rie, Yuuki Aoi, Touyama Nao – no po prostu mistrzostwo. Jestem ciekaw, jak historia się rozwinie i już teraz nie mogę się doczekać kolejnego epizodu.
Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – jedna z najlepszych serii tego roku. Zapowiedziano już kontynuację (niestety daty jeszcze nie określono) – ja tym czasem zabieram się za czytanie mangi.
Finalna ocena: 9/10.
Sword Art Online: Alicization – War of Underworld
Kirigaya Kazuto zostaje zatrudniony do kolejnego projektu związanego z wirtualną rzeczywistością opartego na całkiem nową technologię. Pewnego dnia podczas wieczornego spaceru z Asuną dochodzi do ataku na jego osobę przez szaleńca, który aplikuje mu do krwi niezidentyfikowaną substancję…
Sezon 3
Czy polecam po pierwszym odcinku? Tak – jakość rysunku oraz animacji robi spore wrażenie, całość prezentowała się świetnie. Nie rozumiem tego wielkiego poruszenia pewną sceną. Na tym etapie naprawdę nie powinno to wywoływać tak skrajnych reakcji. Jedyne czego mogę się czepić jest fakt, że nie miała ona większego sensu. O ile sceny jak ta w poprzednich seriach miały jakieś powiązanie z fabułą i jakoś się z całością komponowały, to tutaj było to pozbawione sensu i logiki zarówno od strony fanserwisu (w zasadzie nic nie zostało pokazane) jak i samej fabuły (bo jeśli chodziło tylko o ukazanie faktu, że każde stworzenie w Underworld posiada ludzką duszę, to naprawdę było to słabe). Tak czy inaczej, czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.
Polecam napisy od MTBB (konkretniej druga ścieżka napisów tego wydania).
Czy polecam po ostatnim odcinku? Tak – jednocześnie chcę nadmienić, że był to prawdopodobnie najgorszy sezon SAO od czasu drugiej połowy sezonu pierwszego. Oczywiście, dzięki świetnej oprawie wizalnej, genialnym aktorom głosowym i dobrze wykreowanego wcześniej świata – nadal ogolądało się go przyjemnie, jednak kilka ostatnich odcinków mocno zaniżyło poziom całego Alicization.
Finalna ocena: 7.5/10.
Najlepsze openingi i endingi – sezon anime lato 2020
Sprawa wygląda podobnie jak w podsumowaniach roku, mianowicie – polecam to, co uważam za rewelacyjne w mojej opinii. Poniżej lista moich ulubionych utworów z czołówek i napisów końcowych (wszystkie uważam za warte uwagi, lecz te, które szczególnie katowałem/katuję są zaznaczone pogrubioną czcionką, natomiast te, które uważam wręcz za wybitne – zieloną, pogrubioną czcionką). Schemat jest jasny, ale doprecyzuję:
Artysta – Tytuł (Artysta w romaji – Tytuł w romaji) | Nazwa Anime
Openingi:
- 大空直美 – なだめスかし Negotiation (Oozora Naomi – Nadame Sukashi Negotiation) | Uzaki-chan wa Asobitai!
- fripSide – dual existence | Toaru Kagaku no Railgun T
- Lapis Re:LiGHTs Stars – 私たちのSTARTRAIL (Lapis Re:LiGHTs Stars – Watashitachi no STARTRAIL) | Lapis Re:LiGHTs
- the peggies – センチメートル () | Kanojo, Okarishimasu
- 鈴木このみ – Realize (Suzuki Konomi – Realize) | Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu 2nd Season
- ZAQ – イノチノアカシ (ZAQ – Inochi no Akashi) | Muhyo to Rouji no Mahouritsu Soudan Jimusho 2nd Season
- ReoNa – ANIMA | Sword Art Online: Alicization – War of Underworld 2nd Season
- 鈴木このみ – Theater of Life (Suzuki Konomi – Theater of Life) | Deca-Dence
- 二ノ宮ゆい – つらぬいて憂鬱 (Ninomiya Yui – Tsuranuite Yuuutsu) | Peter Grill to Kenja no Jikan
- SUGIZO – GIBIATE | Gibiate
- やなぎなぎ – 芽ぐみの雨 (Yanagi Nagi – Megumi no Ame) | Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru. Kan
Endingi:
- sajou no hana – 青嵐のあとで (sajou no hana – Seiran no Ato de) | Toaru Kagaku no Railgun T
- LiGHTs – プラネタリウム (Planetarium) | Lapis Re:LiGHTs
- halca – 告白バンジージャンプ (halca – Kokuhaku Bungee Jump) | Kanojo, Okarishimasu
- halca – First Drop | Kanojo, Okarishimasu ED2
- nonoc – Realize | Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu 2nd Season
- THE IDOLM@STER CINDERELLA GIRLS LITTLE STARS – キラッ!満開スマイル (THE IDOLM@STER CINDERELLA GIRLS LITTLE STARS! – Kiraa! Mankai Smile) | Cinderella Girls Gekijou