Sakasama no Patema / サカサマのパテマ (2013)

Sakasama no Patema / サカサマのパテマ (2013)

Sakasama no Patema / サカサマのパテマ (2013) 318 450 rascal

animeW podziemnym świecie, gdzie wszędzie rozciągają się tunele wypełnione mrokiem żyją ludzie. Patema, księżniczka podziemnej osady uwielbia zwiedzać te tunele. Jej ulubionym miejscem jest zakazana strefa, do której rada starszych wioski zabrania mieszkańcom się zbliżać. Mimo wszystko ciekawość głównej bohaterki nie daje jej spokoju, ponieważ nikt tak naprawdę nie wyjaśnił, na czym polega niebezpieczeństwo. Na jednej ze swoich wypraw, prawda dotycząca zakazanej strefy wychodzi na jaw.

 

Strona graficzna tej produkcji jest dość kontrowersyjna, z racji tego, że całość wręcz aż ocieka grafiką komputerową. Postacie są uproszczone, animacja niezbyt dokładna, jednak elementy 3D wykonane są starannie, przez co efekt końcowy nie poraża swoją sztucznością. Nie ukrywam całość nie wygląda źle, podobały mi się ładnie przefiltrowane efekty cząsteczek (na przykład kurz), ale mimo wszystko nie jestem zwolennikiem takiej animacji. W zasadzie przeszkadzała mi głównie praca kamery, która była zrealizowana naprawdę amatorsko (może taki był cel twórców, ale psuło to odbiór i zdecydowanie nie pasowało do reszty)

Jeśli chodzi o dźwięk, nie mogę się przyczepić absolutnie niczego. Ścieżka dźwiękowa jest wkomponowana idealnie, moja uwaga skupiła się na utworach niesymfonicznych, które budowały doskonały klimat oraz nie były schematyczne. Gatunkowo zaliczyłbym to do ambientu. Brzmienie muzyki jest niesamowite – przestrzeń, dynamika oraz ilość dźwięków sprawia, że słuchając tego na słuchawkach, odlatuje się do innego świata. Dodatkowym plusem jest utwór końcowy, który z pewnością długo zostanie mi w pamięci.

Po krótkim podsumowaniu części artystycznej, przyszła pora na najważniejszy aspekt – samą fabułę. Po pierwsze, nie kierujcie się opisem na filmwebie, bo ktoś, kto napisał to streszczenie fabuły, był na tyle leniwy, że nie chciało mu się nawet przetłumaczyć angielskiego opisu. Wstyd generalnie, taki opis nigdy by mnie nie zachęcił do oglądania. Nie zamierzam rozpisywać się i owijać w bawełnę. Włączając ten film, absolutnie nie spodziewałem się  czegoś, co wywrze na mnie jakiekolwiek wrażenie, jednak jak to często bywa w takich właśnie przypadkach, nie mogłem się bardziej pomylić. Z góry przepraszam, że podejdę tak ogólnikowo do tematu – nie chcę nikomu zepsuć przyjemności z oglądania i wywoskowania we własnym zakresie, o co właściwie chodziło – tutaj jest klucz geniuszu tego filmu.
Twórcy przedstawiają nam dwa odwrócone światy… a raczej światy z odmienną grawitacją – jednak do co najmniej połowy filmy (jak ktoś szybko kojarzy fakty, w przeciwnym razie, dopiero na koniec dowiadujemy się jak jest naprawdę – choć mimo tego, że wszystko zostaje powiedziane ludzie i tak mają problem ze zrozumieniem tego filmu) nie jesteśmy w stanie stwierdzić, który z tych światów jest tym prawowitym.
Bardzo podobało mi się przedstawienie kontrolowanego w pełni społeczeństwa, która ślepo podążało za poleceniami władz. Trochę przypominało mi to rzeczywistość w której obecnie żyjemy.
Owszem postać dyktatora, czyli tego złego, było schematyczna i niezbyt udana, ale tak naprawdę (na szczęście) nie jest to bohater pierwszo czy nawet drugoplanowy, w filmie pojawia się dosłownie kilka razy, natomiast gdyby twórcy zdecydowali się z niego zrezygnować, całość nie straciła by ani trochę uroku.
Może napiszę jeszcze do kogo skierowana jest ta produkcja. Moim zdaniem grupą odbiorców są ludzie z wyobraźnią, którzy cenią sobie oryginalność wyrażoną pięknem opowiedzianej historii. Fani efektownych walk, szybkiej akcji, podboju świata, enigmatycznych lub szalonych bohaterów nie mają tak naprawdę tutaj czego szukać, ponieważ nie będą w stanie docenić piękna takiej historii.

Moja ocena to 8/10, takich produkcji nie widzi się często. Mimo swoich niedoskonałości artystycznych, uważam, że film ten w pełni zasługuje na taką ilość punktów.

 

Jeśli ktoś naprawdę nie zrozumiał o co chodziło w tym anime, poniżej znajdzie krótkie wyjaśnienie. Jeśli nie oglądałeś filmu, pod żadnym pozorem nie klikaj w zamazany tekst, ponieważ pozbawisz się przyjemności oglądnięcia rewelacyjnej produkcji.

Spoiler

Świat, który ukazany jest na samym końcu jest światem prawdziwym, tym gdzie ludzie żyli przed nieszczęśliwym eksperymentem. Także nasza główna bohaterka (jak i cała jej wioska) jest potomkiem ludzi, na których eksperyment nie miał wpływu. Mieszkańcy jednak z poczucia winy, opuścili powierzchnię ziemi – zeszli do podziemi. Świat po drugiej stronie jest fikcją, albo raczej należało by użyć słowa – sztuczny – jest po części wynikiem tragicznego eksperymentu. Jak widzieliśmy w pewnym momencie – dwójka głównych bohaterów uniosła się w górę. Wydawać by się mogło, że znajdowali się w przestrzeni kosmicznej na innej planecie – jednak tak nie było. Nie mieli oni problemu z oddychaniem, miejsce gdzie się znaleźli było rozbudowane, jednak opuszczone. Wszystko to spowodowało, że zdali sobie oni sprawę z fikcji serwowanej przez władze. Miejsce gdzie się znaleźli było tak naprawdę sztucznym niebem z gwiazdami oraz jednocześnie słońcem. Spytacie teraz, dlaczego na słusznej stronie obserwujemy planetę, która przypomina Staurn. Odpowiedź jest prosta, w wyniku eksperymentu przeprowadzonego w przeszłości, pole grawitacyjne ziemi uległo zmianie – to tłumaczy bliskość tej planety, która tak naprawdę jest księżycem. Dlaczego wokół niego znajduje się pierścień? Tutaj odpowiedź także jest prosta, materiały które dotknięte zostały efektem eksperymentu posiadały odwróconą grawitację, przez co mówiąc prosto – poleciały w kosmos. Księżyc przyciągnął części tych odpadów swoją grawitacją. Oczywiście pojawia tutaj się mały błąd logiczny, dlaczego na ziemi materiały z odwróconą grawitacją leciały w kosmos, a księżyc je przyciągał? Stało się to na podobnej zasadzie, jak przemieszczali się nasi bohaterowie. Część materiałów po prostu posiadało prawidłową grawitację, w trakcie lotu już wysoko nad Ziemską atmosferą, oderwały się lub wykruszyły – te właśnie zostały przyciągnięte przez pole grawitacyjne księżyca. 

[collapse]

 

Trochę zrzutów klatek:

Ostatnia aktualizacja: 24 października 2020

  Loading...

  Kontakt

   Loading...

   Media Społecznościowe

   Szukaj