Kiniro Mosaic: Thank You / きんいろモザイク Thank you!! (2021)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Kiniro Mosaic: Thank You (2021) - recenzja anime - rascal.pl
Kiniro Mosaic: Thank You (2021)

Jeszcze niedawno Oomiya Shinobu czekała na swoją przyjaciółkę Alice Cartelet, która miała przyjechać z Anglii, aby rozpocząć z nią naukę w szkole średniej w Japonii. Teraz są już w ostatniej, trzeciej klasie. Przez ten czas Alice, Shinobu, Karen, Aya i Youko stały się najlepszymi przyjaciółkami. Ponieważ jest to ich ostatni rok, oznacza to, że spędzą ze sobą ostatnie chwile na szkolnej wycieczce do Nary i Kioto dla uczniów w ostatniej klasie, po której przyjdzie czas na przygotowania do egzaminów na studia.

Oprawa audiowizualna Kiniro Mosaic: Thank You (2021)

Wideo

Za animację ponownie odpowiada studio Gokumi w kolaboracji z AXsiZ. Zmienił się za to reżyser. Wcześniej był to Tanaka Motoki, tutaj Nawa Munenori. Stylistyka, typ animacji i tła pozostają również bez zmian. Kiniro Mosaic: Thank You wygląda niemal identycznie jak poprzednie odsłony. Ładne pastelowe kolory, przyjemny design postaci i dość dynamiczna animacja emocji.

Dźwięk

Nie trudno się domyślić, że wraca cała legendarna obsada aktorek głosowych z poprzednich sezonów, tworzących unit Rhodanthe*. Thank You for Your Smile, czyli utwór z napisów końcowych w ich wykonaniu to po prostu arcydzieło. Ponownie nie mogę wyjść z podziwu, jak perfekcyjnie Touyama Nao odegrała Rolę Kujou Karen (będącej moją ulubioną bohaterką Kiniro Mosaic). Zresztą nie tylko ona. Naprawdę miło było usłyszeć ponownie całą obsadę.

Fabuła i bohaterowie Kiniro Mosaic: Thank You (2021)

Wstęp

Nie licząc odcinka specjalnego wypuszczonego w 2016, minęło siedem lat od premiery drugiego sezonu. To naprawdę spory kawałek czasu. Dlatego też nie mogłem się doczekać kontynuacji jednego z moich ulubionych tytułów slice of life. Tym bardziej, iż jest to domknięcie historii.

Krótko o fabule i bohaterach

Film przedstawia ostatni rok w szkole średniej Shinobu, Alice, Karen, Youko i Yui. Obejmuje między innymi wycieczkę szkolną do Kioto i Nary oraz przygotowania dziewczyn do egzaminów na studia. Widać pewne zmiany w charakterach postaci, jednak to wciąż jest ta sama, stara, dobra paczka przyjaciółek. W zasadzie przez cały film uśmiech nie schodził mi z twarzy, a wiele przedstawionych sytuacji rozbawiła mnie do łez.

Mam jednak wrażenie, że wydarzenia pokazane w filmie znacznie lepiej wypadłaby jako trzeci sezon. Przez cały seans miałem wrażenie, że serial, który pamiętam z wolnego tempa akcji, pozwalającego mi maksymalnie się odprężyć pędził teraz z prędkością shinkansena. Wiele scen miało dość szybkie cięcia. Cięcia takie oczywiście występowały w dwóch sezonach, jednak zazwyczaj realizowane były one w obrębie wydarzeń następujących bezpośrednio po sobie. Przerwy czasowe czasami dość znacznie się rozmywały, podobnie jak miejsce akcji danych wydarzeń. Rozumiem, że trzeba było upchnąć sporo materiału w nieco ponad godzinnym materiale. Niestety sprawiło to, że ucierpiała na tym trochę dynamika i ogólny klimat tytułu.

Inne uwagi

Film wyczerpuje całą historię przedstawioną w materiale źródłowym (manga). Chętnie zobaczyłbym kontynuację, gdzie przedstawiono by, jak radzą sobie bohaterki na studiach. Na to chyba nie ma co liczyć. Nie zmienia to faktu, iż niezmiernie cieszy mnie to, że manga ta dostała pełną adaptację. W dodatku tak dobrą adaptację.

Ocena i podsumowanie

Miłośników Kiniro Mosaic nie muszę chyba przekonywać do oglądania. Zapewne tak, jak ja czekali z niecierpliwością na możliwość obejrzenia. Wszystkim innym polecam zapoznać się z pierwszym sezonem. Uważam, iż jest jeden z najlepszych tytułów do rozpoczęcia przygody z podobnymi seriami. Byłaby z pewnością wyższa, gdyby nie fakt, że twórcy tak pędzili z fabułą.

Finalny werdykt

Final evaluation

Z jakim tłumaczeniem polecam oglądać Kiniro Mosaic: Thank You (2021)

  • Pasokon – po prostu bardzo dobre tłumaczenie. Kilka ciekawych notek (przydatnych dla nowych), zachowane wiele elementów kultury (w końcu Kiniro Mosaic od samego początku wykorzystuje je jako główny motyw). Nie mogę się przyczepić w zasadzie do niczego.

Galeria

Ostatnia modyfikacja:
6 lipca 2023

Last modified:
6 lipca 2023

Podobne Wpisy

Related Posts