Search
Close this search box.

Boku no Kokoro no Yabai Yatsu / 僕の心のヤバイやつ (2023)

Table of Contents
Spis Treści
Boku no Kokoro no Yabai Yatsu (2023)
Boku no Kokoro no Yabai Yatsu (2023)

Ichikawa Kyoutarou wygląda jak przeciętny chłopak w jego wieku, ale w sercu marzy o popełnieniu morderstwa. Jego pierwszym celem jest klasowa idolka, Yamada Anna. Wszystko się zmienia, gdy pewnego popołudnia nawiązuje z nią kontakt w szkolnej bibliotece, po tym, jak przyszła, by w spokoju spałaszować przekąski, które ze sobą przyniosła. Od tego dnia, Kyoutarou zaczyna stopniowo zdawać sobie sprawę z tego, że wcale nie chce zabić swojej koleżanki z klasy, a jego mordercze pragnienia przerodziły się w coś zupełnie innego…

Oprawa audiowizualna Boku no Kokoro no Yabai Yatsu (2023)

Wideo

Muszę przyznać, że nie od razu doceniłem walory artystyczne tej serii. Z każdym odcinkiem docierało jednak do mnie, że naprawdę nie brak tutaj artyzmu. Wspaniała gra kolorami, doskonale uzupełniająca atmosferę prezentowanych scen. Świetny design postaci – w najważniejszych momentach prezentujący wręcz niebywałą ilość szczegółów. To, w połączeniu z bardzo ekspresyjną animacją dawało w wielu momentach wręcz piorunujący efekt w postaci wylewających się wręcz emocji z ekranu.

Główny nacisk postawiono tutaj na bohaterów i odpowiednią ich prezentację, jednak nie można również narzekać na tła. O ile w pomieszczeniach nie prezentują niczego nadzwyczajnego, to na zewnątrz potrafią mocno cieszyć oczy. Co najważniejsze – animatorom z Shin-Ei Animation udało się utrzymać jednakowo wysoki poziom przez wszystkie odcinki obu dostępnych na ten moment sezonach.

Dźwięk

W głównej roli (Yamada Anna) mamy dość młodą aktorkę – Youmiya Hina. Nie ma ona może sporego dorobku, jednak w roli Anny wypadła wręcz fenomenalnie, idealnie oddając jej delikatną i niewinną naturę. Główny bohater to już ktoś z o wiele większym stażem – Horie Shun. Na tym rzecz jasna się nie kończy, bo roli siostry protagonisty wystąpiła żywa legenda – Tamura Yukari. Oprócz tego są jeszcze takie nazwiska jak Toyosaki Aki, Han Megumi, Asai Ayaka, Fukuyama Jun, Minaguchi Yuko czy Hosoya Yoshimasa. Obsada więc jest iście gwiazdorska.

Ścieżka dźwiękowa genialnie wpisuje się w atmosferę serii. Jest delikatna, najczęściej nie wychodzi na pierwszy, a nawet drugi plan. Są jednak momenty, gdzie daje o sobie znać z pełną mocą i naprawdę robi wrażenie.

Fabuła i bohaterowie Boku no Kokoro no Yabai Yatsu (2023)

Wstęp

Gdy wybierałem serie sezonowe na wiosnę 2023, tytuł ten wleciał od razu na listę, jednak nie jako priorytet. Głównie przez dość mylny obraz głównego bohatera, który na samym początku był kreowany na mordercę. Po pierwszych dwóch odcinkach zrozumiałem jednak, że Boku no Kokoro no Yabai Yatsu to będzie coś znacznie ważniejszego niż większość serii, które miały premierę.

Krótko o fabule Boku no Kokoro no Yabai Yatsu (2023)

Ichikawa Kyoutarou wygląda i zachowuje się jak przeciętny chłopak w jego wieku, ale w sercu marzy o popełnieniu morderstwa. Jego hobby to czytanie książek o losach seryjnych morderców. Jako pierwszy cel obrał sobie klasową idolkę. Yamada Anna – bo o niej mowa, to nastoletnia modelka ciągle zyskująca na popularności. Wszystko się zmienia, gdy pewnego popołudnia nawiązuje z nią kontakt w szkolnej bibliotece, po tym, jak przyszła, by w spokoju spałaszować przekąski, które ze sobą przyniosła. Od tego dnia, Kyoutarou zaczyna stopniowo zdawać sobie sprawę z tego, że wcale nie chce skrzywdzić swojej koleżanki z klasy. Do tego jego mordercze pragnienia przerodziły się w coś zupełnie innego…

Chłopak z biegiem czasu odkrywa, że Anna nie jest dla niego zwykłą koleżanką z klasy. Wszystkie myśli o morderstwach również szybko zaczęły odchodzić w zapomnienie. Kyoutarou zaczyna dojrzewać i rozumieć, że fascynacja życiorysami seryjnych morderców nie równa się z naśladowaniem ich. Dodatkowo przy Annie znajduje sens życia.

Dziewczyna również szybko się z nim zaprzyjaźnia i to ona na początku wykazuje większą inicjatywę.

Treść serialu

Boku no Kokoro no Yabai Yatsu skupia się przede wszystkim na interakcjach między Kyoutarou i Anną. Nie brakuje jednak postaci pobocznych czy nawet drugoplanowych par – nie są one mimo wszystko nigdy w centrum uwagi. Cała akcja rozgrywa się, gdy bohaterowie są w wieku, w którym uczęszczają do chuugakkou (ciugakkoo/中学校). Czyli drugiego, trzyletniego stopnia edukacji w Japonii (lata mniej więcej takie jak za czasów, gdy w Polsce były gimnazja). Jest to wiek, w którym chłopcy i dziewczyny zaczynają sobie zdawać sprawę ze swoich uczuć i rządz.

To właśnie temat pierwszej, niewinnej miłości jest tutaj głównie eksplorowany. Jest to robione w iście mistrzowski sposób. Akagi Hiroaki (główny reżyser – który swoją drogą tworzył storyboardy i był również reżyserem niektórych odcinków Karakai Jouzu no Takagi-san) z odcinka na odcinek wprawiał mnie w ogromne zdumienie. Ilość pozytywnych i ciepłych emocji przekazywanych w dwudziestu minutach każdego odcinka Boku no Kokoro no Yabai Yatsu przekraczała po prostu wszystkie normy. Ponadto doskonała oprawa wizualna, znakomita współpraca wszystkich twórców i aktorów głosowych zaowocowała idealną wręcz spójnością każdego aspektu tego dzieła. Całość pozostawiała po sobie niesamowitą satysfakcję.

Bohaterowie

Kyoutarou przechodzi długą, ale bardzo dynamiczną drogę rozwoju swojego charakteru. Anna ma na niego niesamowicie pozytywny wpływ. Chłopak mocno się stara, by przezwyciężać swoje słabości. Bardzo szybko odkrywa, czym jest zazdrość i niepokój z tym związany. Głównie ze względu na to, iż Anna jest dość popularną modelką, a w szkole uchodzi za idolkę. Oczy większości chłopców są więc na niej skupione. Mimo tego, iż podświadomie zdaje sobie sprawę, iż Anna spędza cały wolny czas z nim i nie robi tego bez powodu, to te uczucia wciąż w nim przeważają. Oczywiście, często wychodzi mu to na dobre, ponieważ ma dzięki temu jeszcze większą motywację do działania. Ponadto, najtrudniejsze decyzje pomaga mu rozwiązywać jego podświadomość zmaterializowana do postaci wykreowanej w jego głowie, jako idealny mężczyzna.

Kyoutarou ma również kochającą rodzinę, na której może zawsze polegać. Jego starsza siostra, gdy dowiaduje się o jego relacji z Anną, mocno go zaczyna wspierać – choć robi to na swój sposób, który nie zawsze dociera do jej brata. Podobnie zresztą sytuacja wygląda z drugiej strony, u głównej bohaterki.

Główni bohaterowie Boku no Kokoro no Yabai Yatsu z każdym odcinkiem zbliżają się do siebie emocjonalnie coraz bardziej. Oboje na swój sposób radzą sobie z uczuciami, powoli nabierając przekonania o tym, jak ważni są dla siebie. Doskonale ukazano tutaj także sprawy uczuciowe i odmienne spojrzenie na różne sprawy od strony dwóch płci. Kyoutarou, jako chłopak stara się pielęgnować inne aspekty relacji z Anną, ona – z perspektywy dziewczyny uzupełnia jednak ten związek w sprawach, które nie są naturą młodego mężczyzny. Dodatkowo daje mu swoje ciepło, które z kolei nie tylko motywuje go do działania, ale również daje poczucie spełnienia w momentach, w których najbardziej tego potrzebuje.

Inne postacie

Ważną rolę drugoplanową pełnią koleżanki Anny. Zwłaszcza Sekine Moeko, która szybko zauważa iskrzące między główną parą uczucia. Moeko pomaga Kyoutarou w wielu okolicznościach, odpowiednio popychając go w odpowiednią stronę, bądź aranżując pewne sytuacje. Jedną z drugoplanowych par jest Kanzaki Kenta i Hara Honoka. Zupełnie różnią się charakterami od Anny i Kyoutarou, jednak szybko się ze sobą zaprzyjaźniają.

Boku no Kokoro no Yabai Yatsu (2023) – Ocena i podsumowanie

Nie spodziewałem się, iż ta adaptacja będzie wykonana z taką starannością i wręcz miłością do materiału źródłowego. Tutaj nie trzeba doszukiwać się niczego na siłę. Już po pierwszych odcinkach widać, że twórcy włożyli to dzieło całe swoje serca i całość tworzona była z czystej pasji. Nie dlatego, że łatwo było się wczuć w głównego bohatera (wręcz przeciwnie – szczególnie na starcie serialu). Oglądanie reakcji i rozwoju charakterów obojga bohaterów, ich emocji i uczuć sprawiało mi wybitną wręcz przyjemność i zapewniało cotygodniową silną dawkę słodyczy. Choć słodycz, to chyba nie do końca dobre określenie uczuć towarzyszących mi podczas seansu.

Na nowe odcinki czekałem z niecierpliwością. Żaden mnie nie zawiódł, ponadto finał każdego okazał się wulkanem emocji i uczuć, będącym kulminacją wszystkich wcześniejszych wydarzeń.

Jeśli podobały ci się takie serie jak Karakai Jouzu no Takagi-san bądź Kubo-san wa Mob wo Yurusanai, Boku no Kokoro no Yabai Yatsu to pozycja wręcz obowiązkowa. Teraz pozostaje mieć tylko nadzieję, iż historia zostanie domknięta w niedalekiej przyszłości.

Finalny werdykt

Final evaluation

Z jakim tłumaczeniem polecam oglądać Boku no Kokoro no Yabai Yatsu?

  • MTBB – koniecznie 2 ścieżka napisów. Poprawiono trochę woke dureństw z oficjalnego tłumaczenia, ładny typesetting. Kilka rzeczy wyłapałem, które przetłumaczyłbym inaczej, jednak pomijając te szczegóły, napisy godne polecenia.

Galeria

Facebook
X
Pinterest
Telegram
Email

Ostatnia modyfikacja

Last modified:

Umi ga Kikoeru / 海がきこえる (1993)

Kouchi, stolica prefektury o tej samej nazwie jest miastem rodzinnym Morisaki Taku oraz jego przyjaciela Matsunao Yutaki, gdzie również uczęszczają do szkoły średniej. Pewnego dnia w połowie semestru do ich szkoły przenosi się dziewczyna z Tokio - Mutou Rikako. Z jakiegoś powodu zamyka się ona na znajomych z klasy i utrzymuje kontakt wyłącznie z Taku i Yutaką, który szybko się w niej zakochuje.

Tamako Love Story / たまこラブストーリー (2014)

Tamako Love Story jest pełnometrażowym filmem, bezpośrednią kontynuacją Tamako Market (o którym pisałem już TUTAJ). Fabuła skupia się tutaj głównie na relacjach uczuciowych głównych bohaterów serialu - Kitashirakawy  Tamako oraz Oojiego Mochizou. Za produkcję odpowiedzialne jest studio Kyoto Animation (podobnie jak miało to miejsce w serii telewizyjnej).

Seriale anime lato 2021, które polecam.

Senran Kagura / 閃乱カグラ (2013)

Panował okres, w którym shinobi wykorzystywani byli jako zabójcy i szpiedzy zatrudniani do wykonywania trudnych zadań, do których realizacji potrzebny był wysoki stopień inteligencji. Czasy się zmieniły, jednak wojownicy tego typu nie zniknęli ze świata. W budynku pewnej zwyczajnej szkoły znajduje się ukryta klasa, w której młode dziewczyny odbywają trening shinobi.