Rosario to Vampire / ロザリオとバンパイア (2008)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Rosario to Vampire / ロザリオとバンパイア (2008)
Rosario to Vampire (2008)

Aono Tsukune nie radzi sobie za dobrze w szkole. Okropne wyniki nauczania uniemożliwiły mu znalezienie jakiejkolwiek szkoły średniej, która by go przyjęła. W ostatniej chwili jego ojciec załatwia mu przyjęcia do Szkoły Średniej Youkai, nie zdając sobie sprawy, jaki los szykuje swojemu synowi. Pierwszego dnia udaje na rozpoczęcie roku do nowej placówki specjalnym autobusem. Na miejscu szybko orientuje się, że szkoła ta różni się mocno od innych miejsc nauczania. Uczęszczają do niej bowiem wszelkiego rodzaju potwory, postacie z baśni, opowiadań ludowych i youkai. Chłopak szybko zaprzyjaźnia się z młodą wampirzycą zwaną Akashiya Moka, jednak bardzo trudno jest mu się odnaleźć w nowym środowisku jako człowiek.

Oprawa audiowizualna Rosario to Vampire (2008)

Wideo

Ze studiem Gonzo było tak, że albo ich serie prezentowały się pięknie, albo przeładowane były tanią grafiką 3D. W tym przypadku szczęśliwie mamy do czynienia z opcją pierwszą. Rysunki wyglądają ładnie, tła mają sporo detali, projekty postaci posiadają sporo szczegółów no i samo cieniowanie w większości scen jest bardzo miłe dla oka. Bohaterki, zgodnie z oczekiwaniami są urocze.

Animacja bardziej dynamicznych scen stoi na dość wysokim poziomie. Szczególnie jeśli chodzi o tego typu serie komediowe. Co ważne – nie widać żadnych spadków jakości na przestrzeni obu sezonów.

Dźwięk

W obsadzie znajdziemy prawie same gwiazdy, a nawet żyjące legendy. Wiele z tych aktorów głosowych nadal jest aktywna, do tego niektóre nazwiska są z mojej listy ulubionych. Kugimiya Rie, Mizuki Nana, Inoue Kikuko, Fukuen Misato, Kishio Daisuke, Seki Tomokazu, Koyasu Takehito, Hisakawa Aya, Yukana, Asumi Kana. Te nazwiska mówią raczej same za siebie, mimo iż część znana będzie raczej tylko weteranom zaznajomionym ze starszymi anime.

Ścieżka dźwiękowa Rosario to Vampire nie wyróżniała się jakoś szczególnie na tle innych seriali. Mimo wszystko, kilka utworów wpadło mi w ucho. Warto zaznaczyć, iż doskonale spełniała swoje zadanie budowania atmosfery. Inaczej sprawa wygląda ze wszystkim, co działo się wokół. Bardzo spodobał mi się utwór użyty w openingu sezonu pierwszego. Nic dziwnego, lata 2000 i do tego Mizuki Nana. To nie mogło wyjść źle. Każda z bohaterek miała rzecz jasna swój własny singiel, śpiewany przez jej seiyuu. Z tego typu materiałami zawsze warto się zapoznawać, ponieważ w ten sposób znalazłem już niejedną perełkę.

Fabuła i bohaterowie Rosario to Vampire (2008)

Wstęp

Rosario to Vampire czekało na mojej liście do obejrzenia już przez wiele lat. Nie wiem dokładnie, dlaczego tak długo odwlekałem oglądanie, aczkolwiek cieszę się, że w końcu dałem tej serii szansę.

Krótko o fabule Rosario to Vampire (2008)

Aono Tsukune nie radził sobie zbyt dobrze w szkole. Okropne wyniki nauczania uniemożliwiły mu znalezienie jakiejkolwiek szkoły średniej, która by go przyjęła. W ostatniej chwili z dobrą nowiną przybywa do domu jego ojciec. Oznajmia całej rodzinie, iż załatwił synowi miejsce w Szkole Średniej Youkai, jednocześnie nie zdając sobie sprawy, jaki los mu szykuje. Już wkrótce, Tsukune udaje na rozpoczęcie roku do nowej placówki specjalnym autobusem. Na miejscu szybko orientuje się, że szkoła ta różni się mocno od innych miejsc nauczania.

Uczęszczają do niej bowiem wszelkiego rodzaju potwory, postacie z baśni, opowiadań ludowych i youkai. Chłopak szybko zaprzyjaźnia się z młodą wampirzycą zwaną Akashiya Moka, jednak bardzo trudno jest mu się odnaleźć w nowym środowisku jako człowiek. Tym bardziej, iż nie słyszy o swojej rasie pozytywnych komentarzy.

Treść serialu

Struktura większości odcinków pierwszego sezonu jest podobna. Na początku fabuła zostaje lekko pchnięta do przodu, następnie przedstawiana jest nowa postać. Wywiązuję się konflikt między dotychczasową ekipą (najczęściej główny bohater jest w jego centrum), następuje rozwiązanie problemu i dana postać dołącza do głównej obsady, bądź staje się neutralna. Rzadko które anime, które opierało się o odcinki z jedną formułą, robiły to dobrze i nie stawały się monotonne (jak choćby Jigoku Shoujo). W przypadku Rosario to Vampire sytuacja wygląda trochę inaczej. Nie czuć tutaj monotonności, bohaterowie są naprawdę nieźle napisani i szybko się z nimi da zżyć. Urozmaicenie całości youkai i innymi stworzeniami oraz ciekawa charakteryzacja sprawiały, że do serialu wracałem z przyjemnością.

Twórcy nie oszczędzali na fanserwisie. Wykorzystywali niemal każdą okazję, by pokazać bieliznę i wdzięki bohaterek. Robili to jednak na tyle umiejętnie, że widoki te szybko połączyły się z ogólną scenerią i stanowiły nierozłączną całość oprawy wizualnej. Tym bardziej że detali nie brakowało. Aspekt zdecydowanie na plus.

Każda postać dostała przyzwoitą ilość czasu na ekranie, by opowiedzieć swoją historię i przejść przez proces konfliktu, by w końcu zaprzyjaźnić się z Tsukune.

Na przestrzeni wszystkich odcinków pojawia się cała masa nawiązań do innych popularnych serii z tamtych czasów. Jeśli ktoś zaznajomiony jest z tamtą epoką, to z pewnością nie będzie miał problemu z wyłapaniem wielu z nich.

Bohaterowie

Główny bohater

Aono Tsukune to główny bohater serii Rosario to Vampire. Jest zwykłym chłopcem, który przez przypadek zostaje zapisany do Youkai Academy, szkoły dla potworów. Tam spotyka dziewczynę zwaną Akashiya Moka, która jest wampirzycą. To jest jednak tylko wstęp, gdyż każdy kolejny tydzień sprawia, że w jego paczce znajomych pojawiają się inne piękne dziewczyny reprezentujące przeróżne typy stworzeń. W szkole nikt nie ma pojęcia, iż Tsukune jest człowiekiem, ponieważ jeden z punktów regulaminu szkoły mówi o tym, iż uczniowie mają zakaz ujawniania swojej prawdziwej tożsamości, by dobrze zaadaptować się do życia w ludzkim świecie. Adaptacja to jedno z głównych założeń szkoły Youkai.

Główne towarzyszki Tsukune

Akashiya Moka z jest wampirzycą o unikatowej dualnej tożsamości. Jej zewnętrzna postać jest miła i delikatna, utrzymana w ryzach przez różaniec, który ogranicza jej wampirze moce. Gdy różaniec jest zdjęty, ujawnia się jej prawdziwa, silniejsza wampirza natura. Ta transformacja przynosi radykalną zmianę w jej wyglądzie i osobowości, podkreślając jej wampirze cechy. Ma nadludzką siłę, szybkość i zdolność regeneracji. Akashiya Moka jest kluczową postacią w serii, trzymającą w ryzach innych uczniów w szkole dla youkai i innych nadprzyrodzonych istot.

Kurono Kurumu jest sukubem o niebieskich włosach. Jest zakochana w Tsukune i rywalizuje o jego uczucia, szczególnie z Moką. Kurumu posiada typowe dla sukubów zdolności, takie jak wywoływanie nieodpartego uroku w swojej osobie i manipulowanie snami. Jej postać rozwija się z antagonistki w kierunku bardziej przyjaznej i lojalnej towarzyszki głównych bohaterów Rosario to Vampire.

Sendou Yukari to młoda, utalentowana czarownica. Charakteryzuje się dużą inteligencją i zdolnościami magicznymi. Początkowo odrzucana przez rówieśników ze względu na swoje moce i młody wiek, z czasem zyskuje przyjaciół w szkole Youkai. Yukari szybko zaprzyjaźnia się z Tsukune i Moką, tworząc bliskie więzi z głównymi postaciami.

Shirayuki Mizore to yuki-onna. Jej wyróżniającą cechą są fioletowe włosy i zdolność do manipulowania lodem (zgodnie z lore japońskich opowiadań o youkai). Początkowo przedstawiona jako zimna i odległa, z czasem odsłania swoją bardziej emocjonalną stronę, szczególnie w interakcjach z Tsukune.

Jeśli mam być szczery – miałbym spory problem z wybraniem mojej ulubionej bohaterki. Moka i Kurumu były mi jednak najbliższe, natomiast Mizore raczej wylądowałaby na końcu listy. Przynajmniej jeśli chodzi o bohaterów przedstawionych w adaptacji anime. Niestety z mangą jeszcze nie miałem do czynienia.

Rosario to Vampire (2008) – Ocena i podsumowanie

Rosario to Vampire to świetna komedia w starym stylu. Jeśli ktoś (podobnie do mnie) takie klimaty czuje, na pewno nie będzie zawiedziony po odbytym seansie. Różnorodność bohaterów, świetnie zrealizowana warstwa wizualna i legendarna wręcz obsada aktorów głosowych zdecydowanie przemawiają za tym, by anime to nadrobić prędzej niż później. Warto sobie odcinki odpowiednio dawkować. Połknięcie całości na jedno lub dwa posiedzenia nie ma zbyt wiele sensu i prawdopodobnie nie wpłynie pozytywnie na odbiór.

Finalny werdykt

Final evaluation

Z jakim tłumaczeniem polecam oglądać Rosario to Vampire (2008)?

  • Tsundere – zdecydowanie najlepsza dostępna opcja.

Galeria

Ostatnia modyfikacja:
23 stycznia 2024

Last modified:
23 stycznia 2024

Podobne Wpisy

Related Posts