Nauka hiragany oraz katakany z pomocą dwóch prostych aplikacji

Nauka hiragany oraz katakany z pomocą dwóch prostych aplikacji

Nauka hiragany oraz katakany z pomocą dwóch prostych aplikacji 236 236 rascal

Nauka Hiragany

Jeżeli masz w planach naukę języka japońskiego, to poznanie dwóch sylabariuszy – hiragany i katakany jest podstawą wszystkiego. Z pomocą dwóch prostych aplikacji dostępnych na google play za darmo, możemy bardzo szybko się ich nauczyć.

Hiragana i katakana, to dwa rodzaje pisma sylabicznego stosowane w Japonii. Hiragana służy do zapisu przedrostków, przyrostków oraz gramatycznych odmian słów, stosowana jest łącznie ze znakami kanji. Hiragana może służyć także do zapisy całych słów, gdy nie mają one odpowiedników w kanji. Katakana używana jest głównie do zapisu nazw własnych oraz fonetycznego zapisu słów zapożyczonych z innych języków. Oba sylabariusze mogą służyć także jako zapisy furiganą[ref]furigana – zapis za pomocą znaków kany (hiragany oraz katakany), który umożliwia odczyt znaków kanji[/ref]. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecam przeczytać podlinkowane strony z wikipedii.

Aplikacje mają nadane bardzo proste nazwy – Hiragana – Learn Japanese oraz Katakana – Learn Japanese, stworzone są przez tę samą grupę – Legendarya / Imaginactiva więc wyglądają identycznie. Uczyć możemy się w trzech trybach:
1. Na górze pojawia się zapis romaji, a naszym zadaniem jest wybrać odpowiedni znak kany, z czterech możliwych.
2. Na górnej belce pojawia się znak kany, naszym zadaniem jest wpisać za pomocą romaji z klawiatury telefonu jego wymowę.
3. Tryb rysowania – pomysł jest bardzo dobry, jednak samo działanie tego trybu pozostawia wiele do życzenia. Nauczyć możemy się jedynie kolejności stawiania kresek, o pisaniu nie ma mowy, ponieważ wystarczy lekko oderwać się od ustalonej linii i już jest uznawane to jako błąd. Do nauki pisania znalazłem lepszy program, który w najbliższych dniach także postaram się opisać.

Tryby pierwszy oraz drugi najlepiej stosować naprzemiennie, dzięki temu szybko zapamiętamy dane znaki, których się uczyliśmy. Mnie osobiście nauka obu sylabariuszy zajęła miesiąc (poświęcałem około 30 minut dziennie, zacząłem od hiragany). Programy, mimo swojej prostoty, sprawdzają się idealnie. Nauka Hiragany oraz Katakany przebiega szybko i sprawnie.

 

Nauka Hiragany Screenshot_2014-03-23-09-14-43 Nauka Hiragany Screenshot_2014-03-23-09-14-22 Nauka Hiragany Screenshot_2014-03-23-09-14-02 Nauka Hiragany Screenshot_2014-03-23-09-13-35

 

[app]com.legendarya.helloandroid[/app]
[app]com.legendarya.katakana[/app]

Ostatnia aktualizacja: 24 października 2020

    Loading...