1Shares

Zwiększenie głośności AndroidWiele osób zastanawia się z pewnością jak zwiększyć głośność audio/odtwarzanej muzyki na swoim telefonie, zwłaszcza jeśli posiadamy wysokiej klasy słuchawki z wysoką opornością. Na szczęście rozwiązanie jest dosyć proste i jedyna potrzebna rzecz potrzebna do działania to dostęp do uprawnień root.

 

 

Na wstępie chciałbym tylko zaznaczyć w jaki sposób całość funkcjonuje. Producenci zaniżają często głośność ze względu na normy przyjęte przez światowe organizacje. Na szczęście zaniżają tylko programowo. Jeśli nasz telefon ma dobry układ audio, możemy bez przeszkód podnieść wartość głośności programowej. Niestety jeśli telefon posiada kiepski układ audio o niskiej mocy, spowoduje to powstanie dość sporego przesteru, ponieważ moc sygnały wyjściowego będzie zbyt niska by przepuścić głośniejszy strumień audio.

Tyle słowem wstępu, przejdźmy do konkretów. Do wykonania poniższych kroków nada się praktycznie każdy menadżer plików, który umożliwia wyjście nad katalog sdcard. Ja używam Es File Explorer (darmowy w Google Play).

Przechodzimy do katalogu głównego (/) a następnie system i etc. Odszukujemy plik mixer_paths.xml i go otwieramy. Odszukujemy wiersze z RX[cyfra] i zmieniamy parametr value w każdej z nich. Ja ma u siebie ustawione 93, standardem jest wartość 84.

Screenshot_20160122-095519 Screenshot_20160122-095557

Zapisujemy plik, wyłączamy aplikację i restartujemy system. Głośność powinna być odpowiednia po restarcie. Co w razie braku pliku mixer_paths.xml? Jest to oznaka używania romu z mocno zmodyfikowanym Androidem (nakładki producentów etc), niestety w takim przypadku nie jestem w stanie pomóc.

Metoda ta działa także na Androidzie 6.0.1 (zmian raczej prędko nie uświadczymy jeśli chodzi o ten plik).

 

1Shares
 • Dominik

  Wszystko byłoby może i ok, gdyby nie to, że nie da się zapisać pliku “mixer_paths.xml” po zmianie wartości RX w nim. Co zrobić?

  • Takie pytanie – masz dostęp do roota i zainstalowaną aplikacje superuser? Tak jak napisałem na samym początku – dostęp do roota to kluczowa sprawa przy modyfikacji plików systemowych.

   • Dominik

    Nie, myślałem, że samym ES File Explorerem wchodzę na poziom rootowania. Więc rozumiem, że aplikacja superuser pozwoli mi rootować? A tak w ogóle to czy rootując nie pozbawiam sam siebie ważności gwarancji?

    • Wszystko zależy od producenta i samego urządzenia. Jeśli posiadasz telefon, który da się przywrócić do fabrycznego stanu (nie posiada liczników, zablokowane bootloadera itd), to gwarancja wraca po przywróceniu do takiego stanu. Są także firmy, które całkowicie zezwalają na dowolne modyfikowanie (Xiaomi, OnePlus itp).
     Niestety sama aplikacja nie udzieli sobie dostępu do uprawnień su (root), potrzebne jest dogranie bibliotek na partycję systemową, najczęściej robi się to w trybie recovery (TWRP obecnie). Żeby wgrać recovery, musi być ono dostępne pod konkretny model telefonu, wtedy przechodzi się do trybu fastboot i się go wgrywa.

     • Dominik

      Mam Sony Xperię Z3 Compact, więc raczej zezwolenia na dowolne modyfikowanie nie mam. Jeśli chodzi o przywracanie do fabrycznych ustawień w celu zachowania gwarancji, to wszystko ok, ale co jeśli zmodyfikuję właśnie np. głośnik, a nagle zdarzy się tzw. “sudden death” (nagłe wyłączenie bez możliwości włączenia, co w Xperiach jest dość popularne niestety)? W takiej sytuacji nie dam rady wejść w ustawienia, żeby przywrócić do fabrycznych, będę musiał oddać telefon w takim stanie do serwisu Sony, a oni wtedy zobaczą, że głośność była zmieniana i gwarancja okaże się nieważna.
      A co do drugiej części Twojej odpowiedzi, to, szczerze? Nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić, a nie chcę sam próbować, żeby czegoś nie sknocić w użytkowaniu telefonu… Na innej stronie, forum Xperii, trafiłem na stary wątek, gdzie użytkownicy Z3C mieli taki sam problem jak ja i podsyłali plik “mixer_paths.xml” jednemu z moderatorów, który modyfikował go, wrzucał w filtry jakości i przesyłał z powrotem użytkownikom, “nadając im uprawnienia rw-r-r”, oni mieli następnie zrobić reboot telefonu, potem unroot (żeby niby zachować gwarancję) i voila – w rezultacie mieli głośniejszy głośnik (przy zachowaniu odpowiedniej górnej granicy głośności). Pozwolę sobie dać link do tematu: http://www.xperiasite.pl/topic/15811-głosniki-zewnetrze-graja-za-cicho-pomocy/ , jednakże od razu mówię, że próbowałem się zarejestrować, żeby również skorzystać z ich pomocy, lecz mają problem z wysłaniem e-maila aktywującego, przez co nie mam jak się zarejestrować (na kontakt nie odpowiadają) i w efekcie – trafiłem do Ciebie na bloga, Rascal.

     • 1. To co robili ludzie na tym forum, to było pewnie to, co opisałem w tym wpisie 🙂
      2. Aby podmienić ten plik potrzebujesz roota. Jak znajdziesz sposób, by dostać te uprawnienia, to robisz to, co w moim poradniku, a nastepnie możesz zrobić unroot. Sony chyba nie stosuje żadnych liczników (jak choćby Samsung) flashowania, więc po unroocie będziesz nadal miał gwarancję.
      3. Jak telefon Ci padnie i się już nie będzie włączał, to na 99% serwis się nie dowie co miałeś w jego pamięci, co za tym idzie – nie sprawdzą czy miałeś wgrane biblioteki su.

     • Dominik

      Rascal, ale wciąż nie wiem jak te uprawnienia dostać, nie znam się na wgrywaniu żadnych bibliotek… :(( czy mógłbyś mi opisać chociaż pokrótce jak to zrobić?

 • Barnaba Kiciński

  ja nie mogę znaleźć tego pliku ,,mixer_…” :/ Huwawei Y5II a ja tego potrzebuje, bo muzyki się nie da słuchać na słuchawkach dousznych