Kategoria: Technologie |

WordPress : Aktualizacja oraz instalacja wtyczek z poziomu panelu administracyjnego.


Data publikacji: 11 czerwca 2014     Autor:

Wordpress wordpress-logo-notext-rgbJeśli posiadamy serwer dedykowany bądź używamy WordPress na serwerze lokalnym, jesteśmy zmuszeni do odpowiedniego skonfigurowania zarówno WordPressa jak i naszego serwera.

Częstym problemem jest brak możliwości automatycznej aktualizacji jak i instalacji wtyczek (oraz wrzucania mediów). Powodem tego jest brak uprawnień do zapisu w poszczególnych katalogach.

Pierwszą czynnością którą dokonujemy jest nadanie uprawnień 755 (-rwxr-xr-x) katalogowi (i subkatalogom) wp-content. Najprościej zrobić to za pomocą jakiegoś menadżera ftp/ssh.

Jeśli po tej czynności nadal nie możemy aktualizować wordpressa ani instalować wtyczek z poziomu panelu adminia, to znaczy, że należy dodatkowo zmienić użytkownika katalogu ze stronami. W tym celu musimy zalogować się na nasz serwer przez ssh (lub uruchomić terminal jeśli apache postrawiony jest na naszym lokalnym urządzeniu). Przechodzimy do katalogu, gdzie są nasze strony np.

cd /www

Zakładając, że w tym katalogu znajduje się folder (powiedzmy, o nazwie mojestrony), w którym umieszczone są nasze strony, wpisujemy:

sudo chown -R www-data mojestrony

Oczywiście można zmienić użytkownika tylko konkretnemu katalogowi, nie wszystkim naszym witrynom, w tym celu wybieramy folder, który nas interesuje.

Może się zdarzyć, mimo wszystko nie będziemy mieli możliwości instalacji, aktualizacji oraz wgrywania mediów. Ostatnim krokiem, który należy wykonać jest dodanie jednej linijki do pliki wp-config:

define(‘FS_METHOD’,’direct’);

Można ją wkleić w dowolne miejsce pliku, który następnie zapisujemy i podmieniamy na naszym serwerze.