WD Blue – zmiana czasu parkowania głowicy za pomocą wdidle3

WD Blue – zmiana czasu parkowania głowicy za pomocą wdidle3

WD Blue – zmiana czasu parkowania głowicy za pomocą wdidle3 993 1280 rascal
WD Blue - wdidle3 tutorial

WD Blue

Ostatnio po zakupie nowego dysku WD Blue (WD40EZRZ) przez przypadek przeczytałem na jednym forum o problemie z serią Blue, o którym pojęcia nie miałem. Konkretniej – chodzi o przeniesienie z serii Green funkcji parkowania głowicy po 8 sekundach bezczynności. Normalnie problemem by to nie było, jednak trwałość podana przez producenta wynosi 300 000 parkowań, co nie jest aż tak dużą wartością, jakby mogło się wydawać.

 

Z ciekawości sprawdziłem jaką wartość parkowań posiada mój drugi dysk Western Digital  z serii Blue, którego używam niecałe 2 lata. Parametrem w S.M.A.R.T. dysku jaki wskazuje parkowanie głowicy jest Load Cycle Count. Otóż w moim przypadku wartość wynosi 26991.

WD Blue - wdidle3 tutorialŻeby było ciekawiej, bardzo dawno temu kupiłem dysk WD Green. Był to model używany (choć bardzo krótko), poprzedni właściciel najprawdopodobniej wyłączył całkowicie tę opcję, ponieważ parametr Load Cycle Count wynosi zaledwie 1623. Wspomnę tylko, że dysk jest na chodzie 42958 godzin (1789 dni), także różnica jest ogromna.

WD Blue - wdidle3 tutorialDlaczego więc Western Digital włączyło tę opcję w dyskach WD Blue? Tego niestety nie wiem, gdyż na pewno nie chodzi tutaj o oszczędzanie energii.

Na szczęście w dość prosty sposób można to naprawić z użyciem oficjalnego narzędzia firmy WD o nazwie wdidle3. Jednocześnie dementuję biadolenie o tym, iż WD zablokowało użycie tego narzędzia w nowszych seriach ich dysków.

Żeby nie było tak łatwo, program działa wyłącznie pod DOSem, więc w zasadzie nikt nie uruchomi go z poziomu nowszych systemów w obecnych czasach.

Co nam będzie potrzebne?

Na początku pobieramy i instalujemy program Rufus. Włączamy i wybieramy następujące opcje (2 razy upewnijcie się czy wasz pendrive zamontowany jest pod litera podaną w programie Rufus – teoretycznie nie powinno się tutaj wyświetlić nic innego, ale warto się upewnić):

WD Blue - wdidle3 tutorialNastępnie klikamy na START. Po ukończonej operacji, przenosimy zawartość archiwum wdidle3.zip do głównego katalogu wcześniej przygotowanego pendrive, restartujemy komputer i uruchamiamy go z pendrive (najczęściej F11 lub F9 przy startcie).

Gdy załaduje się FreeDOS wpisujemy wdidle3.exe /S300. Spowoduje to zmianę czasu parkowania głowicy z 8 sekund na 300 dla wszystkich podłączonych dysków WD. Można także całkowicie opcję parkowania wyłączyć przez wpisanie wdidle3.exe /D, lecz z tego, co przeczytałem, niektóre modele mają spore problemy z wydajnością po użyciu tej komendy, więc ja po prostu zmieniłem na 300.

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2020

  Loading...

  Kontakt

   Loading...

   Media Społecznościowe

   Szukaj