Murata Range – Futurelog (Denpa, 2019)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Murata Range – Futurelog (Denpa, 2019) - Dane

Murata Range – Futurelog (Denpa, 2019) - Details

Źródło

Source

-

Wydawca

Publisher

Denpa
k

Tytuł Oryginalny

Original Title

futurelog

Artysta

Artist

Murata Range (村田蓮爾/Murata Renji)

Data Wydania

Release Date

01.05.2019

MFC

MFC

676288

Murata Range – Futurelog (Denpa, 2019) – Komentarz

Zakładam, że niewiele osób interesujących się japońskim rysunkiem nie kojarzy autora, lub choć jego niepowtarzalnego stylu. Jest to piękny artbook, w komplecie z obwolutą i przezroczystą ochronną folią. Anglojęzyczne wersje japońskich artbooków czy mangi zwykle ich nie posiadają, więc tutaj plus dla wydawcy.
Publikacja jest doskonałą prezentacją artystycznej palety Muraty. Pokazuje urocze dziewczyny, twardych mężczyzn, samoloty, pociągi, samochody i krajobrazy często mocno nawiązujące do steampunka (albo raczej dieselpunka). Zawiera zarówno oryginalne prace, jak i ilustracje oparte na istniejących dziełach.


Murata Range niesamowicie dba o szczegóły, co widać w zasadzie na każdym jego rysunku i projekcie, przy którym pracował. Na przykład Ao no 6-gou, Last Exile czy Cop Craft. Jego twórczość z tych serii również zawarto w tym wydaniu. Dodatkowo pojawia się sporo okładek i ilustracji z serii „futuregraph” dla magazynu Comic Kairakuten.

Futurelog liczy prawie trzysta stron, z czego wiele jest (nawet potrójnie) rozkładanych. Coś takiego zazwyczaj występuje tylko na pierwszej stronie – jeśli w ogóle. Jakości druku nie mam nic do zarzucenia. Wszystko jest pięknie nasycone kolorami, nie zauważyłem żadnych defektów. Dodatkowo zwróciłem uwagę, że poszczególne sekcje drukowane były na różnego rodzaju papierze. Na przykład do szkiców użyto papieru o bardziej chropowatej powierzchni. Natomiast do druku w pełnym kolorze czegoś w rodzaju papieru kredowego. Strony wyznaczające poszczególne sekcje zrealizowano na bardzo sztywnym typie papieru.

Murata Range - Futurelog - recenzja artbooka - rascal.pl
Murata Range - Futurelog - recenzja artbooka - rascal.pl

Krótki przegląd zachodniej wersji

Z racji, że jest to wersja zachodnia pozostaje również kwestia tłumaczenia (artbook zawiera kilkanaście stron krótkich opowieści w formie mangi) jak i samego wydania. Nie porównywałem tekstu do oryginału, lecz nie zauważyłem niczego co by mnie irytowało lub wprowadzało w dysonans. Sufiksy grzecznościowe są pozostawione w oryginale, czcionka prezentuje się estetycznie. No i rzecz jasna nic nie zostało ocenzurowane (co z automatu skreśliłoby zakup wersji przetłumaczonej jeśli miałoby miejsce – nie kupuję niczego choć w najmniejszym stopniu ocenzurowanego – tyczy się to zarówno tekstu jak i całej innej zawartości).

Murata Range - Futurelog - recenzja artbooka - rascal.pl

Z racji specyfiki stylu Muraty, niektóre jego dzieła mogą zostać przez niektórych uznane za problematyczne. Jednak w takim przypadku polecałbym całkowicie pominąć jego twórczość. Jeśli rozróżnienie fikcji od realu sprawia komuś wybitny problem, to również polecałbym zaprzestanie konsumowania mediów japońskich i pozostać w bardzo ostatnio modnej amerykańskiej cancel culture.

Zdjęcia nie oddają tego jak artbook wygląda w rzeczywistości. Tym bardziej tego jak prezentują się rozkładane strony, dlatego osoby zainteresowane bardzo zachęcam do zakupu. Artbook można nadal kupić, nawet na polskim Amazonie w dość przyzwoitej cenie. Należy jednak zwrócić uwagę, że zachodni wydawca ocenił zawartość na od 16 lat (zresztą nie bez powodu).

Murata Range – Futurelog (Denpa, 2019) – Prezentacja

Zanim pokażę kilkanaście zdjęć z zawartością artbooka, szybki rzut oka na stronę zewnętrzną zwiniętą w wysokiej jakości obwolutę, którą dodatkowo zabezpieczono okładką foliową z nadrukiem chroniącą obwolutę.

Murata Range - Futurelog - recenzja artbooka - rascal.pl

Tak wygląda tył:

Murata Range - Futurelog - recenzja artbooka - rascal.pl

A tak artbook prezentuje się bez obwoluty:

Murata Range - Futurelog - recenzja artbooka - rascal.pl
Murata Range - Futurelog - recenzja artbooka - rascal.pl

Galeria

Ostatnia modyfikacja:
30 listopada 2022
Last modified:
30 listopada 2022

Podobne Wpisy

Related Posts