Źródło

Source

Wydawca

Publisher

Art Jeuness

Tytuł

Title

しずく – カントク 20th Anniversary ArtWorks

Artysta

Artist

Kantoku

Data Wydania

Release Date

25.12.2023

MFC

2004261

Kantoku – Shizuku (Art Jeuness, 2023) – Komentarz

O moim zamiłowaniu do stylu Kantoku pisałem za każdym razem, gdy recenzowałem kolejne artbooki tego twórcy. Tym razem recenzja jednej z dwóch publikacji na dwudziestolecie działalności artysty. Oba są dość podobne, dlatego często pojawiają się pytania na temat tego, czym one właściwie są. Odpowiedź jest bardzo prosta. Shizuku i Kurumi (bo taką nazwę nosi drugi) są oddzielnymi arbookami skupionymi przede wszystkim na tytułowych bohaterkach. Pierwsza połowa każdego zbioru ilustracji obejmuje tytułową postać, podczas gdy druga połowa to różne inne oryginalne postacie Kanotku. Są to jednak w większości wcześniej opublikowane prace, dostępne również w innych artbookach.

Publikacja liczy zawrotne 320 stron w formacie A4. Wiele ilustracji wypełnia całe strony, często obie. Jakość druku jest bardzo satysfakcjonująca, należy mieć jednak na uwadze fakt, iż artbook wydrukowano na grubym papierze matowym. Dla mnie osobiście jest to lekka wada, ponieważ kolory o wiele lepiej oddaje papier błyszczący. Być może było to podyktowane obszernością publikacji i kosztami druku. Poziom detali zachwyca nawet po wielokrotnym przejrzeniu całości. Taka jest w końcu natura prac Kantoku. Widać to po części na zdjęciach wybranych stron, które jak zwykle umieściłem poniżej.

Warto wspomnieć, iż artbook zawiera jedną rozkładaną stronę umieszczoną na samym początku. Zawartość jest bardzo obfita – każdy wielbiciel stylu Kantoku na pewno będzie zadowolony, przeglądając każdą pracę umieszczoną w Shizuku. To w zasadzie pozycja obowiązkowa.

Jeśli chodzi o treść inną niż ilustracje – znajdziemy tutaj również całkiem sporo tekstu. Między innymi wywiad z autorem, opis bohaterek oraz przedstawienie procesu twórczego artysty. Całość rzecz jasna w języku japońskim.

Artbook wyceniono na ¥5900, co stanowi cenę wyższą niż standardowa. Wyższa cena podyktowana jest jednak bardzo dużą ilością stron. Rzadko spotyka się ta grube publikacje ze zbiorem publikacji jednego artysty.

Kantoku – Shizuku (Art Jeuness, 2023) – Prezentacja

Zanim pokażę kilkanaście zdjęć z zawartością artbooka, szybki rzut oka na stronę zewnętrzną zwiniętą w wysokiej jakości obwolutę oraz obi.

Po zdjęciu obwoluty z obi zobaczyć możemy tę samą ilustrację, jednak tylko w odcieniu koloru przewodniego artbooka.

Galeria

Facebook
X
Pinterest
Telegram
Email

Ostatnia modyfikacja

Last modified:

Konomi – ArtWorks (Kadokawa, 2022)

Najpopularniejszymi ilustracjami Konomi są okładki light novel Liar Liar. W recenzowanym artbooku nie zabrakło materiałów przedstawiających bohaterki tego tytułu. Oprócz tego zobaczyć możemy tutaj także oryginalne dzieła twórcy, jak i bohaterki innej light novel - Cross Connect.

Yom – Kuro Tights (Fakku, 2021)

Kuro Tights to antologia pod przewodnictwem Yom o tematyce rajstop, a raczej dziewczyn w nie przywdzianych. Artbook zawiera dzieła różnych artystów, nie tylko te pomysłodawcy. Każda kolejna strona poświęcona jest innemu twórcy.

Nanao Naru – Rainbow-colored IceCream (Kadokawa, 2005)

Nanao Naru to ilustratorka, której projekty postaci użyto w wielu visual novel oraz ich adaptacjach. W tym artbooku znajduje się sporo oryginalnych ilustracji, które pojawiły się w różnego rodzaju magazynach, czy publikacjach doujin circle założonego przez autorkę - Ice to Choco, ale również kilka z wymienionych powyżej tytułów. Źródła każdego rysunku podano na końcowych stronach.

Kantoku – Yori Michi (Limited Edition)

Zakochałem się w designie Kantoku gdy tylko obejrzałem pierwszy sezon One Room. Przeglądając jego profil na pixiv zauważyłem, że wydawany jest artbook z jego twórczością. Bez zastanowienia go zamówiłem. Zdecydowałem się na edycję limitowaną, ponieważ różnica w cenie nie była duża.