Shinsekai yori / 新世界より (2012)

Shinsekai yori / 新世界より (2012)

Shinsekai yori / 新世界より (2012) 680 1000 rascal
Shinsekai yori 2012 recenzja anime rascal

Shinsekai yori

W pewnym momencie historii zanotowano na świecie wzrost narodzin dzieci z umiejętnościami psycho-kinetycznimi, stan ten szybko spowodował upadek cywilizacji. Ocalałym ludziom posiadającym tę zdolność, udało się doprowadzić do względnego, lecz opierającego się o bardzo kruche fundamenty spokoju poprzez całkowitą izolację od zewnętrznego świata małych wiosek, wprowadzając tym nowy porządek świata.

Dwunastoletnia Watanabe Saki mieszkająca w jednym z takich miasteczek zwanym Kamisu 66 właśnie uzyskuje kontrolę na swoimi mocami i dołącza do grupy kilku innych dzieci – łobuza Asahina Satoru, nieśmiałego Itou Mamoru, pogodnej Akizuki Marii oraz tajemniczego i niesamowicie uzdolnionego Aonumy Shuna.

Oprawa audiowizualna Shinsekai yori

Nie będę owijał w bawełnę, nie jest to najpiękniejsze anime studia A1-Pictures. Oczywiście, gdy będziecie oglądać pierwsze cztery odcinki, zapewne będziecie zachwyceni – tak jak ja. Niestety im dalej, tym gorzej z kilkoma ładniejszymi scenami oraz często pięknymi tłami. Animacja niestety także kuleje w bardzo wielu momentach i nie mam tu na myśli wersji telewizyjnej, która wyglądała o wiele gorzej. Mimo wszystko Shinsekai yori to nie coś, co wygląda ohydnie. Raczej przeciętnie.

Ścieżka dźwiękowa za to robi w wielu miejscach naprawdę spore wrażenie. Podobnie jak pierwszy utwór z napisów końcowych – 割れたリンゴ / Wareta Ringo wykonany przez Tenedę Risę. Aktorzy głosowi – jak to zwykle bywa – pierwsza klasa. Mam na myśli zarówno bohaterów pierwszoplanowych, wszystkich pobocznych i epizodycznych.

Fabuła i bohaterowie Shinsekai yori

Na samym początku chyba wypada przybliżyć niejasną terminologię. Z góry przestrzegam przed tłumaczeniem grupy UTW – wprowadzili oni taki chaos w nazewnictwie, że aż trudno było mi w to uwierzyć. Dlatego też zdecydowanie bardziej polecam oficjalne tłumaczenie od Crunchyroll. Ograniczę się do rzeczy, które zostały zmienione:

呪力 / Juryoku – określenie dla mocy, którą posługują się bohaterowie. Oznacza dosłownie magiczną/mistyczną moc. Nie, nie jakiś bullshit typu cantus (używany przez wspomnianą grupę UTW).

悪鬼 / Akki – diabły, istoty demoniczne – tutaj również – moim zdaniem – angielskie tłumaczenie – ogry – jest wręcz śmieszne (niestety dotyczy to zarówno oficjalnego tłumaczenia jak i tego od UTW). O wiele lepszym wyborem byłoby określenie fiend.

Zacznę może od przedstawionego świata, który jak dla mnie był najciekawszą rzeczą w Shinsekai yori. Mamy wizję post-apokaliptyczną. Ludzie się wzajemnie wyniszczyli używając swych mocy oraz szerokiego asortymentu broni masowej zagłady. Te czasy przeżył tylko ułamek populacji. Autorzy nie wykraczają poza granice Japonii (na plus jak dla mnie). Co ciekawe, ludzie nie są już jedynymi rozumnymi istotami. Współżyją oni ze szczuropodobnymi stworzeniami – traktowani są jako podrasa służąca ludziom będącymi dla nich bogami. Poziom rozwinięcia ich cywilizacji można przyrównać do epoki feudalizmu. Funkcjonują w wielu przeróżnych frakcjach – wszystkie jednak zobowiązane są do bezwzględnego posłuszeństwa względem rasy ludzkiej. Świetnie wpleciono także elementy historii ludzi, odzwierciedlając je w poczynaniach szczurów (wiele nawiązań, często niejednoznacznych – duży plus).

Sama historia dotyczy grupy dzieci, które szybko odkrywają (używając zakazanego interfejsu dającego dostęp do archiwów bibliotecznych dawnej cywilizacji) na swojej pierwszej szkolnej wycieczce, iż świat nie jest tak kolorowy i bezpieczny jak przedstawili im to nauczyciele czy rodzina, a podstawami funkcjonowania ich cywilizacji są kłamstwo i ubezwłasnowolnienie społeczeństwa.

Podczas seansu doświadczamy dwóch przeskoków w czasie. Pierwszy krótki, kolejny zaś – około dekady. Sposób przedstawienia tych przeskoków – w mojej opinii – negatywnie wpłynął na całość historii i przywiązanie do bohaterów. Dzięki temu dostajemy jednak historię mocno rozciągniętą w czasie i dobre odwzorowanie zmian zachodzących w tym świecie.

Zostaje kwestia ósmego odcinka – zrobiło się o nim dość głośno – ja sam byłem bardzo zniechęcony do tej serii właśnie przez te wydarzenia (raczej ich wyolbrzymiane przez insynuowanie, że reszta serii jest właśnie o takiej tematyce). O co chodzi? Tego tutaj nie napiszę, lecz wspomnę tylko, iż był on całkowicie niepotrzebny, szczególnie dosadność pewnych scen. BA – można go pominąć nie tracąc przy tym w zasadzie niczego, co dotyczy tej serii. Nie mam pojęcia w jakim celu został on zrealizowany w taki sposób – jeśli autorzy uznali ten wątek za istotny, mogli ukazać go w o wiele bardziej subtelny sposób – wtedy nikt prawdopodobnie by nie miał żadnych pretensji. Głupotą jest jednak porzucane Shinsekai yori tylko ze względu na ten epizod.

Ocena i podsumowanie Shinsekai yori

Zaczynając oglądanie Shinsekai yori nie odniosłem pozytywnego wrażenia po pierwszych dwóch odcinkach – ba, miałem przeczucie, iż będzie to kolejna pseudointelektualna seria masowo wielbiona przez ludzi udających, że rozumieją całość i zachwycających się jej głębią. Zdanie zmieniłem już przy trzecim odcinku, gdy bohaterowie poznali prawdę o ich świecie. Wtedy poleciało z górki ukończyłem to anime w ciągu trzech dni. Pomijając ósmy odcinek, miejscami dająca po oczach oprawę graficzną i dość nieudolnie zrealizowane przeskoki czasu – mamy tutaj do czynienia z naprawdę ciekawą, dającą do myślenia opowieścią fantasy (nie wiem dlaczego przez niektórych Shinsekai yori podciągane jest do sci-fi). Jasne – wielu widzów może się doszukiwać nieścisłości, sam wiele zauważyłem. Ale czy to ważne? Shinsekai yori to nie adaptacja prawdziwej historii ludzi. To fikcyjny, cholernie ciekawy świat, alternatywna historia rasy ludzkiej z wątkiem nadprzyrodzonym – nie ma sensu dopatrywania się błędów w scenariuszu – zamiast tego proponuję zwyczajne delektowanie się przedstawioną historią.

Moja ocena to 8/10. Czegoś mi tutaj jednak brakowało, by dać wyższą notę. Tym czymś było w moim przypadku dość płytkie związanie z głównymi bohaterami. Nie czułem z nimi po prostu więzi.

Z jakim tłumaczeniem oglądać Shinsekai yori?

 • Crunchyroll – tak jak już wcześniej wspominałem – lepszej opcji nie ma, a jest to zdecydowanie lepszy wybór niż tłumaczenie grupy UTW, które zwyczajnie wprowadza do skryptu zbyt wiele daleko idących zmian, a sama wierność oryginałowi stoi także na wątpliwym poziomie. Napisy te pasują do wersji bluray, więc nie ma żadnego problemu.

Muzyka, której słuchałem pisząc ten tekst:

 • Union Jack – Pylon Pigs (album)

Podobne anime:

 • Nagi no Asukara
 • Higurashi no Naku Koro ni

Zrzuty ekranu:

Ostatnia aktualizacja: 24 października 2020

  Loading...

  Kontakt

   Loading...

   Media Społecznościowe

   Szukaj