Kimi ni Todoke poster
Kimi ni Todoke

Kuronuma Sawako jest niezwykle wrażliwa i nieśmiała, niestety przez to znajomi z klasy źle ją odbierają (myśląc, że jest ponura oraz totalnie aspołeczna), dodatkowo jej imię i wygląd powodują, że przypomina główną bohaterkę filmu The Ring, przez co otrzymuje ksywkę Sadako. Dziewczyna marzy o tym, by jej życie się zmieniło. Jedną z nielicznych osób, która postrzega Kuronumę jako zwyczajną uczennicę jest Kazehaya Shouta, najbardziej rozpoznawany uczeń jej klasy. Sawako zyskuje przez to pierwszego w jej życiu przyjaciela, przez którego zaczyna się otwierać na innych ludzi.

Oprawa audiowizualna Kimi ni Todoke

Trudno mi jest pisać o kresce tego serialu. Z jednej strony bohaterowie wyglądają naprawdę ładnie i estetycznie, z drugiej strony nadmiar scen z chibi-wersjami postaci powoduje częściowy spadek zadowolenia z jakości rysunków. Tego było zwyczajnie za dużo, serial zyskał by sporo na jakości jakby animatorzy całkowicie zrezygnowali z takiego sposobu animacji. Tła są dość ubogie w większości scen, jednak jest to bardziej zamierzony cel niż cięcie kosztów.

Do udźwiękowienia nie mogę się przyczepić, ścieżka dźwiękowa idealnie wpasowuje się w każdą ze scen, aktorzy głosowi zostali idealnie dobrani do poszczególnych postaci, openingi oraz endingi są naprawdę dobre.

Fabuła i bohaterowie Kimi ni Todoke

Serial ta posiada dwa sezony. Pierwszy liczy 25 odcinków, drugi 12. Do tego dochodzi jeden odcinek specjalny, który jest łącznikiem między serią pierwsza i drugą. Główna bohaterka – Kuronuma Sawako jest naprawdę urocza. Większość odcinków wypełniona jest jej przemyśleniami oraz dążeniem do zmiany, autorzy przedstawili całą historię z jej perspektywy (z resztą podobnie rzecz ma się w mandze o tym samym tytule, o którą opiera się serial), przez co poznajemy jej sposób postrzegania świata bardzo dokładnie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jej nieśmiałość może wielu z was irytować, więc jeśli do czwartego odcinka serial ten was nie zauroczy, to proponuję go porzucić, ponieważ w kolejnych niewiele się zmienia. Natomiast jeżeli pierwsze odcinki zachęcą was do oglądania, to gwarantuję, że całość zapadanie wam na długo w pamięci (szczególnie drugi sezon). Kazehaya Shouta – główny bohater, jego zachowanie jest naprawdę godne podziwu, z jednej strony bardzo popularny – nie ma problemu z nawiązywaniem nowych znajomości, zaradny oraz dojrzały, z drugiej strony jednak także dość nieśmiały. Można by powiedzieć, że to wzór bohaterów gatunku shoujo, jednak nie psuje to ogólnego wrażenia, jakie wywierają na widzach. Yano Ayane oraz Yoshida Chizuru – jedyne dwie bliskie przyjaciółki Sawako, które są jej totalnym przeciwieństwem. Starają się one, by Kuronuma była postrzegana w sposób pozytywny przez resztę klasy, oraz wspierają z całych sił jej relację z Kazehayą. Kilka odcinków poświęconych jest tylko im (w celu bliższego przedstawienia tych postaci)

Anime to posiada wiele wątków komediowych, które powodują raz większy, raz mniejszy uśmiech na twarzy – jednak co najważniejsze – nie przeszkadzają (z wyjątkiem wspomnianego wcześniej chibi-stylu animacji w tych momentach). Romans jest tak naprawdę tutaj na pierwszym planie, o czym mówi sam tytuł – Kimi ni Todoke, który można przetłumaczyć jako Docieranie do Ciebie. Jest to szczególnie widoczne pod koniec pierwszej oraz przez całą drugą serię.

Podsumowując – jeśli ktoś ma słabość do romansów, oraz seriali, w których większość stanowią przemyślenia bohaterów i długie, wolne dialogi – jest to serial dla niego. Akcja toczy się tutaj bardzo powoli, więc ludzie wrażliwi nie będą mieli wątpliwości z postrzeganiem tego dzieła jako wyjątkowego.

Ocena i podsumowanie

Moja ocena łączna (sezon pierwszy oraz drugi) to 8,5/10. Na nieznaczne obniżenie oceny wpłynął po części sposób animacji, o którym pisałem wcześniej. Oceny cząstkowe – sezon pierwszy – 8/10, sezon drugi 9/10.
Z pewnością zapamiętam ten tytuł na długo, tymczasem zabieram się do czytania mangi, ponieważ anime obejmuje tylko 46 (na dzień dzisiejszy, ponieważ manga jest nadal wydawana) z 95 rozdziałów.

Galeria

Facebook
X
Pinterest
Telegram
Email

Ostatnia modyfikacja

Last modified:

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Varuker
Varuker
2 lat temu

Jedno z naprawdę nielicznych świetnych anime które obejrzałem przed rozpoczęciem czytania mangi.
Z ciekawostek pod koniec marca 2023 startuje remake serialu. Nie wiem czemu w paru miejscach spotkałem się z tym że to remake skoro to będzie…live-action. Kimi ni Todoke ma naprawdę silny fanbase w Japonii więc chyba ktoś zwęszył okazje do dalszego „dojenia krowy” 🙂
Ekranizacje LA anime/mang jakie są takie są…ale przynajmniej małym plusikiem jest to że zapowiadane jest pokrycie całości materiału z mangi
(oczywiście o ile pierwszy sezon zyska na popularności)
Dla mnie wszystko co najlepsze w mandze Kimi ni Todoke zaczyna się od momentu gdzie kończy się animowana wersja, więc mam nadzieje że na fali nostalgii, która od jakiegoś czasu zalewa Japonię, dostaniemy kolejny sezon anime lub Ova. Na razie więc pozostaje
mi tylko do czytania Kimi ni Todoke Bangai-hen: Unmei no Hito.

Kokoro ga Sakebitagatterunda. / 心が叫びたがってるんだ。 (2015)

Naruse Jun była szczęśliwym dzieckiem, jednak pewne wydarzenie spowodowało rozpad jej rodziny. Tego samego dnia, oczom Jun ukazało się jajko, które zaczęło z nią rozmawiać, a następnie odebrało jej zdolność mowy, by nie krzywdziła innych swoimi słowami.

Love Live! School Idol Project (2013-2015)

Szkoła średnia Otonokizaka znajduje się na granicy trzech dzielnic Tokio - Akihabary - mekki fanów popkultury; Kandy - miejsca, gdzie historia i tradycja to najważniejsze wartości; Jimbouchou - cichego obszaru znanego z dużej ilości księgarni oraz antykwariatów. Zderzenie kultur ma wpływ na coraz mniejszą popularność tej szkoły, co rzutuje na bardzo niski nabór nowych uczniów.

Sword Art Online: Progressive – Hoshi Naki Yoru no Aria (2021)

Rok 2022. W technologii wirtualnej rzeczywistości nastąpił przełom. Inżynierom udało się stworzyć hełm nazwany NerveGear - narzędzie zdolne przenieść świadomość użytkownika do świata gier. Tytułem startowym na tę platformę został Sword Art Online (SAO). Yuuki Asuna przez przypadek znajduje ten zestaw wraz z grą w pokoju swojego starszego brata. 

Ai Yori Aoshi / 藍より青し (2002-2003)

Hanabishi Kaoru jest studentem, jednak żyje samotnie ze względu na trudną sytuację rodzinną. Pewnego dnia, na dworcu spotyka piękną zakłopotaną kobietę ubraną w tsumugi. Chłopak postanawia pomóc jej w odnalezieniu adresu, który - jak się później okazało - znajduje się nieopodal jego mieszkania. Niestety na miejscu zastają pustą działkę na sprzedaż. Kaoru bez chwili zastanowienia decyduje się zaprosić wykończoną towarzyszkę do swojego mieszkania i zapytać o ludzi, których szuka i jej imię.
1
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x