Gekijouban Karakai Jouzu no Takagi-san / 劇場版 からかい上手の高木さん (2022)

Tagi

Tags

Kategorie

Categories

Kiniro Mosaic: Thank You (2021) - recenzja anime - rascal.pl
Karakai Jouzu no Takagi-san Movie (2022)

Zbliżają się ostatnie wakacje Takagi i Nishikaty przed rozpoczęciem szkoły średniej. Obydwoje w myślach szukają pretekstu do spotykania się poza zajęciami szkolnymi. Wtedy znajdują porzuconego kociaka i postanawiają się nim zaopiekować, urządzając mu prowizoryczne legowisko na terenie pobliskiej świątyni, obok której często przechodzą. Z racji tego, że żaden z nich nie może go zabrać ze sobą do domu, wpadają wspólnie na pomysł, iż znajdą mu rodzinę.

Oprawa audiowizualna Karakai Jouzu no Takagi-san Movie (2022)

Wideo

Mam wrażenie, że animatorzy studia Shin-Ei Animation włożyli jeszcze więcej serca podczas pracy nad tym filmem niż w sezonie trzecim, który i tak wyglądał już świetnie. Spora ilość detali, przepiękne tła. Design postaci niezmiennie piękny. No i genialna animacja doskonale odzwierciedlająca emocje bohaterów. Uczta dla oka.

Dźwięk

Duet Takahashi Rie i Kaji Yuuki w tym serialu to po prostu legenda. Zresztą sami niesamowicie polubili swoje postacie, co zresztą pokazywali nie raz w różnego rodzaju wywiadach. Podobnie jak w serialu, Takahashi Rie wciela się również w rolę wokalistki i śpiewa głosem Takagi w utworze z napisów końcowych oraz dwóch insert songach. To moja ulubiona aktorka głosowa i mógłbym słuchać jej głosu godzinami. Żeby nie przedłużać, napiszę tylko tyle – lepszej obsady główna para Karakai Jouzu no Takagi-san dostać nie mogła. Oczywiście nie można zapomnieć o innych aktorach, którzy wcale gorzej nie wypadli. Kohara Konomi, Ogura Yui, Yuuki Aoi czy Koiwai Kotori to tylko część niezwykle utalentowanych ludzi użyczających głosów.

Ścieżka dźwiękowa idealnie wpasowuje się w sielski klimat całości i odpowiednio podkreśla ważne sceny. Choć brzmi wyraźnie filmowo i miejscami przez to odrobinę za bardzo sztampowo.

Fabuła i bohaterowie Karakai Jouzu no Takagi-san Movie (2022)

Wstęp

Wydarzenia przedstawione w filmie są bezpośrednią kontynuacją wydarzeń ujętych w adaptacji serialowej. Oglądanie filmu bez znajomości poprzednich trzech sezonów nie ma najmniejszego sensu.

Krótko o fabule i bohaterach

Film pokazuje ostatnią przerwę letnią Nishikaty oraz Takagi przed rozpoczęciem nauki w szkole średniej. Warto mieć tu na uwadze, że rok szkolny w Japonii zaczyna się w kwietniu, składa się z trzech trymestrów. Dlatego też przerwa wakacyjna rozpoczyna się po pierwszym trymestrze, zazwyczaj w okolicy 20 lipca i trwa do początku września. Ma to znaczenie, ponieważ przerwa wakacyjna pokazana w filmie ma miejsce w trakcie ich ostatniego roku w szkole poprzedzającej szkołę średnią.

Podobnie jak w serialu, główne skupienie położono na pokazanie interakcji Takagi oraz Nishikaty. Nie brakowało również krótkich wstawek z innymi bohaterami. Mina, Sanae i Yukari wciąż prowadzą beztroskie rozmowy. Kimura i Takao wciąż śmieszkują. Nakai i Mano wciąż są razem a Hamaguchi wciąż myśli jak uszczęśliwić Houjou. O dziwo Tanabe-sensei ani razu nie użył kredy jako pocisku skierowanego w stronę Nishikaty.

W relacji Takagi i Nishikaty widać jednak subtelną, jednak zauważalną zmianę w nastawieniu. O ile Takagi od samego początku jest świadoma swoich uczuć, to Nishikata w końcu przestaje negować to, że Takagi zajmuje specjalne miejsce w jego sercu.

Zaowocowało to tym, że oboje już jakiś czas przed przerwą wakacyjną, szukali w myślach wymówki, by spotykać się latem. Na szczęście powód do spotkań niespodziewanie pojawia się sam. Znajdują porzuconego kociaka i postanawiają się nim zaopiekować. Przez całe wakacje codziennie się nim zajmują. Zostawiają go w prowizorycznym legowisku urządzonym na terenie pobliskiej świątyni, ponieważ żaden z nich nie może go zabrać do domu. Kot, którego nazywają Hana, pozwala im się zbliżyć do siebie jeszcze bardziej. Oboje odkrywają w sobie nowe, często głęboko skrywane emocje.

Inne uwagi

Mimo iż film sprawia wrażenie wyczerpania całego materiału źródłowego, w rzeczywistości tak nie jest. Materiału z mangi zostało jeszcze dość sporo. Jednak to, w jaki sposób twórcy zdecydowali się na realizację zakończenia (szczególnie scena po napisach końcowych – swoją drogą coś pięknego) niemal nie daje nadziei. Tym bardziej że większość wydarzeń z filmu zostało napisane na potrzeby filmu (nie były adaptacją wydarzeń z mangi).

Ocena i podsumowanie

Wydaje mi się, że jeśli ktoś obejrzał już poprzednie trzy sezony, to polecanie mu tego filmu mija się z celem, gdyż obejrzy go i tak. Polecić mogę za to całość, jeśli jeszcze ktoś Karakai Jouzu no Takagi-san nie zna. Jest to jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) tytuł z gatunku slice of life z wątkiem romantycznym. Dynamika znajomości Takagi i Nishikaty jest tak rewelacyjnie przedstawiona już od pierwszego sezonu, że nie potrafię znaleźć odpowiednich słów, by ująć to w sposób mnie zadowalający. To po prostu trzeba samemu obejrzeć i doświadczyć.

Finalny werdykt

Final evaluation

Z jakim tłumaczeniem polecam oglądać Karakai Jouzu no Takagi-san Movie (2022)

  • TakaNishi – release zawierający bardzo dobre tłumaczenie użytkownika serwisu reddit (RNEsub) oraz oryginalne japońskie napisy.

Galeria

Ostatnia modyfikacja:
6 lipca 2023

Last modified:
6 lipca 2023

Podobne Wpisy

Related Posts