WordPress: Zmniejszenie ilości generowanych miniatur.

WordPress: Zmniejszenie ilości generowanych miniatur.

WordPress: Zmniejszenie ilości generowanych miniatur. 500 500 rascal

WordpressNie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że WordPress na domyślnych ustawieniach potrafi generowań nawet 12 rodzajów miniatur dla pojedynczego pliku graficznego. Łatwo policzyć ile to daje plików przy łącznej ilości dwóch tysięcy obrazków zaimportowanych do biblioteki mediów – 2000*10 = 20000 plików. Pomijając już ilość plików znajdujących się na naszym hostingu (wiele darmowych posiada limit ilości plików), pomyślcie ile miejsca jest niepotrzebnie zajętego przez miniatury, których nigdy nie użyjemy. Poradnik ten podpowie jak pozbyć się starych, nieużywanych miniatur, oraz wygenerować nowe w rozdzielczościach jakich potrzebujemy.

Po pierwsze należy sprawdzić ustawienia mediów w samym WordPressie. W panelu klikamy w Ustawienia -> Media.

Ustawienia-mediow-wordpress Zmniejszenie ilości generowanych miniatur

 

Jak widać na powyższym zrzucie, ja korzystam z miniatur 150×150 i tylko z nich (podanie zera wyłącza generowanie danego typu miniatury). W tym miejscu możecie wybrać jakie rozmiary was interesują a resztę wyłączyć.

Oprócz tego, także motywy są w stanie generować swoje miniatury, których najprawdopodobniej nie potrzebujemy. Opisane tutaj rozwiązanie wyłączenia nie jest najlepszym z możliwych, ponieważ operować będziemy na plikach głównych motywu (najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie tzw child-theme, jednak obecnie nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat, możliwe, że w przyszłości wpis ten zostanie przepisany już z tym rozwiązaniem).

Aby wyłączyć generowanie miniatur przez motyw, należy wejść do Wygląd -> Edytor, a następnie z listy po lewej stronie wybrać plik functions.php i odszukać linijki:

add_theme_support( 'post-thumbnails' );

Następnie należy wykomentaować kilka linijek, podobnie jak na zrzucie poniżej:

Zmniejszenie ilości generowanych miniatur functions-php

 

Kod php komentujemy za pomocą:

/*

komentowany tekst

*/

Zapisujemy plik.

W tym momencie WordPress generować będzie tylko takie miniatury, które ręcznie ustawiliśmy.

OK, ale co zrobić teraz ze wszystkimi miniaturami, które znajdują się już na naszym serwerze?
Z pomocą przyjdą dwie wtyczki (które musimy doinstalować):

 1. Thumbnail Cleaner
 2. Regenerate Thumbnails

W pierwszej kolejności będziemy korzystać z wtyczki Thumbnail Cleaner, po zainstalowaniu jej opcje znajdziemy w menu Narzędzia ->  Thumbnail Cleaner. Autor sugeruje stworzenie kopii zapasowej przed korzystaniem (mnie osobiście wtyczka znalazła wszystkie obrazy bezbłędnie).

Thumbnail-Cleaner Zmniejszenie ilości generowanych miniatur

Klikamy na przycisk Start Analyzing. Proces ten może chwilę potrwać, w zależności od szybkości serwera, na którym mamy umieszczonego naszego WordPressa. Gdy wtyczka zakończy działanie, klikamy na Delete XXX Thumbnail(s). Proces ten usunie WSZYSTKIE miniatury znajdujące się w bibliotece mediów.

Ostatnią rzeczą, którą należy zrobić, to wygenerować miniatury do wszystkich obrazów (w rozmiarach, których wybraliśmy). Klikamy na przycisk Regenerate Now. Ten proces może trwać naprawdę długo (zwłaszcza jeśli mamy kilka tysięcy obrazów). Nie należy zamykać strony aż proces nie zakończy się.

To by było na tyle. Usunięcie starych miniatur, których nie używam zmniejszyło mój plik kopii zapasowej o 350MB.

 

Edit 05.11.2016:

Można ręcznie wyrzucić niepotrzebne miniatury. Ja potrzebuję tylko 150×150, więc w folderze wp-content/uploads/[rok] wklejamy w konsoli następujące polecenia:

find -type f -name '*600x480*' -delete
find -type f -name '*604x270*' -delete
find -type f -name '*720x480*' -delete
find -type f -name '*1200x480*' -delete
find -type f -name '*1280x580*' -delete
find -type f -name '*768x432*' -delete
find -type f -name '*1600x580*' -delete
find -type f -name '*768x435*' -delete

 

Ostatnia aktualizacja: 24 października 2020

  Loading...

  Kontakt

   Loading...

   Media Społecznościowe

   Szukaj