Kategoria: Kryptowaluty | Tagi: , ,

Akroma: Tworzenie i Konfiguracja Masternode


Data publikacji: 23 maja 2018     Autor:

Akroma Masternode - poranik tworzenia i konfiguracji - rascal.pl

Akroma Masternode

Akroma to kryptowaluta oparta o kod źródłowy Ethereum. Można pozyskiwać ją przez zwyczajny zakup na giełdzie, kopanie na karcie graficznej lub utrzymywania tzw masternode – serwera autoryzującego transakcje w ramach łańcuchu bloku tego projektu. Nie będę się skupiał w tym momencie na opisywaniu zalet i celów deweloperów, lecz zwyczajnie postaram się opisać krok po kroku jak taki serwer skonfigurować i co będzie nam do tego potrzebne.

Akroma Masternode – po co to komu

Jak już wcześniej wspomniałem, możemy pasywnie pozyskiwać jednostki tej kryptowaluty przez utrzymywanie masternode – czyli serwera, który bierze udział w autoryzacji poszczególnych transakcji. Posiadając odpowiednią ilość tej kryptowaluty na swoim portfelu możemy taki serwer uruchomić i następnie czerpać z niego korzyści przez codzienne otrzymywanie proporcjonalnej ilości do posiadanych masternode.

Akroma Masternode – co jest potrzebne by zacząć

  • Przede wszystkim potrzebujemy 5001 jednostek Akromy (AKA). Możemy zaopatrzyć się w nie na giełdzie (np Stocks.Exchange). Cena na chwilę obecną jest na tyle niska, że naprawdę grzechem jest z tego nie skorzystać.
  • Serwer VPS z minimum 20GB miejsca na dysku, 1GB pamięci RAM i 1 rdzeń procesora – wymagania niezbyt wielkie. Serdecznie polecam Vultr – 5 dolarów za miesiąc – można płacić w kryptowalutach a rozliczanie jest na zasadzie czasowej, a nie za konkretną usługę. Jeśli chodzi o system operacyjny – najlepiej wybrać Debian 9 ze względu na gotowe paczki przygotowane przez deweloperów tego projektu.
  • Minimalna wiedza o systemie Linux i obsługi konsoli.

Akroma Masternode – przygotowanie VPSa

Jeśli nie masz pojęcia jak zacząć, przeczytaj FAQ u operatora usług, którego postanowiłeś wybrać. W mailu po rejestracji i opłaceniu powinieneś otrzymać dane dostępowe (adres ip, login, hasło) do paneli jak i SSH. W tym momencie powinno zainteresować się to drugie. Poradnik (a raczej te bardziej oczywiste kroki) pisany jest dla użytkowników Windowsa, gdyż zakładam, że użytkownicy Linuxa wiedzą jak posługiwać się ssh. W poradniku opiszę również jak podstawowo zabezpieczyć nasz serwer przed najczęstszymi atakami.

Na początek potrzebujemy dwóch programów. Putty oraz Puttygen. Oba znajdziemy pod tym adresem.

Uruchamiamy putty. W pole host wpisujemy adres IP, w pole port – port jaki otrzymaliśmy od dostawcy (najprawdopodobniej 22). Klikamy na open. Najprawdopodobniej przywita nas komunikat o kluczu, który akceptujemy. Logujemy się na konto otrzymane w adresie e-mail od dostawcy. Najpewniej nazwą użytkownika będzie root. Zatwierdzamy enterem, wpisujemy hasło. Jesteśmy zalogowani.

Na początek stworzymy sobie parę kluczy ssh – tak, żeby w przyszłości nie musieć logować się hasłem i nie wystawiać na zewnątrz serwera, na który możliwe jest zdalne logowanie hasłem.

W terminalu wpisujemy:

ssh-keygen -t rsa -b 4096 -C "mail"

W zamiast mail podajemy swój adres e-mail. Otrzymamy następujące komunikaty (pytanie o passphrase  po prostu zatwierdzamy enterem, bądź wpisujemy hasło, którym chcemy nasze klucze zabezpieczyć):

Generating public/private rsa key pair.
Enter file in which to save the key (/root/.ssh/id_rsa):
Enter passphrase (empty for no passphrase):
Enter same passphrase again:
Your identification has been saved in /root/.ssh/id_rsa.
Your public key has been saved in /root/.ssh/id_rsa.pub.
The key fingerprint is:
#########################
The key's randomart image is:

Następnie:

cd /root/.ssh

I kopiujemy klucz publiczny do kluczy zautoryzowanych do logowania:

cat id_rsa.pub >> authorized_keys

Teraz potrzebujemy połączyć się z naszym serwerem by pobrać wygenerowany klucz. Jeśli nie macie żadnego programu umożliwiającego nawiązywanie połączeń FTP/SFTP/SCP to polecam Filezilla. Instalujemy program, otwieramy oraz wybieramy z górnego menu Plik -> Menadżer Stron. Pojawia nam się następujące okno:

Akroma Masternode - poranik tworzenia i konfiguracji - rascal.pl

Wpisujemy adres serwera jaki dostaliśmy w mailu od dostawcy usług oraz port 32498 (lub inny, który wcześniej wybraliśmy). Wybieramy protokół SFTP. Logowanie normalne i nazwa użytkownika oraz hasło ponownie z maila od dostawcy. Klikamy na połącz. Przechodzimy do katalogu .ssh. Kopiujemy plik id_rsa na pulpit.

Akroma Masternode - poranik tworzenia i konfiguracji - rascal.pl

Otwieramy program puttygen. Z górnego menu wybieramy import key. Wybieramy plik, który przed chwilą skopiowaliśmy (id_rsa).

Akroma Masternode - poranik tworzenia i konfiguracji - rascal.pl

Teraz pozostaje nam kliknąć na Save private key. Nazwę nadajemy dowolną. Najlepiej zapisać go do jakiegoś bezpiecznego katalogu.

Przechodzimy ponownie do putty.

Dla bezpieczeństwa instalujemy fail2ban:

apt install fail2ban -y

Firewal UFW:

apt install ufw -y

Włączamy UFW:

ufw enable

Blokujemy ruch przychodzący:

ufw default deny incoming

Zezwalamy na ruch wychodzący:

ufw default allow outgoing

Otwieramy port potrzebny do działania masternode Akromy:

ufw allow 8545

Otwieramy port, który będziemy używać do łączenia przez SSH (w dalszej części poradnika napiszę jak go zmienić w konfiguracji SSH) – zmniejsza to ryzyko ataku botów o 90%. Port możemy wybrać dowolny (32498 jest przykładowy i taki też będzie używany w dalszej części poradnika, więc jak postanowicie użyć innego – nie zapomnijcie o tym później), ale lepiej celować w jakiś 5 cyfrowe.

ufw allow 32498

Następnie otwieramy plik konfiguracyjny serwera SSH:

nano /etc/ssh/sshd_config

Naciskamy klawisze ctrl+w. W szukajce wpisujmy: PasswordAuthentication. Zmieniamy Yes znajdujące się obok tego na No.

Ponownie naciskamy klawisze ctrl+w. W szukajce wpisujmy: port. Usuwamy znak # z początku linijki a 22 za tym znakiem zmieniamy na 32498 (lub inny port, który wcześniej wybraliśmy). Naciskamy ctrl+o aby zapisać i crtl+x, żeby zamknąć edytor.

W konsoli wpisujemy:

systemctl reload ssh

W tym momencie może zdarzyć się sytuacja, iż zostaniemy rozłączeni. To dobra okazja, by skonfigurować sobie już program putty do automatycznego łączenia za pomocą klucza.

Otwieramy program putty. Podajemy dane (które raz już podawaliśmy wyżej, ale uwaga – port w pole Port wpisujemy 32498 – lub inny, jeśli zdecydowaliśmy się na zmianę wcześniej) lecz teraz nie klikamy jeszcze na Open. Przechodzimy do menu po lewej stronie. W zakładce Connection -> Data w polu auto-login username podajemy root (lub inną nazwę użytkownika, którą używamy). Następnie zakładka SSH -> Auth. Klikamy na klawisz Browse i wybieramy nasz plik z kluczem prywatnym, który przed wcześniej zapisaliśmy z pomocą programiu puttygen. Przechodźmy do pierwszej zakładki po lewej (Session). W pole Saved Session wpisujemy nazwę połączenia (nazwa pod jaką ma nam się ta konfiguracja zapisać) a następnie klikamy na Save. Od teraz przy każdym starcie wystarczy kliknąć na tę nazwę i kliknąć klawisz Load, by załadować ustawienia. Teraz możemy kliknąć na Open by nawiązać połączenie -> w tym momencie powinniśmy zostać automatycznie zalogowani.

Wracamy do głównego tematu.

Tworzymy użytkownika, na którym będzie działał nas serwer masternode, wpisując w terminalu:

adduser akromauser

Zatwierdzamy enterem i następnie podajemy dwukrotnie hasło jakie chcemy nadać temu użytkownikowi. Kolejne rzeczy (name, phone etc po prostu enterujemy). A na pytanie Is the information correct? odpowiadamy Y i zatwierdzamy enterem.

Następnie dodajemy tego użytkownika do grupy sudo:

adduser akromauser sudo

Oraz systemd-journal:

adduser akromauser systemd-journal

Logujemy się na nowo utworzone konto:

su akromauser

Podajemy hasło. Odświeżamy apt-a:

sudo apt-get update

Instalujemy potrzebne narzędzia:

sudo apt-get install wget curl unzip systemd -y

Przechodzimy do katalogu użytkownika:

cd ~

Ściągamy paczkę .deb (najlepiej sprawdzić pod tym linkiem czy nie ma aktualnie nowszej wersji niż 0.0.8)

wget https://github.com/akroma-project/akroma/releases/download/0.0.8/akroma-masternode_0.0.8_amd64.deb

Instalujemy paczkę, którą ściągnęliśmy:

sudo apt-get install ./akroma-masternode_0.0.8_amd64.deb

Uaktywniamy usługę serwera masternode, który zainstalowaliśmy przed chwilą:

sudo systemctl start akromanode && sudo systemctl enable akromanode

Sprawdzamy czy jest aktywna i działa:

systemctl is-active akromanode

Jeśli otrzymamy komunikat active, oznacza, że wszystko jest OK. Nie zamykamy okna putty jeszcze.

Akroma Masternode – rejestracja

Teraz pora na rejestrację masternode w systemie Akromy. Odwiedzmy stronę:

https://dashboard.akroma.io

Zakładamy konto (polecam za pomocą adresu e-mail). Potwierdzamy linkiem otrzymanym w mailu i logujemy się. Klikamy na zakładkę Masternode.

Akroma Masternode - poranik tworzenia i konfiguracji - rascal.pl

Klikamy na Create Masternode. Pojawi nam się następujące okno:

Akroma Masternode - poranik tworzenia i konfiguracji - rascal.pl

Deweloperzy Akromy przygotowali mały skrypt, który poda nam wszystkie te dane. Aby go pobrać, w konsoli wpisujemy:

wget https://raw.githubusercontent.com/akroma-project/akroma-masternode-management/master/scripts/any/utils.sh

Nadajemy uprawnienia wykonywania:

chmod +x utils.sh

Odpalamy skrypt z argumentami:

./utils.sh --enodeId --nodePort --nodeIp

Kopiujemy EnodeID (w putty wystarczy zaznaczyć tekst w konsoli i skopiuje się on automatycznie do schowka) i wklejamy go do odpowiedniego pola w formularzu, który przed chwilą otworzyliśmy na stronie Akromy. Podobnie robimy z Node IP. Port zostawiamy niezmieniony. W polu Wallet Address wpisujemy adres swojego portfela, gdzie mamy 5001 Akromy (AKA). Następnie akceptujemy przyciskiem Create Masternode. W liście Masternode pojawi nam się nas nowo stworzony mastesternode:

Akroma Masternode - poranik tworzenia i konfiguracji - rascal.pl

W tym momencie interesuje nas pole Transatcion Data. Kopiujemy ciąg znaków do schowka, następnie logujemy się do naszego portfela Akromy (https://wallet.akroma.io/#send-transaction). Wykonujemy przelew 0.1 AKA na nasz własny adres portfela (ten sam, na który się właśnie zalogowaliśmy). Klikamy na
+Advanced: Add Data i w pole Data wklejamy uprzednio skopiowany ciąg znaków z Transaction Data. Niżej klikamy na generate transaction a następnie send transaction. Czekamy kilka chwil na weryfikacje w łańcuchu bloków.

Akroma Masternode - poranik tworzenia i konfiguracji - rascal.pl

Na naszym serwerze działa w tle usługa sprawdzająca, odświeża się co 20 minut, więc po około 20 minutach powinniśmy zobaczyć zmianę statusu w polu Verified z Pending na Verified. Jeśli zrobiliśmy wszystko poprawnie tak też się stanie i to by było w zasadzie tyle – nasz masternode działa.

Akroma Masternode - poranik tworzenia i konfiguracji - rascal.pl

Już wkrótce opiszę jak stworzyć masternode na dla sieci Pirl.

Jeśli wpis był dla kogoś pomocny, w ramach podziękowania może złożyć dotację:
Akroma: 0x9E9236e637900d8d07A27c73DB08FE3a2926C09B
Pirl: 0xd5925C2635780C9780049C4A732c353010b2Cacc
Komodo: RMmTYERRrhWFZ3z5hMWdS5VBwJX4fqYVC1
Monero: 44JgZHKRv3riqxHim7cFGvaV5iA1AAu8wiswsgET2hd1PC841Uu9s8P6N5X737beHT33WV4Pmp6LpYtEcSUcUuqBJ1xUi54
Ethereum: 0x375219E8001f7bC591664c8a2421FaA0f6492Fc7