Źródło

Source

Original

Wydawca

Publisher

Fakku (18+)

Tytuł

Title

よむ – くろタイツ

Artysta

Artist

Yom

Data Wydania

Release Date

2021

MFC

752954

Yom – Kuro Tights (Fakku, 2021) – Komentarz

Kuro Tights to antologia pod przewodnictwem Yom o tematyce rajstop, a raczej dziewczyn w nie przywdzianych. Artbook zawiera dzieła różnych artystów, nie tylko te pomysłodawcy. Każda kolejna strona poświęcona jest innemu twórcy. Z lewej strony widzimy dzieło danego ilustratora wypełniające całą kartkę. Po stronie prawej znalazło się miejsce na kilka słów o twórcy. W wersji od Fakku wszystkie teksty są przetłumaczone, zachowano również oryginalny porządek imion (jeśli artysta nie posługuje się ksywką rzecz jasna). Znajduje się tam również miniaturka szkicu pełnego obrazu i informacja, z jakich tytułów autor jest znany. Każdemu zadano również kilka identycznych pytań.

Artbook liczy 100 stron w formacie A4. Premierę miał oryginalnie w 2018 roku, natomiast wydanie omawiane w tej recenzji w roku 2021. Cena okładkowa to $39,95, więc wyższa niż cena oryginalnego wydania. Publikacja Kuro Tights została wydana na zachodzie pod tytułem Black Tights.

Na ostatnich stronach znaleźć możemy tekst zatytułowany The Black Tights Conference. Jest to rozmowa między pomysłodawcą (Yom) i dwoma artystami – Shimahara i AF_Kuro. Dywagują na temat będący motywem przewodnim Kuro Tights. Czyli dlaczego lubią rysować kobiety w rajstopach i co takiego atrakcyjnego w nich widzą. Przewijają się tam również tematy oprogramowania, którego używają i ich technik rysunku.

Nie mogę zarzucić niczego jakości druku. Wszystkie ilustracje prezentują się naprawdę dobrze. Nasycenie kolorów i kontrast cieszą oko. Papier jest nieco inny, niż ten wykorzystany w wydaniu oryginalnym, jednak nie wpływa on na prezentację wydruków.

Kilka ciekawostek

Kuro Tights to artbook, który zapoczątkował całą serię o podobnej tematyce pod przewodnictwem Yom. Posiadam w kolekcji również inne (jednak już oryginalne, japońskie) wydania, więc na pewno nie jest to ostatnia pozycja, którą przedstawiam w formie recenzji. Kolejnym będzie z pewnością Kuro Bunny, ponieważ to połączenie to jest już w ogóle peak. Warto również wspomnieć, iż w ramach tego projektu, powstała także seria anime w krótkim formacie zatytułowana Miru Tights. Warta obejrzenia.

Yom – Kuro Tights (Fakku, 2021) – Prezentacja

Przed przejściem do galerii, w której można będzie zobaczyć kilka zdjęć zawartości artbooka, wypada pokazać, jak prezentuje się on z zewnątrz.

Wydanie od Fakku nie posiada obwoluty (ani obi), w przeciwieństwie do artbooków z tej serii wydanych oryginalnie w Japonii. Trochę dziwne, ponieważ mangi oferowane przez to wydawnictwo posiadają obwoluty – tutaj z jakiegoś powodu tego elementu zabrakło.

Galeria

Poniżej umieszczam kilka przykładowych stron z zawartości artbooka Yom – Kuro Tights.

Facebook
X
Pinterest
Telegram
Email

Ostatnia modyfikacja

Last modified:

To Aru Kagaku no Railgun T – Visual Book 1 & 2 (Kadokawa, 2021-2022)

Obie publikacje zawierają oficjalne ilustracje trzeciego sezonu To Aru Kagaku no Railgun prezentujące bohaterki serialu w przeróżnych sytuacjach. Wydane są w formacie A4 i liczą około 80 stron i są oprawione w kolorowe obwoluty oraz obi. Większość grafik wypełnia całe strony A4, w tym sporo ilustracji zajmuje obie strony. Nie mogę zarzucić nic jakości druku oraz papieru.

Murata Range – Futurelog (Denpa, 2019)

Zakładam, że niewiele osób interesujących się japońską popkulturą nie kojarzy tego autora, lub choć jego niepowtarzalnego stylu. Jest to piękny artbook, w komplecie z obwolutą i przezroczystą ochronną folią - anglojęzyczne wersje japońskich artbooków czy mangi zwykle ich nie posiadają, więc tutaj plus dla wydawcy.

Nanao Naru – Rainbow-colored IceCream (Kadokawa, 2005)

Nanao Naru to ilustratorka, której projekty postaci użyto w wielu visual novel oraz ich adaptacjach. W tym artbooku znajduje się sporo oryginalnych ilustracji, które pojawiły się w różnego rodzaju magazynach, czy publikacjach doujin circle założonego przez autorkę - Ice to Choco, ale również kilka z wymienionych powyżej tytułów. Źródła każdego rysunku podano na końcowych stronach.

Rurudo – Unreal (Ichijinsha, 2021)

Artbook podzielono na cztery rozdziały. W rozdziale pierwszym umieszczono dość sporo oryginalnych ilustracji autorstwa rurudo, w tym jedną, na podstawie której stworzono figurkę przedstawiającą jego postać Eve LOVECALL w dokładnej pozie z tej ilustracji (której premiera była zaplanowana na listopad zeszłego roku, natomiast do ogólnej sprzedaży trafiła dopiero miesiąc temu). Kolejny rozdział to dzieła, które przedstawiają bohaterki z tytułów takich jak Azur Lane czy Fate/Grand Order, Miyamoto Sakura ga Kawaii dake no Shousetsu no Manga, ale również postacie używane przez VTuberki. Rozdział trzeci autor poświęcił przedstawieniu procesu tworzenia ilustracji, natomiast ostatni to (jak zwykle) wywiad.