Kategoria: Anime & Manga, Japonia | Tagi: , , , ,

Orange / オレンジ (2012) | Manga | Tom 1 | Waneko


Data publikacji: 28 grudnia 2014     Autor:

manga Orange

No to stało się, mój pierwszy wpis dotyczący tomiku mangi. Już dawno miałem się zabrać do tego tematu, ale dopiero teraz dostałem odpowiednią motywację. Orange. Gdy zobaczyłem sam tytuł – wiedziałem, że będzie to ciekawa pozycja. Opis tylko utwierdził mnie w tym przekonaniu. Poszło więc zamówienie na pierwszy tom i kilka innych mang. Kilka dni temu paczka do mnie dotarła, wszystkie pozycje z przesyłki odstawiłem na półkę (nie jestem jednym z tych co czytają wszystko na raz, lubię sobie dawkować czytanie, żeby wystarczyło mi do czasu następnego zamówienia), no i dziś postanowiłem przeczytać Orange. Opowieść napisana przez Takano Ichigo na pierwszy rzut oka wydaję się być prosta, jednak – jak sami się przekonacie, dostajemy tutaj naprawdę porządny powiew świeżości. Takamiya Naho – główna bohaterka – dostaje list od samej siebie, który opisuje, jak wyglądać będzie jej codzienne życie, łącznie z drobnymi szczegółami. Naho dowiaduje się, że za dziesięć lat, będzie żałować tego jak postępowała, oraz tego czego nie zrobiła. Dorosła Takamiya zawarła w liście także wskazówki, co robić, aby zmienić przyszłość. 

Oprawa graficzna prezentuje się świetnie, postacie wyglądają podobnie (oczywiście chodzi mi o styl rysunku) do tych w Ao Haru Ride (Ścieżki Młodości). Zauważyłem, że taki sposób rysowania przez ostatnie lata staje się popularny, nie jestem w stanie określić, czy jest lepszy czy gorszy od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Jest inny. Tła może nie są zbyt szczegółowe, ale nie przeszkadza to w odbiorze.

 

manga Orange 5 manga Orange 4 manga Orange 3 manga Orange 2

Jeśli chodzi o fabułę, czyli to co najważniejsze jakby nie patrzeć – jest rewelacja. Już od pierwszego rozdziału wiedziałem, że to będzie coś więcej niż zwykły romans shoujo. Autorka świetnie miesza sceny z przyszłości z tymi, które dzieją się (wszystko na to wskazuje) w czasie rzeczywistym. Sam pomysł z listem z przyszłości wydaje mi się bardzo oryginalny. Oczywiście sposób w jaki udało się dorosłej Naho list ten wysłać, nie jest nam zdradzony. Naprawdę chciałbym napisać o tym tytule dużo więcej, jednak nie chcę robić niepotrzebnych spoilerów, dlatego też zachęcam wszystkich do zakupu tej mangi. Mało kiedy mi się to zdarza, ale jeśli miałbym u siebie wszystkie tomy, z pewnością przeczytałbym wszystko na raz, dlatego też nie mogę się doczekać premiery kolejnej części.

Pierwszy tom otrzymuje ocenę 10/10, jeśli całość będzie trzymać podobny poziom, to tytuł ten ma szansę dostać się do listy moich ulubionych mang.

Tomiki można zakupić w sklepie Waneko.

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa, nie zezwalam na używanie ich.