Kategoria: Anime & Manga, Japonia | Tagi: , , , ,

Gekijouban Non Non Biyori: Vacation / 劇場版 のんのんびより ばけーしょん (2018)


Data publikacji: 12 kwietnia 2019     Autor:

Gekijouban Non Non Biyori: Vacation (2018) - recenzja anime - rascal.pl

Gekijouban Non Non Biyori: Vacation

Wakacje prawie dobiegają końca. Uczniowie z wioski Asahigaoka powoli przygotowują się na powrót do szkoły. Nieoczekiwanie jednak, Suguru wygrywa w loterii supermarketu sąsiedniego miasta trzydniową wycieczkę do Okinawy dla kilku osób. Renge, Komari, Hotaru, Natsumi, Hikage oraz Suguru zapraszają na wyjazd swoją nauczycielkę Kazuho i właścicielkę sklepu ze słodyczami – Kaede. Następnego dnia znajdują się już w samolocie lecącym w stronę słonecznej Okinawy.

 

Oprawa audiowizualna Non Non Biyori: Vacation

Za każdym razem gdy wspominam Non Non Biyori, zachwycam się przepiękną oprawą wizualną, dodatkowo oddającą świetny klimat przedstawionego świata. Studio Silverlink w tym filmie pokazało, że (jakimś cudem) można zrealizować to jeszcze lepiej. Nie będę ukrywać – dość często zdarzyło mi się wciskanie przycisku pauzy na pilocie tylko po to, by napawać się pięknem scenerii. Większość scen to prawdziwe dzieła sztuki i moja kolekcja tapet ze zrzutów ekranu gwałtownie urosła po obejrzeniu tego filmu. To jest dokładnie to, co mogę nazwać jakością, z której warto brać przykład. Jaki efekt musiała oprawa wizualna wywołać w kinach…

Jeśli chodzi o warstwę dźwiękowo głosową, nic nie zmieniło się od czasu premiery pierwszych dwóch sezonów, o czym więcej poczytać można w mojej recenzji tutaj. Warto zwrócić uwagę na ścieżkę dźwiękową, która oprócz znanych już kompozycji zawiera sporo nowego materiału ze wstawkami wyraźnie inspirowanymi instrumentami i klimatami z wysp Okinawa.

Fabuła i bohaterowie Non Non Biyori: Vacation

Sama recenzja będzie dość krótka, ponieważ jest to tylko uzupełnienie tego, o czym pisałem już jakiś czas temu w podlinkowanej wyżej recenzji serii telewizyjnych.

Mieszkańcy małej wioski Asahigaoka w końcu wybierają się na wycieczkę do miejsca dość mocno oddalonego od ich domów rodzinnych. Słoneczna Okinawa wita ich (i nas) śliczną – rajską wręcz –  scenerią. Oprócz bohaterów, których zwykliśmy widywać przy okazji oglądania pierwszych dwóch sezonów dochodzi między innymi Konomi – rówieśniczka Natsumi pomagająca swojej rodzinie w prowadzeniu pensjonatu. Dziewczyna szybko integruje się z paczką z Asahigaoki, jednak ze względu na ilość pracy dopiero ostatniego dnia pobytu była w stanie spędzić z nimi więcej czasu. Tutaj właściwości lecznicze Non Non Biyori zaczynają działać na kompletnie innym poziomie niż dotychczas. Miło było widzieć ile serca i pasji ekipa studia Silverlink włożyli w ten film.

Ocena i podsumowanie Non Non Biyori: Vacation

Bardzo długo czekałem na kontynuację Non Non Biyori. Jest to zdecydowanie mój ulubiony tytuł iyashikei i miałem ogromne oczekiwania względem filmu kinowego. Na szczęście studio Silverlink ponownie mnie nie zawiodło i bez wahania mogę wystawić kolejną dziesiątkę. Jeśli jesteś fanem Non Non Biyori to z pewnością zachęcać dodatkowo do obejrzenia nie muszę. Jeśli lubisz serie slice of life i jeszcze jakimś cudem nie miałeś okazji obejrzeć Non Non Biyori – pora nadrobić zaległości. Fanów akcji czy battle shounen z pewnością i tak nie przekonam, więc to by było na tyle.

Z jakim tłumaczeniem polecam oglądać Non Non Biyori: Vacation

  • Z racji tego, że zdecydowałem się na zakup filmu w wersji BluRay – oglądałem go bez napisów, jednak sprawdziłem jedyną sensowną opcję dostępną na dzień dzisiejszy jaką jest FFF-Vivid i jeśli mam być szczery – o ile zwykle całkowicie bym odradził używania napisów obu grup – w tym przypadku można spokojnie oglądać.

Zrzuty ekranu: